BORIS KOLLÁR JE UŽ PROBLÉMOM, MATOVIČ STIAHOL CHVOST

Kollár sa nespráva ako štandardný politik, ale skôr ako podnikateľ. Sám pri svojom vstupe do politiky tvrdil, že politikom nie je

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 27.04.2020

BRATISLAVA 26. apríla (webnoviny.sk/extraplus.sk)-  Iba mesiac od začiatku novej vládnej koalície sa splnili predpovede mnohých skeptikov. Boéris Kollár sa stáva problémom vo vládnom zoskupení. Jeho návrh, aby do súdnej rady bola zvolená sudkyňa Alena Svetlovská, nepodporili dve koaličné strany, ale vďaka ĽSNS bola zvolená do tejto funkcie. Matovič sa mohol iba prizerať.

Nerešpektuje dohodu v koalícii

Programové vyhlásenie vlády, o ktorom poslanci rokujú, je pre Kollára zrejme len zdrapom papiera. V ňom sa totiž uvádza, že do súdnej rady koaličné strany nebudú navrhovať aktívnych sudcov.

A schválila ho v nedeľu vláda, v ktorej sú aj nominanti Sme rodina Lenže, to asi platí pre všetkých, len nie pre ich predsedu.

Nominácia Aleny Svetlovskej zatiaľ nie je problematická z morálneho hľadiska, ale predovšetkým z pohľadu dodržiavania dohôd. Ak sa porušia po mesiaci vládnutia, čo môžeme očakávať počas nadchádzajúcich štyroch rokov.

Smiešna obhajoba

Argument Kollára, že ju pozná od 15. rokov, neznamená nič. Ešte smiešnejšie znie vyhlásenie, že Za ľudí a SaS hlasovali spolu so Smerom-SD.

Veď návrh Sme rodina podporili poslanci Mariána Kotlebu! Ale to pre Kollára asi nie je problém. Veď v predošlom parlamente hlasovali spolu mnoho krát.

Viacej ako 20 návrhov poslancov ĽSNS podporili v predchádzajúcom volebnom období práve poslanci zo Sme rodina. Idylka asi bude.

Zmieriť sa s tým musia aj koaliční partneri, ak chcú zachovať súčasný štvorlístok.

Kollár má stále inú voľbu

Premiér Igor Matovič zatiaľ neprotestoval. Zjavne si je dobre vedomý, že existuje aj iná voľba a multiotecko sa rýchle môže otočiť na druhú stranu.

Na takéto kroky si asi bude musieť zvyknúť. Podobá sa to na posledné mesiace vládnutia bývalej vládnej koalície. Každý si hlasoval ako chcel, a Kotleba so svojimi bojovníkmi bol dobrý vždy, keď bolo treba.

Verejne ho podporovať nemusíme, ale jeho služby sa hodili. Teraz, už po jednom mesiaci, s tým začína aj Boris Kollár. Dôrazne tým naznačil, že bez neho to nepôjde, lebo je aj iná cesta.

Poriadok musí urobiť Matovič

Posledné slovo musí dať Igor Matovič. Pošliapaný je jeho program, poslanci jeho strany hlasovali s Kotlebovcami, proti čomu v minulosti ostro protestoval. Teraz by mal ukázať, či chce vládnuť nielen na každodenných tlačových besedách, ale aj medzi svojimi koaličnými partnermi.

Toto je totiž len začiatok. Hneď po vytvorení koalície dostal veľa upozornení, že najväčším problémom bude práve Kollár. A to nielen pre svoju minulosť, ale aj pre vypočítavosť.

Po zistení, že mu preferencie rastú, možno očakávať ešte nezmyselnejšie požiadavky. Bude to Matovič trpieť? Alebo ukáže, že mu nešlo iba o moc, ale aj poriadok a dodržiavanie dohôd?

Svojou komunikáciou smerom k opozícii sa podľa nej Kollár pokúša vyvolať dojem, že je nad vecou, objektívny a ide mu len o blaho Slovenska. Šéf zákonodarného orgánu vo svojich doterajších vyjadreniach často oceňoval spoluprácu s opozičnými stranami Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) a Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS), a ďakoval im za podporu vládnych návrhov zákonov. Z radov opozície tiež zaznievajú slová chvály na jeho doterajšie pôsobenie.

Sme rodina je osamelým jazdcom

Kollár podľa politologičky pokračuje vo svojej predvolebnej stratégii, počas ktorej sa držal bokom od ostatných strán, „ale ak to uznal za vhodné a pre svoju stranu priaznivé, pridal sa„. „Pripomeňme si, že hnutie Sme rodina hlasovalo počas predchádzajúceho volebného obdobia v niektorých prípadoch s vtedajšou koalíciou. Tesne pred tohtoročnými februárovými voľbami Kollár čoraz častejšie komunikoval kľúčovú úlohu svojho hnutia pri skladaní novej koalície pre volebné obdobie 2020 až 2024,” pripomenula Dulinová Bzdilová.

Podpredseda NR SR Peter Pellegrini (Smer-SD) v stredu 22. apríla pred zvolaním poslaneckého grémia v pléne povedal, že ho zvoláva v mene troch poslaneckých klubov Smer-SD, ĽSNS a Sme rodina. Podotkol, že Kollár mu dovolil „použiť“ klub hnutia Sme rodina kedykoľvek, keď bude chcieť zvolať poslanecké grémium. Politologička za tým vidí to, že Sme rodina je aj napriek svojej účasti v súčasnej koalícii špecifickým, osamelým jazdcom a vytvára si tak svoj priestor pre lavírovanie v „slovenských politických vodách”.

Správa sa ako podnikateľ

Zdôraznila, že Kollár už viackrát naznačil, že nemá problém spolupracovať s nikým, komu ide o zlepšenie situácie na Slovensku. „Stopkou sú však pre neho strany ĽSNS a Smer-SD. S nimi by do koalície nešiel, lebo sú preňho za červenou čiarou. Chuť s nimi bližšie spolupracovať je však minimálne zvláštna,” myslí si Dulinová Bzdilová. Kollár sa podľa nej nespráva ako štandardný politik, ale skôr ako podnikateľ. Sám pri svojom vstupe do politiky tvrdil, že politikom nie je.

Politologička taktiež poukázala na fakt, že takáto spolupráca medzi koalíciou a opozíciou nie je na slovenskej politickej scéne štandardom. „Podľa môjho názoru nesúvisí s koronakrízou. Je skôr o osobnostných nastaveniach politikov. V tomto prípade Pellegriniho a Kollára a ich straníckych stratégiách. Napriek občasným rôznym vzájomným kritickým vyjadreniam dali jasný signál, že ich spolupráca môže aj v budúcnosti pokračovať. Akým spôsobom, uvidíme,” uzavrela Dulinová Bzdilová.

Kollár podľa politologičky pokračuje v predvolebnej stratégii, komunikácia s opozíciou je zvláštna. Komunikácia predsedu Národnej rady SR (NR SR) Borisa Kollára(Sme rodina) s opozičnými stranami je mierna, neštandardná a miestami sa snaží nadobúdať štátnické črty. Pre agentúru SITA to uviedla politologička z Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Renáta Dulinová Bzdilová.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.