BB VÚC V RUKÁCH RODINNÉHO KLANU

Milan Urbáni: Nečinnosť Banskobystrického kraja sa prejavila aj v poslednom čase, keď pravdepodobne prídeme o veľký závod Slovalco v Žiari nad Hronom

Foto JAROSLAV MORAVČÍK
Dátum 11.09.2022

Pred piatimi rokmi ste kandidovali na post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja. Vtedy vyhral Ján Lunter. Ako s odstupom času hodnotíte túto voľbu obyvateľov vášho kraja?

Nikdy som nemal ambíciu kandidovať za primátora ani predsedu VÚC, ale vzhľadom na zlú situáciu v Banskobystrickom kraji som sa dal pred piatimi rokmi nahovoriť na kandidatúru za predsedu VÚC. Došlo však k zaujímavým praktikám, keď Jána Luntera podporoval vtedajší prezident Andrej Kiska, pravdepodobne s požehnaním Američanov, a k jeho podpore sa prekvapivo pridali aj niektoré politické strany, ktoré sľubovali podporu mne. Ľudia si zvolili Jána Luntera a po piatich rokoch je zrejmé, že spravili chybu, lebo Lunter, ako aj jeho syn, ktorého nominoval za podpredsedu VÚC, nemali pripravený žiadny program, nemali politické ani organizačné skúsenosti. Ja a moja rodina sme boli nakoniec radi, že som sa mohol venovať svojim aktivitám v medicíne, podnikaní, ako i umení. Zaujímavé je, že kraj neriadil predseda Ján Lunter, ale jeho syn Ondrej Lunter a vytvorenie tohto rodinného klanu na prekvapenie neprekážalo občanom, politikom ani žiadnym médiám.

Myslíte si, že jeho syn Ondrej Lunter zvládol chod úradu? Má sa čím pochváliť?

Od začiatku vládnutia Lunterovcov sa náš kraj nehýbal dopredu a po piatich rokoch vidíme v kraji veľkú stagnáciu, stále vysokú nezamestnanosť, nemáme žiadne väčšie investície. Na druhej strane však Lunterovci navýšili zamestnanosť na VÚC o sto percent, priamo alebo cez agentúry. Urobili niekoľko veľmi podozrivých ekonomických prešľapov, ako napríklad požadovanie 18 miliónov od štátu na opravu odtrhnutej cesty po kalamite na Gemeri, ktorá bola nakoniec po proteste vlády opravená za sedem miliónov eur. Je za nimi aj niekoľko ďalších podozrivých aktivít, ale nechám ich na zhodnotenie kompetentným inštitúciám. Premrhali skoro tri milióny eur na právne služby pri nedomyslenom spore s poskytovateľmi autobusovej prepravy v kraji, ktorých chceli zlikvidovať a namiesto nich pravdepodobne dosadiť svojich favoritov. Existujú desiatky príkladov nehospodárneho nakladania s majetkom BBSK. Nemôžeme nájsť žiadne pozitívne výsledky po päťročnom vládnutí rodinného klanu či už v sociálnych službách, zdravotníctve, školstve, kultúre atď. Zanedbané cesty II. a III. triedy, zničené mosty zostali bez potrebnej údržby. Nie je priestor, aby som vymenoval všetko, čo bolo zanedbané a žiaľ, nie je nič, čo by som mohol hodnotiť pozitívne. Nečinnosť kraja sa prejavila aj v poslednom čase, keď pravdepodobne prídeme o veľký závod Slovalco v Žiari nad Hronom. Predbehli nás prakticky všetky kraje. Čo je najhoršie, z regiónu nám odchádzajú ľudia.

Myslíte si teda, že Stredoslováci majú smolu na predsedov banskobystrického samosprávneho kraja? Najskôr bol v izolácii Marian Kotleba a kraj stagnoval, teraz ho zas riadil neskúsený mladík a kraj sa v životnej úrovni prepadol úplne na chvost. Veríte, že voliči pochopili, akej chyby sa dopustili a príde skutočná zmena?

Banskobystrický kraj potrebuje zmenu, okamžite naštartovať rozvojové programy, vrátiť život do obcí, priniesť do kraja veľké investície. Potrebujeme zlepšiť poľnohospodársku, potravinársku, drevársku, strojársku výrobu, zlepšiť turizmus, aby sa znížila vysoká nezamestnanosť v našom kraji, ľudia viac zarobili, aby sa vedeli včas a pohodlne dostať do práce, mali možnosť bez problémov umiestniť svoje deti do jasieľ, škôlok, škôl a seniorov, ktorí to potrebujú, umiestniť do sociálnych, prípadne doliečovacích zariadení. Treba oživiť náš kraj. A to je hlavný dôvod, prečo Strana moderného Slovenska (SMS) podporuje vo voľbách za predsedu BBSK doktora Adriána Polónyho.

Čo vás presvedčilo podporiť vo voľbách práve Adriána Polónyho?

Poznal som už Adriánovho otca Mariána, ktorý bol veľmi čestný, pracovitý a múdry človek a žiaľ, predčasne nás opustil. Adriána poznám 30 rokov, sledoval som celý jeho vývoj. Nielenže je patrične vzdelaný, ale svojou usilovnou a dôslednou prácou sa vypracoval na špičkového manažéra. Je seriózny, rozhodný a hlavne pracovitý človek v zrelom veku, čo dáva záruky na výkon takej dôležitej funkcie, ako je predseda BBSK. Som presvedčený, že bude vedieť naplniť a realizovať všetky priame, ako i nepriame kompetencie, stanovené zákonom pre VÚC. Má schopnosť a odbornosť komunikovať s poslaneckým klubom, vie ľudí zapáliť pre prácu a verím, že nebude robiť rozdiely medzi poslancami podľa straníckej príslušnosti. Preto má doktor Adrián Polóny plnú dôveru našej strany, ako i mňa a budeme mu vo voľbách, ale aj po zvolení všemožne pomáhať. Chcem vyzvať občanov, aby mu dali hlas a uistiť ich, že ich voľba bude správna.

Doktor Milan Urbáni je absolvent Lekárskej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach. Od roku 1967 pracoval ako lekár v Banskej Bystrici. V rokoch 1975 – 1980 pôsobil ako primár v Central Hospital Kabwe v Zambii a neskôr v Líbyi. V roku 1991 pracoval ako vedúci odboru zdravotníctva ONV v Banskej Bystrici. V roku 1992 bol vedúcim gynekologického oddelenia polikliniky v Banskej Bystrici. V pozícii riaditeľa tejto polikliniky pôsobil v rokoch 1996 – 1999. Neskôr sa rozhodol pre politickú dráhu a v roku 2002 bol zvolený za poslanca NR SR za HZDS. Na sneme strany bol 14. júna 2003 v Púchove zvolený za podpredsedu ĽS-HZDS pre vnútornú politiku (v ten istý deň sa HZDS premenovalo na ĽS-HZDS). Do funkcie podpredsedu bol opätovne zvolený na sneme 4. júna 2005 v Prešove. V zákonodarnom zbore bol členom Výboru NR SR pre zdravotníctvo a zároveň bol členom Stálej delegácie NR SR do Parlamentného zhromaždenia rady Európy. V roku 2017 kandidoval na post predsedu VÚC BB, občania však do kresla posadili Jána Luntera, ktorý svoje žezlo odovzdal synovi Ondrejovi Lunterovi. Dnes je predsedom Strany moderného Slovenska (SMS).

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.