ČAPUTOVÁ UMOŽNÍ LIPŠICOVI SA STAŤ GENERÁLNYM PROKURÁTOROM
Podľa Čaputovej môže byť generálny prokurátor aj osoba, ktorá nikdy prokurátorom nebola.
BRATISLAVA 7. septembra (TASR/extraplus.sk) - Prezidentka Zuzana Čaputová v piatok (4. 9.) podpísala novelu zákona o prokuratúre, ktorú minulý týždeň opätovne schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. TASR o tom v pondelok informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec. Poslanci legislatívu odobrili s pripomienkami, ktoré hlava štátu navrhovala zapracovať, keď zákon vrátila parlamentu. Podľa opätovne schválenej novely sa o funkciu šéfa Generálnej prokuratúry (GP) SR môžu uchádzať aj kandidáti, ktorí nie sú prokurátormi.
EXPREZIDENT GAŠPAROVIČ: BOLA BY VEĽKÁ CHYBA, KEBY SA STAL GENERÁLNYM PROKURÁTOROM LIPŠIC
V prípade Daniela Lipšica by som mal problém, aby sa stal generálnym prokurátorom vzhľadom na jeho bezúhonnosť a aj pre jeho tvrdú politickú orientáciu. V jeho prípade by išlo vyslovene o politicky dosadeného prokurátora.
ČÍTAJTE TIEŽ: EXPREZIDENT GAŠPAROVIČ: BOLA BY VEĽKÁ CHYBA, KEBY SA STAL GENERÁLNYM PROKURÁTOROM LIPŠIC
Rozšíri sa tiež okruh osôb a inštitúcií, ktoré kandidátov na generálneho alebo špeciálneho prokurátora navrhujú. Špeciálnym prokurátorom sa už nebude musieť stať len prokurátor GP.
Uchádzačom o funkciu generálneho i špeciálneho prokurátora bude môcť byť občan SR, ktorý je voliteľný do NR SR a dosiahol vek aspoň 40 rokov. Vyžadovať sa bude od neho aspoň 15-ročná prax v právnickom povolaní. Podmienkou bude aj bezúhonnosť.
Kandidát na špeciálneho prokurátora bude musieť mať odbornú justičnú skúšku.Kandidátov na šéfa GP i špeciálneho prokurátora budú môcť navrhovať poslanci NR SR a aj minister spravodlivosti, verejný ochranca práv, Rada prokurátorov SR, profesijná organizácia právnikov i právnické fakulty a Ústav štátu a práva Slovenskej akadémie vied (SAV). Špeciálneho prokurátora mohol doteraz voliť a odvolávať parlament na návrh generálneho prokurátora na základe výberového konania. Hlava štátu si pred rozhodnutím o odvolaní generálneho prokurátora bude môcť vyžiadať stanovisko rady prokurátorov, ktoré by mala predložiť do siedmich dní. Parlament si zase pred hlasovaním o odvolaní špeciálneho prokurátora vyžiada stanovisko rady prokurátorov a generálneho prokurátora. Generálny i špeciálny prokurátor nebudú môcť vykonávať posledné dva roky pred vymenovaním funkciu prezidenta SR, poslanca národnej rady, poslanca Európskeho parlamentu, člena vlády, štátneho tajomníka, predsedu samosprávneho kraja, primátora, starostu či verejného ochrancu práv.
Uchádzačov na post špeciálneho i generálneho prokurátora bude ešte pred voľbou v parlamente verejne vypočúvať ústavnoprávny výbor za podobných podmienok ako pri voľbe kandidátov na ústavných sudcov.Generálny aj špeciálny prokurátor po uplynutí alebo zániku funkcie bude môcť podľa novely ostať prokurátorom generálnej prokuratúry.Zákon nadobudne účinnosť dňom vyhlásenia.
Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.
DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.
UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.