ADRIAN POLÓNY: STOP HLADOVÝM DOLINÁM

Adrian Polóny, kandidát na predsedu BBSK: Musíme skoncovať s totálnym amaterizmom pod vedením Lunterovcov. Treba vniesť do riadenia kraja profesionalitu, aby sme sa nehanbili povedať, že sme z Banskobystrického kraja.

Foto Archív
Dátum 21.10.2022

Banskobystrický kraj má z celého Slovenska štyri najmenej rozvinuté okresy, a tak sa na nelichotivom zozname ocitli Lučenec, Poltár, Revúca a Rimavská Sobota. A navyše práve tieto miesta médiá rady označujú za hladové doliny. Preto si treba položiť otázku, kam smerujú spomínané okresy v tomto mimoriadne ťažkom období, ktoré nás čaká. Vzhľadom na uvedené skutočnosti sa so zástupcami spomínaných okresov stretol kandidát na predsedu BBSK Adrian Polóny, ktorému sa nepáči označovanie týchto lokalít za hladové doliny.

Pôjde do tuhého

„Pýtam sa, máme sa my spolukrajania za tieto okresy vari hanbiť? Vedenie kraja nesmie o týchto našich mestách a obciach iba rozprávať od stola. Kraj sa musí o ne reálne postarať. Jeho predseda si má vyhrnúť rukávy a ísť so starostami riešiť ich skutočné potreby dovtedy, pokým sa mu s pomocou vlády, investorov a súkromného sektora nepodarí ich naplniť,“ povedal na úvod príhovoru Adrian Polóny. Spolukrajanom na stretnutí obcí z juhu Banskobystrického kraja v Buzitke povedal, že sa nechce prizerať na to, ako je ich kraj nepripravený na mimoriadne zložité ekonomicko-politické i spoločenské časy. „Náš kraj potrebuje skutočnú zmenu. Musíme skoncovať s totálnym amaterizmom pod vedením Lunterovcov. Treba vniesť do riadenia kraja profesionalitu, aby sme sa nehanbili povedať, že sme z Banskobystrického kraja. Mali sme tu päť rokov zaspaté vedenie, ktoré realizovalo tlačové besedy k témam, ktoré mu neprináležia. Vedenie kraja nevyužilo päť rokov relatívnej ekonomickej stability ako príležitosť na posunutie nášho kraja na vyššiu životnú úroveň. Ak nedokázali profesionálne riadiť kraj v lepších časoch, tak ako dokážu spravovať kraj v ťažkých chvíľach, ktoré máme už za humnami?

Nie som tu na to, aby som niekoho strašil, ale Slovenská republika sa už nachádza v zložitej ekonomickej situácii. Každý jednotlivec, každá rodina, každá firma to pocíti a vtedy musia byť vo funkciách odborníci, ktorí dokážu čeliť tomuto ťažkému náporu, keď pôjde do tuhého. Od občanov prídu otázky, kto zabezpečí teplo, elektrinu, dopravu, odvoz odpadu... To určite nebudú riešiť propagačné agentúry. Pýtam sa, koľko tepelných hospodárstiev zabezpečili Lunterovci vzhľadom na situáciu, ktorá je vo svete? Mali päť rokov, aby nás situácia neprekvapila. Realizovali analýzy, ale neprinášali žiadne riešenia. To, čo sa deje s energiami, je také strašidelné, že nadnárodné koncerny, ktoré pred pár rokmi otvorili svoje fabriky – napríklad hlinikáreň Slovalco v Žiari nad Hronom, líder na trhu vo výrobe hliníka – prosili vládu o pomoc, ale márne. Tak ako vláda SR nerieši ekonomickú krízu, nerieši ju ani súčasné vedenie BBSK, ktoré opätovne zlyhalo. Veď ako môžu župana v Bratislave brať vážne a vážiť si ho, keď tam chodí len vyplakávať a neponúka riešenie,“ pýta sa Adrian Polóny. Podľa neho líder kraja musí mať jasnú koncepciu, s ktorou ide na vládu rokovať, musia ho rešpektovať, problémy sa musia riešiť okamžite a nemôžu sa kopiť.

Zástupcovia obcí z juhu Banskobystrického kraja sa zhodli na návrhoch riešení Adriana Polónyho a na spoločných prioritách pre Banskobystrický kraj:

 

Zvýšiť počet miest v domovoch dôchodcov a domovoch sociálnych služieb. Existujúce zariadenia je potrebné obnoviť a modernizovať, nové vhodne lokalizovať, aby boli dostupné a mali prostredie, zodpovedajúce nárokom 21. storočia.

