ZISKY NEZISKOVIEK

Urobiť denne aspoň jeden dobrý skutok, tak znie starý skautský príkaz. Urobiť denne aspoň jeden humbug, vysnoriť a rozjatriť aspoň jeden vred na ústrojenstve štátu, zasmradiť aspoň na deň jeho ovzdušie, mal by znieť príkaz väčšiny mimovládnych neziskových organizácií (MNO), loviacich vo vodách ľudských práv.

Foto TASR/PAVEL NEUBAUER, MARTIN BAUMANN • ARCHÍV
Dátum 31.03.2015

Kým skautov je na Slovensku asi šesťtisíc v 120 zboroch, horlivých aktivistov a platených protivládnych príštipkárov je tu nespočítateľné množstvo, spolčených v neuveriteľných vyše 50-tisíc MNO. Ich zraz by nezvládol ani pražský Strahov či brazílska Maracana, ich bezodnú pažravosť však musí zvládnuť pospolitosť globalizovaného sveta, zjednotenej Európy i jej kolónií vrátane Slovenska. Vo výkazoch sa mihajú v prepletenci donorov a príjemcov, navzájom sa dotujú a čistia od platenia daní, ktoré, naopak, aspoň v povolených dvoch percentách škemrú od podnikateľov. Oberajú tak o príjmy štát, za pľuvanie na ktorý získavajú body a granty. Štátne orgány, ktorých štedrou pomocou spravidla nepohrdnú, ľúbia bez akejkoľvek vlastnej zodpovednosti brať na zodpovednosť.

„Pozeráme politikom na prsty,“ chváli sa na webovej stránke občianske združenie Aliancia Fair-play (FP). Naša redakcia sa preto chcela pozrieť na prsty najuvrešťanejším mimovládkam, ktorým položila otázky o príjmoch ich lídrov i dobrovoľníkov. Tu sa však transparentnosť i „fair-play“ pozvoľna skončili.

Transparentnosť do Wienka

„Nepoteším vás,“ dostala nás do nálady hneď v úvode mailu výkonná riaditeľka FP Zuzana Wienková. „Nebudem sa vyjadrovať pre vaše periodikum z dôvodu, že nedodržiava základné etické princípy novinárskej profesie, ani základné štandardy na spracovanie a overovanie faktov.“

Pragmatik by radil transparentnej Wienkovej o etike radšej pomlčať. Jej nadácia sa chrabro vložila do kampane za paranoidne narušenú Hedvigu Malinovú, ktorej konfabulácie o údajnom prepadnutí nijaký vyšetrovateľ ani súd nezhltol a ktorá je stíhaná za krivú výpoveď, teraz na úteku pred spravodlivosťou spočinuvšia za Dunajom.

FP však má za čo svojich adlátusov posielať na pouličné buntácie za Malinovú, proti premiérovi či ministrovi vnútra. Podľa výročnej správy tvorili honoráre pracovníkov a spolupracovníkov len v roku 2013 presne 179 974 eur. Určite však nevyšli navnivoč: „Podali sme návrh na podanie návrhu na predsedníčku ÚS Ivettu Macejkovú za jej vyhlásenia na adresu novinára Mariána Leška,“ dozvedáme sa z hrdého sumáru činnosti. Navrhujeme podať návrh na podanie návrhu na ďalšie granty pre FP!

Zatiaľ by našich čitateľov akiste zaujímal príjem Wienkovej. MNO síce podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám nie sú subjektmi povinnými odpovedať na takéto otázky, čo im však legislatíva ani nezakazuje. Ak najtransparentnejšia riaditeľka básni o etike, mohla by uprednostniť morálne hľadisko a poskytnúť informácie médiu, ktorému vyčíta nedodržiavanie „základných štandardov na spracovanie a overovanie faktov“. Bojí sa Wienková zverejnenia faktov o svojom príjme? Vari si ho nezaslúži? Čitatelia však aj tak vedia, čoho je hodná a ako je FP osožná pre spoločnosť.

