EÚ CEZ VAKCINAČNÝ PAS ROZDELÍ ĽUDÍ NA ZAOČKOVANÝCH A NEZAOČKOVANÝCH

Český minister zdravotníctva Jan Blatný: Kto sa nedá zaočkovať, bude na hraniciach čakať ako za komunizmu. Český epidemiológ Roman Prymula: Kto sa dá zaočkovať bude môcť voľne cestovať a nebude musieť nosiť rúško.

Foto AP
Dátum 22.11.2020

Plán EÚ hovorí úplne jasne, že ľudia, ktorí sa dajú zaočkovať proti novému koronavírusu, budú mať jednoduchší život. Napríklad nebudú musieť nosiť rúško. Európska únia sústavne odoberá práva a slobodu občanom každého jedného členského štátu EÚ a dokazuje to aj fakt, že pripravuje tzv. vakcinačný pas, do ktorého sa budú zapisovať najprv očkovania proti koronavírusu a neskôr aj iné očkovania.

Stratégia Bruselu

Európska únia na spoločnom vakcinačnom pase pracuje už dva roky a súčasná epidémia celý proces len urýchlila. Únia vraj týmto spôsobom mieni motivovať ľudí, aby sa dali zaočkovať, pretože inak budú mať problém pri cestovaní. Pas by mal fungovať podobne ako medzinárodný očkovací preukaz, ktorý v niektorých krajinách vyžadujú už aj dnes. 

Lenka Mayerová, šéfredaktorka Extra plus:

 

Text z 6. 8. 2020: Za mimoriadne dôležité Matovičov poradca - infektológ Jarčuška označil silnú, kvalitnú a správne načasovanú očkovaciu kampaň do ktorej by sa podľa neho mal zapojiť každý, kto dokáže osloviť väčšie skupiny ľudí. 

 

Ľudia, ktorí sa vraj nedajú zaočkovať budú vystavení obmedzeniam. Napríklad budú musieť nosiť rúška, dodržiavať odstupy a budú mať problém s cestovaním, neskôr môžete mať problém, že vás nepustia do obchodu, do kina, do reštaurácie, do spoločnosti, ale čo je ešte horšie, že zostanete bez zamestnania, tým pádom zostanete bez príjmu a na okraji spoločnosti...  

Bývalý minister zdravotníctva a epidemiológ Roman Prymula v rozhovore pre MF DNES naznačil, ako by vakcinačný pas mohol fungovať: „Ak budete cestovať do zahraničia, na hraniciach môžu vyžadovať preukaz, kde skontrolujú, či bol občan zaočkovaný. Ak áno, môže ísť kamkoľvek a nemusí nikomu dokazovať, či bol alebo nebol testovaný. Zároveň bude môcť chodiť bez rúška a využívať všetky výhody očkovania. Potom možno ľudia zistia, ako ich nezaočkovanosť obmedzuje a rozhodnú sa zaočkovať. A aj to môže zrazu spôsobiť nedostatok vakcíny,“ uviedol Prymula. Podľa Prymulu má EÚ dostatok razantnej stratégie, ako populáciu pozitívne motivovať, aby sa nechala zaočkovať. Ako uviedol, on sám sa dá zaočkovať.

ČÍTAJTE TIEŽ: KOMU SLÚŽI KRČMÉRY?

Obmedzenie pohybu

Súčasný minister zdravotníctva ČR Jan Blatný však situáciu upokojuje a hovorí, že očkovanie a ani vakcinačný pas nebudú povinné. „Je to len spôsob, akým sa EÚ snaží štátom povedať, kam patríme a chceme patriť.“ Podľa Blatného sa EÚ snaží pomôcť tým, ktorí budú cestovať. Uviedol, že bude určite jednoduchšie cestovať s kartičkou vo vrecku, ako sa pred každou cestou zo štátu nechať testovať a dokazovať, že je negatívny. Podľa Blatného má očkovací preukaz len uľahčiť cestovanie. „Ja, ako mnohí z vás, si pamätám časy, keď sa čakalo na hraniciach, vtedy ešte s ostnatým drôtom, a prejsť hranice bolo niečo, čo si mnohí z nás vôbec nevedeli predstaviť. Teraz je to všetko inak a táto vec aj v súčasnej zložitej epidemiologickej situácii by mala zjednodušiť ľuďom cestovanie. Nič viac, nič menej,“ zdôraznil český minister.

Plány na zriadenie covid pasu mal už na jar tohto roka chorvátsky minister turistiky Gari Cappelli, aby mohli ľudia cestovať naprieč celou EÚ, no nakoniec sa detaily jeho plánov na verejnosť nikdy nedostali. Zrejme preto, že Európska komisia má jasno o spoločnom očkovacom preukaze už od roku 2018. Konkrétne práce na príprave preukazu sa začali už v minulom roku a v roku 2022 sa očakáva návrh spoločného očkovacieho dokumentu.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.