"ZNOVUZRODENÉ" ŠVAJČIARSKO ZRUŠÍ VÄČŠINU OBMEDZENÍ 6. JÚNA

Švajčiarsko nezaviedlo prísne (karanténne) obmedzenia pohybu ľudí v rámci opatrení, ktoré nariadilo v polovici marca, aby zastavilo šírenie nového koronavírusu.

Foto LENKA MAYEROVÁ
Dátum 28.05.2020

ŽENEVA 28. mája (TASR) - Švajčiarsko v stredu oznámilo, že 6. júna zruší väčšinu svojich zvyšných obmedzení zavedených s cieľom zastaviť šírenie nového koronavírusu. Obnovia sa všetky voľnočasové aktivity a podujatia v oblasti zábavy, pod podmienkou, že sa budú uplatňovať príslušné preventívne opatrenia. Informovala o tom tlačová agentúra AFP."Švajčiarsko sa znovu narodilo," povedala prezidentka Simonetta Sommarugová na tlačovej konferencii v Berne po zasadnutí vlády.
 

"Teraz vieme, že vírus sa dá zvládnuť," vyhlásila v období, keď sa počet nových prípadov chorobu COVID-19 spôsobovanú koronavírusom SARS-CoV-2 v krajine stabilne drží na nízkej úrovni už niekoľko týždňov. Počty nových denných prípadov klesajú od začiatku apríla. Švajčiarsko nezaviedlo prísne (karanténne) obmedzenia pohybu ľudí v rámci opatrení, ktoré nariadilo v polovici marca, aby zastavilo šírenie nového koronavírusu SARS-CoV-2.Vláda začala postupne rušiť obmedzenia už 27. apríla, keď mohli znovu vo svojich prevádzkach začať pracovať holiči, kvetinári, rodinní lekári a otvorili sa aj železiarstva.V druhej fáze 11. mája mohli znovu otvoriť reštaurácie, múzeá a základné školy, ak bola zaistená primeraná ochrana zamestnancov.Pri oznamovaní tretej fázy uvoľňovania vláda uviedla, že od 6. júna budú povolené podujatia s účasťou do 300 ľudí.To umožní vrátiť sa aspoň k zdanlivému normálu napríklad aj agentúram OSN a ďalším medzinárodným organizáciám so sídlom v Ženeve.Okrem toho sa "môžu znovu otvoriť všetky voľnočasové prevádzky a prevádzky v oblasti zábavy", dodala švajčiarska vláda.Úrady však naďalej ľudí povzbudzujú, aby zachovávali fyzický odstup, nosili tvárové masky, ak nie je odstup možný, dodržiavali hygienické pravidlá a naďalej pracovali z domu, ak je to možné.

Reštaurácie a iné podniky úrady požiadali, aby umožnili vysledovanie každého, kto možno prišiel do kontaktu s chorým na COVID-19, a to tak, že si zaznamenajú kontaktné informácie o svojich zákazníkoch. Plánuje sa aj anonymná aplikácia pre smartfóny, ktorá pomôže vysledovať kontakty.Od soboty 30. mája sa zvýši horná hranica účastníkov na súkromných zhromaždeniach z piatich na 30.Od 6. júna sa môžu otvoriť okrem divadiel a kín aj prázdninové tábory, zoologické a botanické záhrady, kúpaliská, kempingy a nočné kluby. Športové tréningy sa môžu úplne obnoviť. V reštauráciách môžu spolu sedieť skupiny viac ako štyroch ľudí, pričom striptízové kluby a služby prostitútok môžu začať fungovať ako obvykle.Hoci sa nočné kluby môžu otvoriť, musia dodržiavať limit 300 ľudí, zatvoriť o polnoci a zostavovať zoznam návštevníkov.Vo Švajčiarsku na COVID-19 pozitívne otestovali celkom takmer 30.700 ľudí a takmer 1650 ľudí zomrelo.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.