ČEKAN: AK NEZASTAVÍME ZMUTOVANÝ KORONAVÍRUS, NAŠE ZDRAVOTNÍCTVO SKOLABUJE

Biochemik Pavol Čekan tvrdí, že PCR testy zachytia aj nový, zmutovaný druh koronavírusu, nevedia ho však odlíšiť od pôvodného. 

Foto Archív
Dátum 21.12.2020

Vo Veľkej Británii sa začala šíriť nová mutácia koronavírusu, ktorá je podľa doterajších zistení o 70 percent infekčnejšia. Európske štáty zareagovali okamžitým zrušeným letov z britských ostrovov a na Slovensku platí od pondelka povinná karanténa pre ľudí, ktorí sem prídu z Británie. Biochemik Pavol Čekan vysvetľuje, že zatiaľ nevieme, aký priebeh ochorenia spôsobuje nový kmeň. Avšak, už len to, že je o 70 percent infekčnejší, je zlá správa. „Čím väčšia infekčnosť, tým máme viac pozitívnych ľudí a viac hospitalizovaných. Je to nebezpečná vec, pretože môže ešte viac zahltiť zdravotníctvo," hovorí vedec.

Je pravda, že PCR testy zachytia aj mutáciu, no nevedia ju identifikovať. PCR testy vedia len povedať, či človek má vírus SARS-COV-2 a v akom množstve. 

„Testy, ktoré používame vedia odhaliť aj nový kmeň, ale nevedia povedať, ktorý kmeň to je," vysvetľuje Čekan. Identifikovať kmeň vírusu sa dá len pomocou sekvenčnej metódy. Je to proces, pri ktorom sa v laboratóriu číta celá sekvencia vírusu a vtedy sa dá určiť, ktorým kmeňom je človek nakazený. Aj vo Veľkej Británii vykonávajú sekvenáciu, vďaka čomu odhalili, že sa u nich šíri zmutovaný vírus SARS-CoV-2. Dobrou správou je, že vakcíny, ktoré sú už v obehu, fungujú aj na zmutovaný koronavírus. Podľa Čekana je prirodzené, že RNA vírusy mutujú. Chrípkový napríklad mutuje oveľa častejšie a rýchlejšie. Aj preto sa proti chrípke musíme každý rok očkovať novou vakcínou. Čekan pripomína, že jediné, čo teraz môžeme urobiť, je izolovať sa od tohto kmeňa a to zatvorením hraníc s Veľkou Britániou a krajinami, kde sa už nová mutácia nekontrolovateľne šíri. Ak by ho sem aj niekto priniesol, je podľa neho potrebné, aby štát kontroloval, či dodržiava karanténu, aby vírus ďalej nešíril.

Podľa Čekana by mal štát robiť sekvenáciu vzoriek, ktoré majú laboratóriá z PCR testov.

„Máme špecializované pracoviská, ktoré vedia izolovať a sekvenovať vírus. Všetko na Slovensku máme, stačí to len zadať, ak o to bude mať štát záujem. Táto infraštruktúra sa zapne a vedci môžu zistiť, či sa sem tento kmeň dostal," dodáva Čekan.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.