BANSKÁ BYSTRICA POTREBUJE INVESTOROV

Daniel Karas: Dobrý primátor nesmie ľuďom vyťahovať z peňaženky posledné eurá a ani dovoliť, aby utekali za prácou inam. Schopný primátor znamená silné mesto.

Foto ONDREJ KRIVUŠ
Dátum 15.10.2022

Narodil sa 10. decembra 1974 v Banskej Bystrici. Hrdo hovorí, že pochádza z pracujúcej rodiny – otec bol štátnym zamestnancom, mama predavačkou v obchode s domácimi potrebami. V rodnom meste vyštudoval strednú strojársku školu a o niekoľko rokov neskôr získal magisterský titul v Sládkovičove na fakulte verejnej politiky a verejnej správy. Je dvojnásobným otcom a rodina je podľa neho základ, od ktorého sa odvíja život jedinca i celej spoločnosti. Významné miesto zastáva v jeho svete práca, ku ktorej bol vedený odmalička rodičmi i starými rodičmi. Dvanásť rokov zastupoval záujmy Banskobystričanov ako poslanec mestskej časti Fončorda a dnes sa cíti dostatočne zrelý na zasadnutie do primátorského kresla. Je hrdým lokálpatriotom a váži si slovo chlapa, ktoré musí platiť v dobrom aj v zlom. Kandidát na primátora Banskej Bystrice Daniel Karas.

Pripravený postúpiť

Svoju kandidatúru ohlásil 9. septembra symbolicky – na banskobystrickom sídlisku Fončorda, kde vyrástol a kde sa pred občanov postavil aj v roku 2010, keď sa po prvý raz uchádzal o miesto poslanca mestského zastupiteľstva. „Videl som, aké bolo sídlisko ošarpané, malo problémy s infraštruktúrou a vtedy som si povedal, že to skúsim zmeniť. Chcel som pracovať pre ľudí a táto túžba mi ostala. Pred dvanástimi rokmi som kandidoval ako nezávislý, ale s podporou Smeru-SD a krátko po voľbách som vstúpil do strany,“ spomína na svoje začiatky v komunálnej politike. Daniel Karas patrí ku generácii, ktorá ešte zažila socializmus a fungujúci systém.

Daniel Karas: Nechcem sa dožiť toho, že po zrekonštruovaných chodníkoch nebude mať kto chodiť.

„Mali sme fabriky a rozhodovali sme sami o sebe. Bol by som rád, keby mali ľudia znovu istoty v podobe práce a zvrchovanosti. Slovensko potrebuje poriadnu politickú stranu a vládu, ktorá sa postaví za svojich občanov. Nemôžeme zapredať štát, musíme byť suverénni. Za posledné roky ideme v Smere-SD dobrou cestou, očistili sme stranu od odídencov,“ hovorí. Odísť s Petrom Pellegrinim do Hlasu-SD mu vraj ani nenapadlo. „Je to výchovou, keď niekde začnem, aj sa tam snažím skončiť. Som rovný človek, nerobím intrigy, rád riešim veci a predchádzam problémom. Nezľakol som sa, keď ľudia zo Smeru-SD začali odchádzať. Mám rád túto značku a vidím jej potenciál do budúcnosti. Prajem si, aby sme tu boli aj o štyridsať či päťdesiat rokov, na to však musíme budovať štruktúry mladých ľudí, ktorí by nás mohli v budúcnosti zastupovať doma aj v zahraničí.“ Do politiky by mali podľa neho vstupovať vyzretí ľudia, ktorí si prešli určitým rastom. „Čudujem sa niektorým politikom, ktorí nemajú program, ciele a idú to len skúsiť. Momentálne by som nezávislých poslancov zrušil, nevedia sa oprieť o politickú stranu, nemajú skúsenosti ani vízie. Vďaka práci poslanca som mal dvanásťročnú základnú školu politiky, učil som sa odborne aj prakticky a dnes som pripravený postúpiť ďalej,“ hovorí. Počas septembrovej tlačovej konferencie dostal otázku, či mu neprekáža podpora hnutia Republika, jeho postoj je však jasný. „Kandidátov Republiky poznám, sú to mladí pracujúci ľudia, majú rodiny, vychovávajú deti, žijú normálne životy a nemajú ani minimálny extrémistický potenciál. Chcú skrátka len rozvíjať mesto a pracovať v jeho prospech. Sú to médiá, naklonené liberálno-progresívnym smerom, ktoré Republiku démonizujú, hoci ide o stranu, ktorá má v svojom programe národ a Slovensko na prvom mieste,“ doložil Karas.

