ŽIDIA V NEMECKU SA BOJA O SVOJU BEZPEČNOSŤ

Komisár nemeckej vlády pre oblasť boja proti antisemitizmu Felix Klein v utorok varoval, že so šírením nového koronavírusu narastá v Nemecku aj nenávisť voči židom.

Foto Archív
Dátum 07.04.2020

BERLÍN 7. marca (TASR/extraplus.sk) - Komisár nemeckej vlády pre oblasť boja proti antisemitizmu Felix Klein v utorok varoval, že so šírením nového koronavírusu narastá v Nemecku aj nenávisť voči židom. Informovala o tom agentúra AFP.

"Existuje priama súvislosť medzi súčasným šírením vírusu a antisemitizmom," vyhlásil Klein v Berlíne pri príležitosti spustenia nového výskumného programu nemeckej vlády, ktorý je zameraný na tento problém.

"V časoch krízy nastáva rozmach konšpiračných teórií," povedal Klein. Antisemitizmus pritom nazval vírusom, ktorý je "nákazlivý na spoločenskej úrovni". Ako príklad uviedol tvrdenia objavujúce sa na internete, podľa ktorých je aktuálna pandémia koronavírusu SARS-CoV-2 výsledkom nevydareného testu biologickej zbrane izraelských tajných služieb.

"Pravicoví radikáli sa v posledných týždňoch čoraz viac usilovali koronavírusovú krízu využiť na svoje vlastné ciele," poznamenal komisár.

V roku 2018 bolo v Nemecku podľa údajov vlády zaznamenaných 1799 antisemitských činov, čo je takmer 20-percentný nárast oproti roku 2017. Až 69 percent z nich bolo klasifikovaných ako násilné útoky.

Vlani v októbri došlo v nemeckom meste Halle k útoku, pri ktorom páchateľ s krajne pravicovými názormi zabil 40-ročnú ženu pred synagógou a 20-ročného muža v blízkej predajni kebabu. Predtým sa pokúsil násilne vniknúť do synagógy, kde sa v tom čase nachádzalo 51 ľudí pripomínajúcich si najdôležitejší židovský sviatok Jom kipur.

Nemecká ministerka pre vzdelávanie a výskum Anja Karliczeková informovala, že cieľom nového výskumného projektu vlády, ktorý bude v rokoch 2021-2025 podporený sumou 12 miliónov eur a bude prebiehať v spolupráci s viacerými nemeckými univerzitami, je "lepšie pochopiť príčiny a prejavy antisemitizmu".

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.