ZAČNÚ SA KONEČNE NA SLOVENSKU BUDOVAŤ CESTY VO VEĽKOM?
Miliardy z európskych zdrojov by Slovensko malo využiť na budovanie infraštruktúry a digitálnej siete. Uviedol to predseda Združenia miest a obcí Slovenska Branislav Tréger.
BRATISLAVA 6. augusta (SITA/extraplus.sk) – Miliardy z európskych zdrojov by Slovensko malo využiť na budovanie infraštruktúry a digitálnej siete. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Branislav Tréger. Počas najbližších siedmich rokov bude môcť Slovensko z fondov Európskej únie (EÚ) vyčerpať približne 40 miliárd eur. Podľa Trégera by preto peniaze mali byť využité na riešenia, ktoré ľuďom uľahčia život. Ústredný riaditeľ kancelárie ZMOS-u Michala Kaliňáka podotýka, že dôležité bude aj budovanie sociálnych domovov, kanalizácií či nájomných bytov v mestách a obciach.
„Suverénne najväčšou prioritou je cestná a železničná infraštruktúra. Keď sa tie koridory spriechodnia a skvalitnia, aj tie životy v jednotlivých regiónoch a mestách a obciach sa zlepšia. Ďalšia dôležitá vec je digitálna sieť. Žijeme v digitálnej dobe a tie cesty na prenos dát musia byť kapacitne pripravené na digitálnu spoločnosť, ktorá nás či chceme, či nechceme, čaká,“ povedal pre agentúru SITA Tréger.
Predseda ZMOS-u považuje možnosť vyčerpať niekoľko desiatok miliárd eur za jedinečnú, prvú a poslednú možnosť, ako posunúť slovenskú spoločnosť ďalej. „Ak ju premárnime, bude to len naša chyba,“ dodal.
O tom, kam by mali smerovať investície z európskych zdrojov ZMOS vládu informoval. Podľa Michala Kaliňáka by Slovensko malo vziať do úvahy aj nedostatok obcí napojených na kanalizáciu či neustále rastúci počet ľudí v dôchodkovom veku. „Máme iba 38 percent miest a obcí, ktoré majú vyriešený problém s kanalizáciou a iba štyri percentá všetkých bytov tvoria nájomné byty. Za 10 rokov sa počet dôchodcov zvýšil zo 400-tisíc na 1,2 milióna, takže na budovanie sociálnych zariadení pre seniorov potrebuje ďalšie peniaze. Zároveň vidíme ďalší obrovský priestor v investičných aktivitách v mestách a obciach,“ uviedol Kaliňák.
Počas najbližších siedmich rokov bude môcť Slovensko čerpať z európskych zdrojov približne 40 miliárd eur. Z programového obdobia 2014 až 2020 bude mať k dispozícii nevyčerpaných osem miliárd eur. Z fondu obnovy môže získať 7,5 miliardy eur a zo sedemročného rozpočtu EÚ v programovom období na roky 2021 až 2027 ďalších 18,6 miliardy eur. Zároveň z neho môže Slovensko čerpať pôžičky do 6,8 miliardy eur. Vlastné spolufinancovanie projektov je naplánované vo výške 2,9 miliardy eur.
PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:
Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:
Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.
DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.
UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.