DOKTOR TRUMP SI NAORDINOVAL LIEK PROTI MALÁRII

Berie ho aj napriek tomu, že jeho účinnosť pri liečbe COVIDu-19 sa zatiaľ nedokázala a toto antimalarikum môže mať často veľmi vážne vedľajšie účinky.

Foto archív
Dátum 19.05.2020

WASHINGTON 19. mája (webnoviny.sk/extraplus.sk) - Americký prezident Donald Trump už niekoľko dní užíva liek proti malárii hydroxychlorochín ako prevenciu proti koronavírusu. Berie ho aj napriek tomu, že jeho účinnosť pri liečbe COVIDu-19 sa zatiaľ nedokázala. Okrem toto, toto antimalarikum môže mať často veľmi vážne vedľajšie účinky.

Podľa agentúry AP Trump v pondelok oznámil novinárom, že hydroxychlorochín užíva už asi týždeň a pol spolu so zinkom. Dodal, že lekár mu tento liek nepredpísal, no vyžiadal si ho sám.

„Začal som to brať, lebo si myslím, že je to dobré. Počul som o tomto lieku veľa dobrých príbehov,“ vyhlásil americký líder. „Boli by ste prekvapení, koľko veľa ľudí ho berie, predovšetkým pracovníci v prvej línii. Aj ja ho beriem,“ dodal.

Trump dodal, že pokiaľ tento liek dobrý nie je, tak mu podľa jeho názoru nijako „neublíži“. Poznamenal tiež, že berie denne aj zinok a dostal jednorazovú dávku azitromycínu, antibiotika, ktoré má brániť infekcii.

Prezidentov lekár Sean Conley v stanovisku zverejnenom neskôr v pondelok uviedol, že Trumpov zdravotný stav je „veľmi dobý“ a „nemá žiadne symptómy“.

Americký prezident v minulosti opakovane presadzoval hydroxychlorochín ako potenciálny liek proti koronavírusu, a to aj napriek varovaniam lekárov a odborníkov pred jeho neželanými účinkami.

Americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv v apríli varoval, že tento liek môže spôsobiť vážne poruchy srdečného rytmu, ktoré sa môžu skončiť aj fatálne.

Trump má 73 rokov a patrí tak do rizikovej skupiny ľudí, ktorí znášajú nákazu koronavírusom ťažšie.

Hydroxychlorochín sa už desiatky rokov používa na liečbu malárie a niektorých autoimunitných ochorení. Jeho účinnosť proti koronavírusu sa nepotvrdila.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod: 

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.