Hady na prsiach štátu

Ďalej by pani koordinátorka mohla vedieť, že v demokracii, ktorú veľkohubo vzýva, stále platí: čo nie je tajné, je verejné. A MNO z verejných zdrojov čerpajú. Na zozname donorov FP sa okrem obligátnej Nadácie otvorenej spoločnosti amerického špekulanta Georgea Sorosa jagá aj kanadské či holandské veľvyslanectvo, ktoré je bratislavským pracoviskom vlády v Amsterdame, teda výkonného orgánu členského štátu EÚ.

„Pozeráme politikom na prsty,“ chváli sa na webovej stránke občianske združenie Aliancia Fair-play (FP). Naša redakcia sa preto chcela pozrieť na prsty najuvrešťanejším mimovládkam, ktorým položila otázky o príjmoch ich lídrov i dobrovoľníkov. Tu sa však transparentnosť i „fair-play“ pozvoľna skončili.

Z verejných zdrojov však žijú aj ďalšie MNO, ktoré sa prezentujú ako mimovládne, pôsobia protivládne, ale vládami sa nechávajú dotovať. Okrem veľvyslanectiev, ktoré dotujú MNO na území štátov vo svojej pôsobnosti, prispieva aj Európska komisia ako vláda kontinentálneho superštátu. Ale hada na prsiach si masochisticky chová aj slovenská vláda, ktorá prispieva MNO pod nosom a pod Tatrami.

Len MZVaEZ SR v roku 2014 podporilo 48 ľudskoprávnych projektov v celkovej výške 845-tisíc eur, pričom „výška disponibilných zdrojov na rok 2015 je 769 500 eur“, informuje rezort diplomacie. A nie je jediný – prispievajú aj ďalšie ministerstvá či samotný Úrad vlády SR, ktorú MNO na revanš vláčia po novinách, televíznych a rozhlasových kanáloch. Najsmelšie na tomto bojovom poli vystupuje Inštitút pre verejné otázky (IVO) a Transparency International Slovakia (TIS).

Nadpozemský altruizmus

„Priemerný plat u nás je tisíc eur,“ prezradil nám riaditeľ TIS Gabriel Šípoš s poznámkou, že „niektorí spolupracovníci to robia zadarmo, právnici sú väčšinou drahší“. Sám zrejme nebude patriť k tým lacnejším, hoci údaj o svojom príjme nám v rámci transparentnosti radšej neposkytol.

Naopak, až prekvapivo ústretový bol projektový koordinátor IVO Ján Bartoš, ktorý o príjmoch svojho šéfa Grigorija Mesežnikova informoval detailnejšie: „Prezident: výška honorára závisí od účasti na pro-jektoch a pohybuje sa v rozmedzí470 – 1 100 eur (superbrutto) mesačne. Predseda a členovia správnej rady: 0 (za svoju činnosť nedostávajú nijakú odmenu).“ Takže žreci IVO za dumpingové ceny nezištne známkujú demokraciu na Slovensku - dva mínus za vlády Ivety Radičovej, tri mínus za vlády Roberta Fica, ktorého prirovnali k „Mečiarovi z roku 1998“, a to takmer zadarmo!

Takýto altruizmus pôsobí až nadpozemsky a neuveriteľne. obzvlášť ak zvážime, že k sponzorom IVO patria okrem miliardára Sorosa, zdravie chrániaceho a cigarety vyrábajúceho megakoncernu Philip Morris aj ambasády krízou kváreného Portugalska a Talianska či nad priepasťou bankrotu visiaceho Grécka. Netreba zabúdať, že zadarmo pracujúcim členom Správnej rady IVO je štátom platený poradca prezidenta Martin Bútora, ktorému inžinier Andrej Kiska robí skôr hovorcu ako šéfa. „Slovenská“ hlava štátu v rukách rovnako „slovenských“ hodnotiteľov demokracie Mesežnikova a Bútoru je najväčším ziskom neziskoviek na Dunaji.

Skautov zaväzuje sľub „plniť si povinnosti voči Bohu a svojej vlasti“. Tretí sektor skôr plniť si povinnosti voči Sorosovi a svetovému establišmentu. 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.