DRUCKER: UKRAJINSKÉ DETI, ŽIJÚCE V SR, JE POTREBNÉ UČIŤ SLOVENSKÝ JAZYK

„Za prvoradé, čo potrebujeme a čo má byť v záujme SR, je učiť ukrajinské deti slovenský jazyk,“ skonštatoval minister školstva, vedy, výskumu a športu Tomáš Drucker. Tak sa podľa neho vytvorí vyššia šanca na ich uplatnenie a integrovanie na Slovensku, čo môže prispieť aj k zlepšeniu ekonomiky.

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 01.01.2024

Ukrajinské deti, žijúce v SR, je potrebné učiť slovenský jazyk, dokážu veľmi posilniť negatívnu demografickú krivku. V rozhovore pre TASR to uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu Tomáš Drucker (Hlas-SD) s tým, že ich vzdelávanie nemá negatívny vplyv na štátny rozpočet, keďže je hradené z európskych finančných prostriedkov.

„Za prvoradé, čo potrebujeme a čo má byť v záujme SR, je učiť tieto deti slovenský jazyk,“ skonštatoval. Tak sa podľa neho vytvorí vyššia šanca na ich uplatnenie a integrovanie na Slovensku, čo môže prispieť aj k zlepšeniu ekonomiky.

Drucker priblížil, že na Slovensku každoročne klesá ekonomicky aktívna populácia o približne 30-tisíc ľudí vo veku 18 – 64 rokov. „Tento trend tu bude ešte nasledujúce tri dekády a my to nedokážeme zvrátiť vyššou pôrodnosťou, pretože tie deti sa už narodili,“ uviedol. Znižuje sa podľa neho pracujúca populácia a zvyšuje sa počet dôchodcov, ktorí potrebujú dôchodky.

Zdôraznil preto snahu o podporu ukrajinských rodín a vytvorenie prostredia, kde môžu ostať žiť, pracovať a byť úspešní. „Možno niektorí odídu a vrátia sa po tom, ako sa budú môcť vrátiť na Ukrajinu. Ak však raz už budú vedieť slovensky, je šanca, že v budúcnosti sa tu budú môcť uplatniť,“ avizoval.

Momentálne na Slovensku podľa neho žije približne 10-tisíc ukrajinských detí, patriacich na základné a stredné školy (SŠ). Niektoré z nich však študujú online na ukrajinských SŠ, čo považuje za veľmi nešťastné. „Máme tu zhruba 3-tisíc detí, o ktorých nevieme vôbec nič,“ dodal.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.