ZVÝŠENIE PAUŠÁLNYCH VÝDAVKOV SA DOTKNE 60-TISÍC ĽUDÍ

Pre živnostníka s mesačným príjmom do 875 eur sa odvodové zaťaženie nezníži

Foto TASR/ŠTEFAN PUŠKÁŠ
Dátum 25.09.2016

BRATISLAVA 25. septembra (TASR/Extra plus) - Zvýšenie limitu paušálnych výdavkov pre živnostníkov zo 40 percent na 60 percent v navrhovaných daňovo-odvodových opatreniach, ktoré tento týždeň v stredu schválila vláda, sa dotkne asi 60-tisíc ľudí. "Daň z dividend je úplne civilizovanou daňou," povedal minister financií SR a podpredseda strany Smer-SD Peter Kažimír
na margo vládou odobrenej 7-percentnej dane z dividend pre právnické osoby, ktorá sa má zaviesť do daňových zákonov. Sadzba dane z dividend bola podľa neho posledné roky v SR síce na úrovni 0 percent, ale de facto ju substituovali zdravotné odvody odvádzané obchodnými spoločnosťami.

Podpredseda Národnej rady (NR) SR a predseda strany Most-Híd Béla Bugár zvýšenie paušálnych výdavkov pre živnostníkov podporuje, aj keď sa týka možno len časti živnostníkov, lebo je to opatrenie v prospech ľudí. 

Podľa poslanca NR SR a podpredsedu opozičnej strany SaS Jozefa Mihála sa dotkne zvýšenie limitu paušálnych výdavkov pozitívne najmä živnostníkov s mesačným príjmom nad tisíc eur, respektíve 1600 eur. "Pre živnostníka s mesačným príjmom do 875 eur sa týmto opatrením odvodové zaťaženie nezníži," doplnil. Treba podľa neho urobiť mix takých opatrení, aby z nich mali osoh aj tí živnostníci, ktorí majú nižšie mesačné príjmy a ktorých je na Slovensku väčšina.

Plánované zavedenie dane z dividend pre obchodné spoločnosti podľa Petra Štarchoňa, člena Výboru NR SR pre financie a rozpočet za opozičnú stranu Sme rodina – Boris Kollár, v zásade podnikateľské prostredie v SR neovplyvní. "Časť podnikateľských subjektov sa možno presunie do zahraničia," myslí si Štarchoň.