ASTRAZENECA PRERUŠILA TESTOVANIE VAKCÍNY - U PACIENTA SA VYKYSTLI PROBLÉMY

EÚ podpísala práve s britskou farmaceutickou spoločnosťou AstraZeneca dohodu o dodávke 400 miliónov dávok potenciálnej vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

Foto PEXELS
Dátum 09.09.2020

LONDÝN 9. septembra (TASR/extraplus.sk) - Farmaceutická firma AstraZeneca prerušila testy vakcíny proti koronavírusu po tom, čo sa u jedného z účastníkov prejavili vedľajšie účinky, uviedla v utorok hovorkyňa spoločnosti Michele Meixellová, ktorú citovala agentúra DPA. AstraZeneca na vývoji vakcíny spolupracuje s Oxfordskou univerzitou. Koncom augusta začala s finálnou treťou fázou klinických testov, ktoré sa konajú v Británii, Brazílii, Spojených štátoch a Juhoafrickej republike. Meixellová uviedla, že AstraZeneca testovanie v dôsledku incidentu, ku ktorému došlo u pacienta v Británii, dobrovoľne prerušila. Medicínsky portál Stat News dodáva, že presné okolnosti incidentu neboli bezprostredne známe. Stanovisko hovorí iba o "potenciálne nevysvetlenej chorobe".

ČÍTAJTE TIEŽ: EÚ KÚPI 400 MILIÓNOV DÁVOK VAKCÍNY OD SPOLOČNOSTI, KTORÁ SA ZA ŇU ODMIETA ZARUČIŤ

"Pri veľkých testoch sa choroby môžu vyskytnúť náhodne, ale musia byť nezávisle a podrobne preverené. Urýchlene pracujeme na preskúmaní tohto incidentu, aby sme minimalizovali potenciálne dôsledky na časový plán testov," vysvetlila Meixellová.
AstraZeneca je jednou z deviatich farmaceutických firiem, ktoré sa v utorok zaviazali "zachovať integritu vedeckého procesu" aj napriek tlaku vyrobiť vakcínu čo najrýchlejšie.Austrália bude v prípade úspešných testov jednou z prvých krajín, ktorá sa k tejto vakcíne dostane. Vyplýva to z dohody v hodnote 1,2 miliardy dolárov (miliarda eur), podľa ktorej Austrália dostane 84,8 milióna dávok vakcíny v priebehu roku 2021.Námestník austrálskeho hlavného hygienika Nick Coatsworth v reakcii na prerušenie testov uviedol, že ide o "vážny prejav vedľajších účinkov, ktorý musí byť preskúmaný". Zároveň však dodal, že ide iba o jeden incident.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.