Vláda arogancie

Naopak, strany, ktoré v súčasnosti držia v rukách opraty a vládnu Slovákom, priorizujú podľa Karasa všetko, len nie Slovensko. Ľudia sú zúfalí, boja sa straty práce, desí ich energetická kríza. Ako hrdý Banskobystričan bol mimoriadne rozčarovaný, keď vláda prvýkrát po tridsiatich rokoch od vzniku republiky nepustila na oslavy výročia SNP občanov. „Bol som vychovávaný vážiť si ľudí, ktorí položili život za to, aby sme my mohli žiť v mieri a blahobyte. Odmalička som chodil s otcom na prechod Nízkymi Tatrami, ctili sme si pamiatku partizánov a nikdy v živote by mi nenapadlo, že oslavy SNP v Banskej Bystrici budú uzavreté pre verejnosť. Je to absurdné a som z toho nešťastný. Ide o vrchol arogancie a drzosti. Chápem súčasných politikov, boja sa ľudí a museli sa pred nimi schovať.

Adriana Polónyho poznám asi dvadsať rokov, je to úžasný človek, pracovitý, schopný manažér, profesionál, ale má aj veľké srdce. Vie sa postarať o všetkých. Je to prísny človek, ale to aj musí byť, keď za dvadsať rokov dokázal vybudovať firmu s 1 200 zamestnancami. Vnímam ho ako dokonalého kandidáta na post predsedu kraja, pretože on je skutočná zmena.

To, čo narobili oni a ako zapredali Slovensko, to sa nepodarilo ešte žiadnej slovenskej vláde. Môžu sa hanbiť a byť radi, že ich ľudia neženú palicami,“ tvrdí Karas. V tejto súvislosti sa vyjadril aj k letisku Sliač, ktoré súčasný minister obrany Jaroslav Naď venoval Američanom ako darček previazaný mašľou. „Zobrali nám zlaté vajce. Táto bláznivá vláda sa neprišla spýtať Sliačanov, Bystričanov a Zvolenčanov, či s tým súhlasíme, spravili si po svojom a náš názor ich nezaujímal. Je to mimoriadne zlé pre cestovný ruch, už beztak máme problém sem dotiahnuť turistov, a to aj napriek tomu, že máme výborné cestné i železničné spojenie s Bratislavou. Sliač bol veľmi strategický po komerčnej stránke, aj z pohľadu investora. Mohlo tam byť Cargo, ktoré by zamestnalo nielen Bystričanov, ale aj Zvolenčanov a Sliačanov,“ vyratúval vrátiac sa k otázke, prečo Slováci uverili zmene, ktorú im sľubovala koalícia na čele s Igorom Matovičom či Richardom Sulíkom, no namiesto toho zažívajú šok, neistotu a ekonomické dno. Prečo ľudia vymenili stabilnú vládu so stabilným premiérom za totálnu neistotu? „Viete, ako sa hovorí: keď je koze dobre, ide tancovať na ľad. Ľudia hľadajú zmenu v každej dobe, uverili sladkým rečiam a pritom táto vláda riadi štát systémom pokus-omyl. Nezávislí poslanci, ako aj politické strany, ktoré sú na trhu krátko, si urobia reklamu a sľúbia voličom nemožné. Je dôležité, aby sa ľudia rozhodovali pre politické strany so silným štruktúrami, medzi ktoré patrí Smer-SD. Verím, že najbližšie voľby vyhráme,“ dodal.