 

Zvýšiť platy v sociálnych službách.

Najviac postihnutým skupinám pomôcť špeciálnymi dotáciami, aby z dôvodu rastu cien neprišli o dôstojnú starobu.

 

Aktívne spolupracovať s miestnou samosprávou pri podpore vzniku nových ambulancií a príchodu nových lekárov. V odľahlých obciach zriadiť externé/mobilné ambulancie aj za účasti sociálnych pracovníkov.

 

Zlepšiť verejnú dopravu, aby ľudia mohli pohodlne cestovať do práce a škôl. Prepojiť autobusovú dopravu s regionálnymi vlakmi, MHD a cezhraničnou verejnou dopravou.

 

Zintenzívniť výstavbu cyklotrás v mestách ako súčasti dopravy, ale aj v regiónoch ako jednu z foriem turizmu.

 

Prepojiť školy a zamestnávateľov – malým a stredným podnikateľom zatraktívniť výhody spolupráce na vzdelávaní mladých ľudí. Firmy z kraja si už počas školy môžu pripraviť a následne aj zamestnať tých najšikovnejších žiakov.

 

Posilniť sociálny status v remeselných odboroch. Remeslo má naozaj zlaté dno!

 

Opraviť športoviská – prostredníctvom dotácií podporiť činnosť športových klubov aj individuálnych športovcov.

 

Investovať čas, energiu aj peniaze do propagácie podujatí v BB kraji, ktoré majú potenciál pritiahnuť návštevníkov – zachrániť naše hrady aj ďalšie pamiatky. 

 

Zlepšiť manažment kultúrnych zariadení v BB kraji – postupne zvýšiť mzdu všetkým pracovníkom v kultúrnom sektore BBSK.

 

Banskobystrický kraj musí byť prioritou vlády – prípad Slovalco sa nemôže v budúcnosti opakovať. Treba vytvoriť tlak, aby ďalšia veľká investícia išla do BB kraja, ktorý musí byť pre vládu investičnou prioritou.

 

Organizovať výjazdové rokovania predsedu BBSK po všetkých okresoch počas celého volebného obdobia a priamo v obciach riešiť problémy, ktoré ľudí trápia.

Voliči rozhodnú o osude BBSK

„Nebudem sa hrať na najmúdrejšieho, ale som človek, ktorý okrem iných odborov vyštudoval aj politológiu, tak môžem zabŕdnuť aj do veľkej politiky. Médiá majú skutočnú moc a ľudia uverili ich tvrdeniam. Príde deň volieb a ľudia rozhodnú. Hovorí sa, že máš takú vládu a také šéfstvo, aké si zaslúžiš, a to isté platí aj vo firme i v politike veľkej i komunálnej. Čaká nás ťažké obdobie z hľadiska ekonomiky a tam bude nutné obklopiť sa ľuďmi, ktorí majú v hlave jasno a dokážu riešiť krízové situácie. Náš kraj sa potrebuje nadýchnuť, oddýchnuť si od zbytočností a zaslúži si skutočnú zmenu. Peniaze, ktoré boli nesprávne používané, treba presmerovať do segmentov, ktoré kraj naozaj potrebuje. Doba nás naučí, že sa to zmení a Stredoslováci už viac nebudú musieť odchádzať za lepším platom do Bratislavy. Riešenie je jednoduché. Treba podporiť priemysel ako taký, podporiť agrosektor. V prvom rade musíme vyriešiť dopravnú tepnu – nemáme prepoj od Martina cez Kremnicu, nemáme prepoj Hiadeľské sedlo na sever, kde sú pripravené v šuplíkoch projekty, nemáme prepoj na východ, každý obchádza stredokraj cez sever. Bohu vďaka, že máme aspoň jednu cestu, ktorá sa končí v Slovenskej Ľupči. Tu sú ukryté základné piliere, ktoré pomôžu udržať našich krajanov na území Banskobystrického kraja,“ uzatvoril svoje vyjadrenie Adrian Polóny. Spolukrajanom na stretnutí v Buzitke pripomenul, že úprimne chce zmeniť Banskobystrický kraj, pretože v ňom nežijú len oni, ale aj on so svojou rodinou. Adrian Polóny si želá vytvorenie takých podmienok v Banskobystrickom kraji, aby sa občanom lepšie žilo a bývalo, a aby spoločne dokázali zastaviť depopuláciu mladých s dôvetkom, že je čas na skutočnú zmenu v Banskobystrickom kraji.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.