COVID-19: TRETINA VYLIEČENÝCH SA DO PÁR MESIACOV VRÁTI DO NEMOCNICE

Podľa britskej štúdie sa najmä u ľudí s komplikovanejším priebehom ochorenia často vyskytnú následné zdravotné komplikácie. Sú to problémy so srdcom, chronické stavy pečene a obličiek či cukrovka.

Foto TASR
Dátum 21.01.2021

Britská štúdia odhalila nové znepokojivé skutočnosti o pacientoch, ktorí prekonajú ochorenie COVID-19. Najmä u tých, ktorí mali ťažší priebeh, sa často vyskytnú následné zdravotné komplikácie. Sú to problémy so srdcom, chronické stavy pečene a obličiek či cukrovka.

Aj preto sa takmer tretina z nich do piatich mesiacov vráti späť do nemocnice. Čo je ešte horšie, každý ôsmy zomrie. Potvrdil to výskum Univerzity v Leicesteri v spolupráci s britským Úradom pre národné štatistiky (ONS).

Zo 47 780 ľudí prepustených z nemocnice v prvej vlne pandémie nového koronavírusu bolo 29,4 percent do 140 dní prijatých späť do nemocnice a až 12,3 percent z celkového počtu zomrelo. Vedci preto požadujú urgentné sledovanie osôb prepustených z nemocnice.

Čísla pritom môžu byť ešte horšie, ako uvádza The Telegraph. Nakoľko v Spojenom kráľovstve je aktuálny hraničný bod pre zaznamenanie úmrtia z dôvodu ochorenia COVID-19 maximálne 28 dní po pozitívnom teste, do štatistík môžu byť zahrnuté ďalšie tisíce ľudí.

Autor štúdie, profesor Kamlesh Khunti uviedol, že ide zatiaľ o najväčšiu štúdiou o ľuďoch prepustených z nemocnice po prijatí s diagnózou COVID-19. Z výsledkov podľa neho vyplýva, že sa treba sústrediť aj na dlhodobé následky tohto ochorenia.

„Zdá sa, že ľudia odchádzajú domov, majú dlhodobé následky, vracajú sa späť a zomierajú. Vidíme, že takmer 30 percent bolo prijatých späť, a to je veľa ľudí,“ povedal Khunti a dodal, že je nutné zriadiť nový systém monitoringu pacientov.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.