BUDE SA RUŠIŤ DEVIATY ROČNÍK ZŠ?

Minister školstva Branislav Gröhling uvažuje o zrušení deviateho ročníka základných škôl.

Foto TASR/Jaroslav Novák
Dátum 27.05.2020

Minister školstva Branislav Gröhling uvažuje o zrušení deviateho ročníka základných škôl. Po novom by trvali osem rokov, tak ako si to pamätáme zo socialistického Československa.

Informáciu priniesol Denník N. Minister pripomína, že veľa základoškolákov odchádza na bilingválne gymnáziá už po ôsmom ročníku. Zrušenie deviateho ročníka by mohlo pomôcť slabším žiakom. Povinná školská dochádzka trvá desať rokov. To znamená, že ju žiak ukončí spravidla v prvom ročníku strednej školy. Ak by základná škola trvala len osem rokov, študent by povinnú školskú dochádzku ukončil v druhom ročníku na strednej škole.


Mnohí by tak mohli dostať výučný list a lepšie by sa uplatnili na trhu práce. Po prvom ročníku strednej školy sa výučný list nedáva.

Otázne je, či si ôsmaci budú vedieť dobre vybrať strednú školu. Aj preto Gröhling uvažuje, že základné školy sa budú špecializovať na odbory. Niektoré budú zamerané humanitne, iné jazykovým či matematickým smerom. Deti sa tak budú ľahšie orientovať v tom, na aké stredné školy sa hlásiť.

Nápad zrušiť deviaty ročník je zatiaľ v rovine debaty medzi rezortom školstva a odborníkmi. Ak by k nemu došlo, reforma by si vyžadovala aj niekoľko rokov na prípravu.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.