ZOMREL MILOŠ JAKEŠ

AKTUALIZOVANÉ: Úmrtie niekdajšieho generálneho tajomníka ÚV KSČ jeho blízki tajili. Pohreb Jakeša sa konal v utorok v motolskom krematóriu bez účasti verejnosti. Podľa portálu E15 zomrel Jakeš už 10. júla.

Foto JANA BIROŠOVÁ
Dátum 15.07.2020

PRAHA 14. júla (TASR/extraplus.sk) - Vo veku 97 rokov zomrel bývalý komunistický politik Miloš Jakeš. Informovala o tom v utorok televízia CNN Prima News, ktorej to potvrdili dva od seba nezávislé zdroje. Úmrtie niekdajšieho generálneho tajomníka ÚV KSČ jeho blízki tajili. Pohreb Jakeša sa konal v utorok v motolskom krematóriu bez účasti verejnosti. Účastníci tohto obradu sa pre médiá vyjadriť odmietli. Podľa portálu českého ekonomického denníka E15 zomrel Jakeš už 10. júla. Jakeš býval dlhé roky vo vile v oblasti Hanspaulka v pražskej štvrti Dejvice. Posledné roky však prežíval najmä v byte v Dejviciach. V rokoch 2019 a 2018 prekonal ťažké zápaly pľúc. Spolu so Štrougalom bol jednou z posledných žijúcich politických špičiek z obdobia normalizácie. Aj vo vysokom veku sa Jakeš pravidelne zúčastňoval na oslavách Sviatku práce, ktoré usporadúvala Komunistická strana Čiech a Moravy na pražskom Výstavisku. Naposledy tak urobil vlani, uvádza portál E15.cz. Krátko pred smrťou mal Jakeš problémy s chôdzou, zrakom i sluchom. Koncom minulého roka strávil niekoľko týždňov v liečebni dlhodobo chorých, píše E15.cz.

ČÍTAJTE TIEŽ: SOCIALIZMUS VYSTRIEDALO ZBEDAČOVANIE

Bývalý český komunistický politik Miloš Jakeš vykonával dva roky (1987-1989) pred pádom komunistického režimu v bývalom Československu funkciu generálneho tajomníka Ústredného výboru Komunistickej strany Československa (KSČ). 

Miloš (pôvodným menom Milouš) Jakeš sa narodil 12. augusta 1922 v obci České Chalupy v bývalej Československej republike (ČSR). Dnes je táto obec súčasťou českej obce Nová Ves v okrese Český Krumlov. Vyučil sa za elektromechanika. Pôvodne bol montérom a konštruktérom v Baťových závodoch v Zlíne (dnes Česko). Členom KSČ bol od júna 1945. Po komunistickom prevrate vo februári 1948 sa stal predsedom Jednotného národného výboru v Gottwaldove (tento názov niesol Zlín v rokoch 1949–1989) a viedol ho v rokoch 1950-1952, od roku 1952 do roku 1955 pôsobil vo funkcii tajomníka Ústredného výboru Československého zväzu mládeže (ÚV ČSZM). V rokoch 1955–1958 študoval v Moskve. Po návrate zo Zväzu sovietskych socialistických republík (ZSSR) pracoval v aparáte KSČ.

V rokoch 1966–1968 bol námestníkom ministra vnútra a členom Ústrednej kontrolnej a revíznej komisie KSČ. V čase normalizácie (obdobie po obsadení bývalého Československa vojskami Varšavskej zmluvy v roku 1968) riadil činnosť previerkových komisií ako predseda Ústrednej kontrolnej a revíznej komisie KSČ. V roku 1977 sa stal členom Ústredného výboru KSČ (ÚV KSČ) a od roku 1981 pôsobil v Predsedníctve ÚV KSČ.

Poslancom Snemovne ľudu Federálneho zhromaždenia Československej socialistickej republiky (SĽ FZ ČSSR) a členom jej predsedníctva bol v rokoch 1971-1989. V najvyššej funkcii KSČ, generálnym tajomníkom KSČ sa stal 18. decembra 1987, kedy na tomto poste vystriedal Gustáva Husáka.

Počas Nežnej revolúcie v roku 1989 Miloš Jakeš odstúpil 24. novembra 1989 zo svojej funkcie. Jeho rezignácia symbolizovala pád komunistického režimu. Po vylúčení z KSČ 5. decembra 1989 opustil aj poslanecké rady FZ ČSSR.

Bývalý generálny tajomník ÚV KSČ popieral zodpovednosť za zásah polície voči študentom na pražskej Národní tříde 17. novembra 1989, ktorým udalosti Nežnej revolúcie odštartovali. Po Nežnej revolúcii bol Miloš Jakeš obžalovaný z napomáhania pokusu o vlastizradu v súvislosti s okupáciou Československa armádami Varšavskej zmluvy v auguste 1968. Pražský mestský súd ho v septembri 2002 v plnom rozsahu zbavil obžaloby.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.