AK BUDETE MAŤ NÁSLEDKY PO OČKOVANÍ NOVOU VAKCÍNOU, ŠTÁT VÁS ODŠKODNÍ

Na Slovensko by v druhej polovici decembra mali doviesť 300-tisíc dávok novej očkovacej látky spoločnosti Pfizer a BioNTech. Ako prvým ju podajú zdravotníkom a zamestnancom kritickej infraštruktúry.

Foto TASR
Dátum 30.11.2020

Na Slovensko by v druhej polovici decembra mali doviesť 300-tisíc dávok novej očkovacej látky spoločnosti Pfizer a BioNTech. Ako prvým ju podajú zdravotníkom a zamestnancom kritickej infraštruktúry. Proti novému koronavírusu sa bude očkovať s dvoma dávkami. Štát pripravuje 25 očkovacích centier, kde sa bude vakcínou očkovať. Dôvodom je to, že očkovaciu látku treba skladovať v mínus 70 stupňoch Celzia. 

Predtým ako ľudí zaočkujú podstúpia antigénový test. Do výberu vakcíny môžu vstupovať aj iné parametre ako napríklad vek. Bežní ľudia by sa k vakcínam mohli dostať v prvom štvrťroku dobrovoľne a bezplatne.


Vakcína na koronavírus vznikla za menej ako rok, čo v ľuďoch vyvoláva otázniky o jej bezpečnosti. Odborníci hovoria, že netreba mať obavy. Vedľajšie účinky prirovnávajú k tým po chrípkovom očkovaní, ako napríklad bolesť v mieste vpichu či začervenanie alebo teplota. Štát by však prípadné následky mal odškodňovať. Bližšie informácie však minister zdravotníctva Marek Krajčí nateraz povedať nevedel.

Štát tiež pripravuje kampaň ako ľudí motivovať. Je možné, že očkovaní budu ľahšie cestovať, do hry by možno prišlo aj skladanie rúšok. Na európskej úrovni sa debatuje napríklad o tzv. covidpasoch, ktoré by fungovali ako medzinárodný očkovací preukaz.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.