DO PREDAJA SA MOŽNO DOSTANÚ AJ POTRAVINY PO DÁTUME SPOTREBY

Pri opakovanom porušení pravidiel pri výrobe alebo umiestňovaní potravín na trh, ktoré nie sú bezpečné, sú zdraviu škodlivé a nevhodné na ľudskú spotrebu sa možno zníži minimálna hranica pokuty.

Foto PEXELS/ILUstračnÁ FOTO
Dátum 18.09.2020

BRATISLAVA 18. septembra (webnoviny.sk/extraplus.sk) - Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR plánuje v zákone o potravinách znížiť minimálnu hranicu pokuty pre fyzické a právnické osoby pri opakovanom porušení povinností, za ktoré bola uložená pokuta. Môže ísť napríklad o výrobu alebo umiestňovanie potravín na trh, ktoré nie sú bezpečné, sú zdraviu škodlivé a nevhodné na ľudskú spotrebu alebo sú skazené, či sú na výrobu potravín použité zložky po uplynutí dátumu spotreby alebo dátumu minimálnej trvanlivosti.

Aktuálne ak nastane do jedného roka odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o uložení pokuty opakované porušenie povinností, za ktoré bola uložená pokuta, orgán úradnej kontroly potravín uloží pokutu od 1 do 5 miliónov eur. Vyplýva to z predbežnej informácie k príprave novely zákona o potravinách, ktorú dal agrorezort do pripomienkového konania. Zároveň sa má prostredníctvom novely zákona o potravinách umožniť predaj potravín po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti za stanovených podmienok. Predpokladaný termín začatia pripomienkového konania je stanovený na október.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.