DRUCKER CHCE ODMEŇOVAŤ ŠKOLY ZA KVALITU, NIE LEN ZA POČET ŠTUDENTOV

Jeden z ukazovateľov, na ktoré bude viazané financovanie vysokých škôl, môže podľa ministra školstva Tomáša Druckera zahŕňať napríklad uplatnenie absolventov na trhu práce.

Foto TASR/MARTin BAUMANN
Dátum 26.12.2023

Výkonnostné zmluvy na vysokých školách (VŠ) budú spočívať v zmene ich financovania, ktoré nebude závisieť iba od počtu študentov. Pre TASR to uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu Tomáš Drucker (Hlas-SD) s tým, že počet študentov nepodporuje dosahovanie kvality vzdelávania a často degraduje jeho úroveň. Zámerom je aj produkovať kvalitnejších absolventov.

"VŠ nemajú motiváciu na konci dňa, ani tú ekonomickú, aby dosahovali lepšie výsledky, lebo nikto ich za to neodmení. Sú odmenené za počty študentov," zdôraznil. Výkonnostné zmluvy majú podľa jeho slov dopomôcť k vytváraniu určitých ukazovateľov kvality či očakávaných výsledkov. Školy si pritom budú môcť vyberať z mnohých ukazovateľov, z ktorých niektoré budú povinné. Ako priblížil, všetky VŠ si musia vybrať aj nejaké nepovinné ukazovatele. Majú však šancu vybrať si ich podľa toho, ktorým smerom sa vydajú. Na základe toho získajú finančné prostriedky. Zámerom je aj to, aby sa VŠ na niečo špecializovali a vyprodukovali kvalitnejších absolventov, ktorí budú mať lepšie uplatnenie v praxi.

Jeden z ukazovateľov, na ktoré bude viazané financovanie, môže podľa Druckera zahŕňať napríklad uplatnenie absolventov na trhu práce. "Keď konkrétna fakulta bude chcieť získať dodatočné finančné prostriedky, uvedomí si, že potrebuje napĺňať takýto ukazovateľ, čím sa začneme zameriavať na ciele, ktoré sú dôležité pre Slovensko," podotkol. Zmeny sa začnú od budúceho školského roka. Ministerstvo školstva o nich intenzívne diskutuje s VŠ. "Máme na to celý jeden rok, aby sme to hodnotili, upravovali, ale vychádzali sme z najlepších skúseností, napríklad britských škôl," dodal Drucker.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.