Chce poskytnúť nadštandard

V úspech verí aj v komunálnych voľbách. Hlavnou motiváciou Karasovej kandidatúry boli občania spokojní s jeho prácou poslanca. „Nebolo to rozhodnutie zo dňa na deň, veľa nocí som kvôli tomu prebdel. Presvedčili ma ľudia, ktorí do mňa vkladajú obrovskú dôveru a nádej. Mladí, pracujúci, podnikatelia, ale aj seniori. Ľudia v Banskej Bystrici cítia, že musí prísť k zmene,“ nazdáva sa. Súčasný primátor Ján Nosko je na svojom poste už druhé volebné obdobie a teší sa relatívnej obľúbenosti. Silnú podporu mu v minulosti venovala aj strana Smer-SD. Vďaka strane vraj podľa Karasa prichádzali do mesta veľké investície, a to najmä do obnovy chodníkov a ciest, zimného štadióna, mládežníckeho futbalového štadióna v Radvani či kaštieľa Radvanských. Práve pomocou vlády sa stali jedným z najmenej zadlžených miest a mali priestor čerpať napríklad aj pôžičky. Mestský úrad sa však údajne uzatvoril sám do seba. Vyčíta mu slabú komunikáciu smerom k obyvateľom, ale aj stagnáciu po hospodárskej a finančnej stránke.

Daniel Karas dvanásť rokov zastupoval záujmy Banskobystričanov ako poslanec mestskej časti Fončorda a dnes sa cíti dostatočne zrelý na zasadnutie do primátorského kresla. V jeho kandidatúre ho podporuje materská strana Smer-SD a hnutie Republika.​

„Za posledných osem rokov som upozorňoval, že sa nemôžeme vybrať len jedným smerom, robiť pekné veci pre ľudí, akými sú rekonštrukcie chodníkov a ciest, revitalizácie škôl a škôlok, štadiónov a športovísk. Toto vnímam ako štandard, je to pre mňa niečo také samozrejmé ako teplá voda v byte. O toto sa má postarať mestský úrad. Mesto nám stagnuje a súčasné vedenie sa s tým uspokojilo. Primátor však musí zabezpečiť mestu nadštandard. Bývalí primátori sem nedotiahli žiadneho strategického investora. Silný primátor musí vedieť rokovať s vládou, byť vytrvalý a vytvárať dobré vzťahy práve pre dobro svojho mesta. Verím, že ak by som sa stal primátorom, podarilo by sa mi v nasledujúcich štyroch rokoch vybaviť v spolupráci so Smerom investora pre Banskú Bystricu, ktorý by ponúkol ľuďom prácu a motivoval ich k tomu, aby neutekali preč. Z demografickej krivky som zhrozený. V roku 2000 sme totiž mali 92-tisíc obyvateľov, dnes máme 75-tisíc. Za posledných dvadsať rokov nám odišlo 15-tisíc ľudí a obávam sa, že týmto tempom sa z Banskej Bystrice stane mesto duchov. Netreba vkladať energiu len do chodníkov, ciest a detských ihrísk, lebo o pár rokov sa na tých ihriskách nebude mať kto hrať a toho by som sa veru dožiť nechcel,“ vyhlásil kandidát na primátora.

