BUDÚ AMERIČANIA TESTOVACOU VZORKOU?

Pokiaľ svet vyvinie vakcínu na COVID-19, Američania ju dostanú ako prví. Je to výsada alebo prekliatie?

Foto EXTRA PLUS
Dátum 15.05.2020

Francúzska vláda považuje za "neprijateľné", ak by farmaceutická skupina Sanofi dodala vakcínu proti infekčnej chorobe COVID-19 prednostne Spojeným štátom. Uviedla to vo štvrtok štátna tajomníčka francúzskeho ministerstva hospodárstva Agnes Pannierová-Runacherová.

Reagovala tým na vyjadrenie riaditeľa firmy Sanofi Paula Hudsona v stredajšom rozhovore pre agentúru Bloomberg, v ktorom uviedol, že ak sa Sanofi podarí vyvinúť vakcínu proti ochoreniu vyvolávanému koronavírusom SARS CoV-2, Spojené štáty budú mať právo na "najväčšie predobjednávky".

Hudson tento zámer vysvetlil tým, že Spojené štáty "zdieľajú riziko" výskumu. USA podľa neho dostanú vakcínu ako prvé, pretože "investovali do snahy chrániť svojich občanov". Dodal, že USA sa k vakcíne dostanú o niekoľko dní alebo týždňov skôr ako zvyšok sveta.

Pannierová-Runacherová však vo štvrtok vo vysielaní rozhlasovej stanice Sud Radio vyhlásila, že "pre nás by bolo neprijateľné, ak by táto alebo iná krajina mala privilegovaný prístup (k vakcíne)" so zdôvodnením, že finančne podporila výskum a jej vývoj.

Skupina Sanofi už medzičasom v stredu oznámila, že o dodávkach prípadnej vakcíny vedie "veľmi konštruktívnu diskusiu" aj s inštitúciami EÚ a okrem iných i s vládami Francúzska a Nemecka.

Podľa denníka Le Figaro Sanofi má v súčasnosti rozpracované dva programy na vývoj vakcíny proti COVID-19. Jeden z nich realizuje v partnerstve s britskou firmou GlaxoSmithKline, ktorá dostáva finančnú podporu od amerického úradu BARDA, spadajúceho pod ministerstvo zdravotníctva USA.

"Naša spolupráca so spoločnosťou BARDA v Spojených štátoch umožní výrobu začať čo najskôr, zatiaľ čo budeme pokračovať vo vývoji a registrácii vakcíny," uvádza sa vo vyhlásení Sanofi.

"Zároveň nás povzbudzuje mobilizácia Európskej komisie skúmajúcej v posledných týždňoch podobné opatrenia, ktoré by mohli urýchliť vývoj očkovacích látok a ich sprístupnenie európskemu obyvateľstvu," píše sa vo vyhlásení Sanofi.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.