BOLA BY KALAVSKÁ PRE MATOVIČA LEPŠIA AKO KRAJČÍ?

Exministerka Kalavská ostro kritizuje ministra Krajčího, ktorý je momentálne v karanténe, podľa nej podcenil prípravu na druhú vlnu. Krajčí si naopak myslí, že slovenské zdravotníctvo je dobre pripravené na aktuálnu epidémiu.

Foto SITA
Dátum 24.09.2020

Exministerka Andrea Kalavská zhodnotila posledné mesiace epidémie koronavírusu. Ministrovi Marekovi Krajčímu adresovala svoje výhrady na konferencii Vizionári.

Podľa Kalavskej boli ľudia aj úradníci na začiatku koronakrízy mimoriadne motivovaní zvládnuť situáciu, aby získali čas na prípravu na druhú vlnu. Tá sa nakoniec ukázala silnejšia a aktuálne máme 3 340 aktívnych prípadov.

Podľa Kalavskej však rezort zdravotníctva prípravu podcenil. "Čo sme robili počas leta s úradmi verejného zdravotníctva? Všetci vedeli, že ich kapacity boli počas prvej vlny na hranici a teraz sa počty nakazených zvyšujú. Aký nábor urobilo ministerstvo? Koľko prijalo nových zamestnancov?" pýtala sa Kalavská Krajčího.

Poukázala aj na chaotické testovanie a na to, že kapacity testov nie sú využité. Krajčí povedal, že aktuálne môžeme robiť do 7 500 testov denne.

Predsedníčka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková poukázala aj na to, že úrady verejného zdravotníctva nestíhajú zisťovať kontakty nakazených. Jej sestra mala pozitívny test na koronavírus a mnohým jej známym, s ktorými bola v kontakte sa hygienici ani neozvali. "Na hygiene robia deň-noc, ale nestíhajú," myslí si poslankyňa.

Krajčí si naopak myslí, že slovenské zdravotníctvo je dobre pripravené na aktuálnu epidémiu. Vyzval ľudí aj politikov, aby boli jednotní. "Táto situácia poukazuje na našu humánnosť a na to, ako myslíme na chorých a starších. Keď budeme protestovať a hádať sa, nebude to dobré," dodal minister.

Hovorí, že ministerstvo počas leta pripravilo pandemický plán, podľa ktorého fungujú regionálni hygienici. Slovensko tiež objednalo pol milióna antigénových testov, ktoré ukážu výsledky do 15 minút.

Cigániková dodala, že slovenské zdravotníctvo má problém s populistickými nápadmi. Kritizovala napríklad aj návrh strany Sme rodina, aby sa zrušili doplatky za lieky pre vybrané skupiny obyvateľstva. Podľa Cigánikovej potrebuje Slovensko stratifikáciu nemocníc a reformu ústavnej starostlivosti.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.