Práca je prioritou

Jeho volebný program je postavený na niekoľkých pilieroch. Mimoriadnu dôležitosť pripisuje doprave a financiám, najdominantnejšou časťou sú však práve investície. „Popri veľkom strategickom investorovi, ktorého chceme do Banskej Bystrice dotiahnuť, si musíme na území mesta udržať aj malých a stredných lokálnych investorov, ktorí budú ľuďom dávať prácu. Je potrebné zdvihnúť varovný prst. Firmy nám odchádzajú do iných častí Slovenska alebo do okolitých štátov. Ľudia prichádzajú o prácu len preto, že zamestnávateľom nevieme vytvoriť podmienky na zotrvanie alebo sa im predlžujú lehoty výstavby výrobných hál a podobne. Nemôžeme menším a stredným investorom vydávať povolenia tri roky! Ako je možné, že obec Vlkanová má za pár rokov vybudovaných viac výrobných hál ako Banská Bystrica? Odpoveď je jednoduchá, vo Vlkanovej majú nižšie dane o viac ako polovicu oproti Banskej Bystrici a urýchľujú proces vydávania administratívnych povolení. Náš priemyselný park je prázdny a vo Vlkanovej je plno výrobných hál. Ďalej sa chcem venovať krematóriu, ktoré treba konečne dokončiť, a športovej kultúrnej hale, ktorá v Banskej Bystrici chýba. V centre mesta máme zlaté vajce – mestské kúpalisko. Rád by som ho vrátil do rúk Banskobystričanov, ale bol by som šťastný, keby sa k nám chodili kúpať ľudia z celého Slovenska. Najdôležitejší investičný projekt sa týka odpadového hospodárstva, čo je pre Banskú Bystricu do budúcnosti extrémne dôležitý bod. Musíme nájsť spoločnosť, v ktorej bude mať podiel aj mesto, a to zabezpečí ľuďom, aby nemali drahý odpad. Dnes ešte máme situáciu pod kontrolou, ale hrozí, že odpad, ktorý produkujú Bystričania, budeme voziť do bratislavskej spaľovne, a to by bolo veľmi drahé,“ upozornil.

Ťažké časy za rohom

Podľa Karasa je mimoriadne dôležité, aby dobrý primátor nedvíhal dane, ale našiel iné spôsoby na financovanie rozpočtu mesta. „Ideme do ťažkých časov a vyťahovať ľuďom posledné euro z peňaženiek by sa nemalo diať v žiadnom meste. V tomto volebnom období vedenie ľuďom dane zvyšovalo, čo som považoval za bláznivý krok. Odmietol som sa na tejto maškaráde zúčastniť a ani som nepodporil primátorov návrh na zvýšenie daní. Primátor musí predsa zastabilizovať dane a riešiť finančné toky tak, aby sa ľuďom dane skôr znižovali,“ povedal. Medzi ďalšie piliere Karasovho volebného programu patrí aj ten sociálny. Je potrebné postarať sa o mladé rodiny, ale i seniorov. Upozorňuje aj na dôležitosť kultúrneho piliera s odkazom na deväťdesiate roky, keď boli kultúrne podujatia v Banskej Bystrici takmer na dennom poriadku a do centra sa prichádzali zabaviť nielen miestni, ale aj ľudia z okolitých dedín. „Dnes mesto nežije. Treba obnoviť celý kultúrny program a dať priestor mladým umelcom. Treba spolupracovať s inými mestami, uzatvárať cezhraničné družby. Dnes je kultúra v meste utopená,“ kritizoval.

Synergia s Polónym

Počas nášho rozhovoru sa Daniel Karas pozitívne vyjadril aj na adresu kandidáta na predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Adriana Polónyho. „Poznám ho asi dvadsať rokov, je to úžasný človek, pracovitý, schopný manažér, profesionál, ale má aj veľké srdce. Vie sa postarať o všetkých. Je to prísny človek, ale to aj musí byť, keď za dvadsať rokov dokázal vybudovať firmu s 1 200 zamestnancami. Vnímam ho ako dokonalého kandidáta na post predsedu kraja, pretože on je skutočná zmena. Pomáhame si v rámci kampaní a keď nám ľudia dajú dôveru a ja budem zvolený za primátora Banskej Bystrice, zatiaľ čo on bude mať možnosť zastupovať Banskobystrický kraj, som si stopercentne istý, že by z toho bola jedna výborná a plodná spolupráca. Je medzi nami synergia, ktorá by pomohla mestu aj župe. Lebo dnes sú samosprávy v štrajkovej pohotovosti a kam sa len pozriete, všetko krachuje a rozvracia sa. Musia sa vrátiť staré časy, keď sa pomáhalo samosprávam a robilo sa pre ľudí, pretože súčasná vláda sa stará len o svoj zadok a Slovákov buď zbedačí, alebo vyženie z vlasti,“ dodal na záver Daniel Karas.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.