ČAPUTOVÁ NECHCE ZOBRAŤ DEŤOM OBEDY ZADARMO

Prezidentka Zuzana Čaputová vrátila parlamentu novelu, ktorou sa mali deťom meniť podmienky pre obedy zadarmo. Novými podmienkami by mohlo prepadnúť až 47-tisíc detí v riziku chudoby. Navrhuje novelu zákona upraviť. 

Text FACEBOOK
Foto TASR
Dátum 11.12.2020

Príspevok uverejnila na svojom Facebooku Zuzana Čaputová 11. decembra 2020.

Vrátila som parlamentu na opakované prerokovanie novelu zákona, ktorou Národná rada SR mení podmienky pre obedy zadarmo. Podľa schválenej novely zákona by týmito podmienkami mohlo prepadnúť až 47 tisíc detí v riziku chudoby.

V dôsledku tejto novely by vznikli až tri kategórie detí. Jedna, ktorá bude mať nárok na obedy zadarmo, druhá kategória detí, ktorých rodičia si budú môcť namiesto obedov zadarmo uplatniť daňový bonus a nevhodným nastavením kritérií v zákone by vznikla aj tretia skupina detí, ktoré úplne prepadnú medzi obe opatrenia. Sú to deti, ktoré sú v riziku chudoby, hoci ich rodiny majú príjem vyšší než je hranica životného minima, ale súčasne je ich príjem nedostatočný na to, aby si uplatnili zvýšený daňový bonus. Podľa expertných odhadov Inštitútu finančnej politiky Ministerstva financií Slovenskej republiky a Útvaru hodnoty za peniaze sa to týka až 47 tisíc detí a najviac by sa to týkalo osamelých rodičov s jedným dieťaťom.

Preto som sa rozhodla vrátiť zákon do parlamentu a ako spôsob nápravy tohto neželaného stavu som navrhla upraviť kritérium, podľa ktorého sa rozšíri okruh detí, ktorým vznikne nárok na dotáciu. Navrhujem v ňom zvýšiť príjmovú hranicu pre získanie dotácie na obed na úroveň minimálne dvojnásobku životného minima. Zároveň, ak by takto vznikol rodičovi aj nárok na daňový bonus, rodičia by sa sami rozhodli, ktorý druh pomoci si uplatnia.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.