AZERBAJDŽAN SA VYHRÁŽA ARMÉNSKU ZNIČENÍM

Separatistickí predstavitelia v Náhornom Karabachu oznámili, že azerbajdžanská armáda spustila v piatok v noci útok, ktorý si vyžiadal troch zranených vojakov – etnických Arménov.

Foto archív
Dátum 13.12.2020

Arménski predstavitelia a Azerbajdžan sa v sobotu navzájom obvinili z porušovania prímeria v Náhornom Karabachu, ktoré ukončilo šesť týždňov intenzívnych bojov o sporný región. Separatistickí predstavitelia v Náhornom Karabachu oznámili, že azerbajdžanská armáda spustila v piatok v noci útok, ktorý si vyžiadal troch zranených vojakov – etnických Arménov. Členovia ruskej mierovej misie, ktorí v regióne monitorujú dodržiavanie dohody o prímerí, oznámili jej porušenie v oblasti Gadrut, ale nikomu nepripísali vinu, píše agentúra AP. Neskôr arménske ministerstvo obrany obvinilo azerbajdžanské sily z toho, že v sobotu zaútočili na juhu Náhorného Karabachu.Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev v reakcii na situáciu obvinil z nových stretov Arménsko a pohrozil, že mu „rozbije hlavu železnou päsťou“. „Arménsko by sa nemalo pokúšať to začať odznova,“ povedal Alijev počas stretnutia s diplomatmi z USA a Francúzska. „Musí byť veľmi opatrné a neplánovať žiadnu vojenskú akciu. Tentokrát ich úplne zničíme. To nemôže byť pre nikoho tajomstvo,“ dodal.

Na prímerí, ktoré sprostredkovalo Rusko, sa dohodli Arménsko a Azerbajdžan 10. novembra. Dohoda umožnila prevziať Azerbajdžanu kontrolu nad niektorými územiami v oblasti, ktoré mali pod dohľadom arménske sily. Nové strety predstavujú prvé výrazné porušenie dohody. Náhorný Karabach sa nachádza na území Azerbajdžanu, ale od roku 1994 je pod kontrolou miestnych arménskych síl, ktoré podporuje Arménsko. Ťažké boje, ktoré vypukli koncom septembra, boli najväčšou eskaláciou dlho tlejúceho konfliktu medzi dvomi postsovietskymi krajinami a vyžiadali si viac ako 5 600 mŕtvych.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.