BLAHA: PELLEGRINI JE MINULOSŤ, FICO JE BUDÚCNOSŤ ĽAVICE NA SLOVENSKU

Robert Fico dnes na svojej tlačovej konferencii pomenoval to, čo tak trochu cítime všetci - sklamanie z toho, že ľavicu rozbili. Sklamanie z toho, keď vás niekto zradí. 

Text FACEBOOK
Foto TASR
Dátum 19.06.2020

Príspevok uverejnil na svojom Facebooku Ľuboš Blaha 19. júna 2020.

Robert Fico dnes na svojej tlačovej konferencii pomenoval to, čo tak trochu cítime všetci - sklamanie z toho, že ľavicu rozbili. Sklamanie z toho, keď vás niekto zradí. 

Myslím, že dnes to povedal veľmi ľudsky - od srdca. A takáto musí byť politika - úprimná.

ĎAKUJEM ROBERTOVI FICOVI ZA JEHO SLOVÁ - ÚCTA JE VZÁJOMNÁ

Ale čo mňa momentálne zaujíma najviac - to je budúcnosť ľavice. Peťo Pellegrini je minulosť, mňa zaujíma to, kam sa teraz Smer posunie. 

Ako som už viackrát napísal - všetko zlé je na niečo dobré a pre mňa je dôležité, že Smer môže ísť konečne doľava. Že dá priestor mladým ľuďom. A že bude čistou stranou, ktorá tu bude pre ľudí a nie pre biznis. 


O to viac si cením slová Roberta Fica, ktoré mi dnes adresoval - úcta je vzájomná. Robert Fico urobil pre ľavicu na Slovensku viac, než ktokoľvek iný. A pre mňa je cťou s ním spolupracovať a vždy budem tlačiť na to, aby som stranu posúval doľava. 

Čo to znamená? 

ĽAVICOVÉ DESATORO - TAKTO SI PREDSTAVUJEM BUDÚCNOSŤ SOCIÁLNEJ DEMOKRACIE

1. Musíme chrániť sociálny štát, pomáhať robotníkom, posilňovať odbory, ochraňovať seniorov a rodiny, tlačiť na sociálne programy, solidaritu a progresívne dane. V tomto nesmieme uhnúť ani o milimeter, je to naša DNA. Nesmieme byť stranou kaviarenských povaľačov, ale pracujúcich ľudí.

2. Musíme podporovať štátne vlastníctvo strategických sektorov, rozvoj družstiev, ekonomickú demokraciu a viac rovnosti v spoločnosti. Musíme budovať potravinovú sebestačnosť a chrániť si našu prírodu. To všetko sú moderné ľavicové témy, ktoré musíme rozvíjať.

3. Musíme pritlačiť na banky a nadnárodné korporácie, tlačiť na zvyšovanie platov učiteľov a zdravotníkov, pomáhať tým najzraniteľnejším. Veľké prerozdelenie bohatstva v spoločnosti - to je odpoveď ľavice na prichádzajúcu krízu.

4. Podstatou modernej ľavice je boj proti neoliberalizmu a oligarchii. Na Slovensku dnes vládne pravicová vláda, ktorá chce ľuďom zobrať dôchodky, znižovať minimálnu mzdu, zliberalizovať zákonník práce, vláda, ktorá ohrozuje zamestnanosť a pomáha výlučne bankám a veľkým firmám. Toto musíme zastaviť - toto je naša prvoradá úloha. 

5. Musíme si brániť Slovensko pred liberálnym výplachom mozgov, pred kolonizáciou, pred amerikanizáciou, pred slniečkarstvom. Vlastenectvo nie je konzervatívnou hodnotou - naopak, vlastenectvo je jednou zo základných ľavicových hodnôt. Spomeňte na Clementisa, spomeňte na Novomeského, spomeňte na Dubčeka aj Husáka, všetci bojovali za Slovensko, za národnú myšlienku.

6. Musíme zastaviť prepisovanie dejín a okydávanie našich historických osobností. Nie, socializmus nebola čierna diera - v sociálnej oblasti bol ďaleko vyspelejší ako kapitalizmus. A nie, v druhej svetovej vojne nás neoslobodili Američania, ale Sovieti, a preto je namieste vďaka voči ruskému a ďalším sovietskym národom. Zastavme vymývanie mozgov!

7. Nadväzujme na to dobré, čo priniesol socializmus - výstavba bytov, bezpečnosť, právo na prácu, viac rovnosti a ohľaduplnosti v spoločnosti. Viac strategického plánovania, viac sebestačnosti. Na tom nie je nič zastarané, toto nás musí viesť. Dosť bolo politickej korektnosti, musíme hovoriť pravdu - nahlas!

8. Liberalizmus nenávidí dejiny, pretože chce ľudí vytrhnúť zo všetkých sociálnych a historických väzieb - jediné, čo liberáli uznávajú, je trh, individualizmus a konzum. Preto okydávajú naše osobnosti ako Ľudovít Štúr, rozleptávajú naše národné povedomie, ničia našu národnú kultúru - ľavičiar sa musí postaviť tomuto západnému kultúrnemu imperializmu, inak nás zožerú všetkých, ukradnú nám mladú generáciu a Slovensko premenia na obyčajnú liaheň lacnej pracovnej sily pre koloniálne trhy. 

9. V zahraničnej politike si musíme chrániť naše národné záujmy. A našim záujmom nie je neoliberálna, ale sociálna Európa. Našim záujmom nie je americká hegemónia, ale suverenita. Našim záujmom nie sú zlé vzťahy s Ruskom, Čínou alebo Kubou. Naopak, musíme mať dobré vzťahy na všetky štyri svetové strany, najmä so strednou Európou a slovanskými národmi.

10. Kľúčovou hodnotou každej ľavicovej strany je - mier. A či sa to niekomu páči, alebo nie, najväčšie množstvo veľkých vojen v posledných desaťročiach rozpútali Spojené štáty americké, spomeňte na Irak, Afganistan, Líbyu či Juhosláviu. Nesmieme dopustiť ďalšie vojny, nesieme dopustiť šírenie rusofóbie, nesmieme dopustiť, aby americkí militaristi eskalovali nenávisť vo svete.

O tomto je sociálna demokracia. O tomto je ľavica. A ja verím, že o tomto bude Smer na čele s Robertom Ficom!

Ak je na tomto niečo extrémne, tak potom sme sa dostali do štádia, keď je zdravý rozum vyhlásený za extrém. 

Čistá ľavicová strana - toto je naša budúcnosť.

Čo myslíte, priatelia? Ideme do toho?  :-)

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.