ŠKOLSTVO

ČAPUTOVÁ NESÚHLASÍ S TREŤOU HODINOU TELOCVIKU

Dátum 02.06.2023

Hlava štátu sa rozhodla zákon vrátiť aj na základe odborných stanovísk ministerstva školstva, Štátnej školskej inšpekcie, predstaviteľov profesijných organizácií regionálneho školstva a Odborového zväzu školstva, ktoré jej boli doručené.

VAŠEČKA NAVRHUJE, ABY BOLA SEXUÁLNA VÝCHOVA DIEŤAŤA PODMIENENÁ SÚHLASOM RODIČA

Dátum 18.05.2023

Rodič by zároveň získal právo požiadať školu, aby dieťa absolvovalo výchovu a vzdelávanie aj v inej oblasti, ktorú rodič považuje za dôležitú z hľadiska jeho filozofického a náboženského presvedčenia, a to na základe jeho predchádzajúceho písomného informovaného súhlasu. 

HORECKÝ CHCE VIAC UKRAJINSKÝCH ŠTUDENTOV NA SLOVENSKÝCH ŠKOLÁCH

Dátum 03.05.2023

Dočasne poverený minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Ján Horecký dohodol multirezortné stretnutie k téme žiakov z Ukrajiny. Pri riešení situácie sa inšpiroval v susedných krajinách, kde školskú dochádzku naviazali na vyplácanie sociálnych dávok. Podľa Horeckého nie je dobré, aby ukrajinské deti len občas študovali online na ukrajinských školách.

GRÖHLING: SEXUÁLNU VÝCHOVU V ŠKOLÁCH UŽ NEMOŽNO TABUIZOVAŤ

Dátum 06.04.2023

V iných štátoch, kde bola povinne zavedená sexuálna výchova, sú podľa exministra školstva Branislava Gröhlinga dobré výsledky. „Doba ide veľmi dopredu, mladí ľudia sa vzdelávajú, sú omnoho dravejší, a tak treba aj prispôsobovať učivo,“ vraví.

GRÖHLING: NOVELA ŠKOLSKÉHO ZÁKONA JE NÁVOD NA SEGREGOVANIE

Dátum 21.03.2023

Novela školského zákona by v prípade schválenia dávala školám návod aj na segregovanie. Tvrdí to poslanec Národnej rady (NR) SR a exminister školstva Branislav Gröhling (SaS). Navrhovaná legislatíva podľa neho hovorí o vyčleňovaní detí so špeciálnymi potrebami a prináša tiež nevymožiteľnosť pomoci deťom, keďže by školy mohli odmietnuť pomoc, o ktorú rodičia požiadajú.

KDH: SLOVENSKU HROZÍ PREPADNUTIE MILIÓNOV EUR Z PLÁNU OBNOVY

Dátum 21.03.2023

KDH upozorňuje na hroziace prepadnutie miliónov eur z plánu obnovy v oblasti školstva. Výzvu, ktorá je určená na dobudovanie kapacít škôl, totiž kritizujú obce a namiesto stoviek škôl sa zatiaľ do nej prihlásili len desiatky. Pri materských školách je problém ešte väčší, keďže môže nastať problém s lehotami a škôlky nemusia stihnúť celý proces realizácie, upozorňujú kresťanskí demokrati.

GRÖHLING: VINOU REZORTU ŠKOLSTVA MÔŽEME PRÍSŤ O 815 MILIÓNOV EUR

Dátum 08.03.2023

Branislav Gröhling, bývalý minister školstva: Momentálne hazardujeme s budúcnosťou nášho školstva a premiér Eduard Heger by mal zasiahnuť. Ak tak neurobí, mala by sa na to pozrieť prezidentka. Kritizovaný by pre neplnenie plánu obnovy mal byť nielen bývalý minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, ale aj dočasne poverený minister školstva Ján Horecký. Pri školstve svietia čisto farby iba červená a oranžová, ktoré znamenajú to, že sa tieto úlohy neplnia.

REMIŠOVÁ: ŽIACI DOSTANÚ 350 EUR NA NOTEBOOK ALEBO TABLET

Dátum 01.03.2023

Vyše 150-tisíc žiakov dostane z eurofondov príspevok vo výške 350 eur na nákup notebooku či tabletu s klávesnicou. Nárok naň budú mať všetci prváci stredných škôl a vybrané skupiny žiakov základných a ostatných ročníkov stredných škôl. Celkovo je na projekt vyčlenených 65,4 milióna eur.

ŠKOLÁM HROZÍ ODPOJENIE OD ENERGIÍ

Dátum 12.01.2023

Bývalý minister školstva Branislav Gröhling tvrdí, že ak budú školy počúvať povereného ministra školstva Jána Horeckého a nezaplatia vysoké faktúry za energie, môžu sa dostať do problémov.

GRÖHLING: MINISTERSTVO ŠKOLSTVA BLOKUJE ZVÝŠENIE POČTU PEDAGOGICKÝCH ASISTENTOV

Dátum 21.11.2022

Pedagogickí asistenti sú najčastejšie financovaní z eurofondov. Na školách sú stále potrební, a preto ministerstvo školstva ešte pod vedením Branislava Gröhlinga navrhlo zvýšiť počet asistentov o 616 z plánu obnovy. Exminister školstva uviedol, že projekt bol nachystaný, s pripravenou metodikou a vyrokovaný so zodpovednými orgánmi.

Stránky