EÚ KRITIZUJE SLOVENSKO ZA ŽIVOTNÚ ÚROVEŇ RÓMOV

Na Slovensko má z európskych fondov smerovať pätnásť miliárd eur, ktoré budú vyčlenené na riešenie problému rómskej integrácie.

Foto TASR/FRANTIŠEK IVÁN
Dátum 01.08.2022

Člen Výboru pre regionálny rozvoj Európskeho parlamentu Younous Omarjee po obhliadke rómskej osady v Petrovciach nad Laborcom vyhlásil, že je hanba pre Slovensko i Európsku úniu, ako žijú Rómovia na Slovensku. „Je to absolútny škandál, že títo ľudia nemajú žiadnu perspektívu pre budúcnosť,“ povedal Omarjee. Na Slovensko má z európskych fondov smerovať pätnásť miliárd eur, ktoré budú vyčlenené na riešenie problému integrácie. Omarjee upozornil, že ak Brusel neuvidí v tejto súvislosti žiadny progres, prijme všetky možné opatrenia na to, aby sa „mohli tieto veci vyriešiť“. Má podľa vás Younous Omarjee právo na takéto vyjadrenia a vyhrážky?


Roman Stopka, predseda strany Práca slovenského národa, PSN

Aj na tomto bruselskom emisárovi možno vidieť, ako sa v EÚ prepadá zvrchovanosť a suverenita štátov typu Slovenskej republiky, tobôž, ak na ich čele stoja jedinci Matovičových kvalít. Dobrá správa je, že problém riešiť chce, ale zlá správa je, že je to človek nekompetentný a povrchný. Popri tom si prisvojuje moc, ktorá mu nenáleží. Ako mnoho jemu podobných, zabúda aj tento arogantný francúzsky poslanec EP na zložitosť hodnotových súvislostí, ktoré sa v rómskych etnikách formovali po stáročia. Neuvedomuje si, že ich úspešné riešenie si vyžaduje dlhší časový úsek, než je jeho pôsobenie v danej funkcii. U nich dlhodobo nefunguje vplyv žiadnej autority či jednorazové opatrenia. Mal možnosť presvedčiť sa o ich hodnotách pri návšteve pápeža Františka na košickom Luníku IX v septembri 2021. Naši vládni predstavitelia sa pred návštevou naivne usilovali priestor skultivovať. Na vytretie očí sa vtedy vykonalo mnohé. Sám Omarjee iste tiež nemlčal, keď svetové médiá hodnotili pápežove výroky vrátane vyzvania slovenských Rómov, aby sa lepšie integrovali do spoločnosti. Ako uvážlivý intelektuál mal prejaviť záujem a ísť sa pozrieť, ako vyzerá Luník IX dnes. Má asi rovnako skreslené videnie reality ako dnešná vláda SR. Zrejme absolvoval podobné školenie odbornej spôsobilosti ako Matovič a spol. Ako taký, snaží sa pomôcť dnešnej koalícii prekonať nedôveru občanov, ktorú sama vyvolala. Chce to dosiahnuť zjednotením občanov proti bruselskej arogancii, reprezentovanej zmienenými hrozbami svojvôle, v ktorej by zaniklo celospoločenské znechutenie z vládnych praktík dnešnej vládnej koalície.


Andrej Danko, predseda Slovenskej národnej strany, SNS

Páni z Európskeho parlamentu by sa mali hlavne najprv pozrieť, koľko peňazí sa už na rómske osady minulo. Paradoxne tam vedľa neho stál Peter Pollák, ktorý bol dokonca pridelencom za vlády Roberta Fica v období rokov 2012 až 2016. Pollák vlastne zobral svojho kamaráta z Bruselu na miesta, kde zlyhal ako osoba sám. Pán europoslanec Pollák je typickým príkladom toho, ako si niektorí Rómovia pomôžu na úkor iných. Jediným riešením sú systémové kroky, ktoré by pomohli Rómom začleniť sa do spoločnosti. Cesta pre Rómov je šport, kultúra a neustála osveta a vzdelávanie. Nič iné im nepomôže. Žiaden čarovný prútik neexistuje.


Anna Belousovová, predsedníčka strany NAS, expodpredsedníčka NR SR

Pán poslanec európskeho parlamentu si doslova mýli pojmy s dojmami. Škandálom sú riešenia EÚ, a to nielen v oblasti problémov Rómov. Škandál je to, že EÚ rieši všetky problémy od zeleného stola, bez odbornej znalosti problematiky. O tom svedčí aj ďalší geniálny ťah, ktorý v mene EÚ ohlásil poslanec, t. j. zámer dať na riešenie problémov Rómov na Slovensku 15 miliárd eur. Som zvedavá, ako budú tieto peniaze rozdeľovať, na základe akých kritérií, pretože podľa oficiálnych údajov zo sčítania ľudu v roku 2021 sa na Slovensku k rómskej národnosti hlási 156 164 našich spoluobčanov, pričom 88 985 z nich uvádza rómsku národnosť až ako druhú! To by z tých 15 miliárd vychádzalo skoro 100 eur pre každého vrátane detí. Ak ich budú prideľovať podľa farby kože, EÚ reálne dokáže svoj rasistický, diskriminačný prístup k ľuďom sociálne odkázaným, ktorí nemajú „vyhovujúcu“ farbu kože. A hlavne! Ak chceme niekoho meniť v jeho zmýšľaní a spôsobe života, nestačí ho meniť zvonku, dať mu zadarmo nové bývanie, cesty atď. Je potrebné naštartovať vnútorné zmeny tých Rómov, ktorí žijú v osadách. A to sa nedá bez toho, aby oni sami priložili ruku k dielu. Jednoducho povedané, stále platí: bez práce nie sú a nesmú byť koláče, alebo čo človek dostane zadarmo, si väčšinou neváži a čo je horšie, zvykne si od spoločnosti len dostávať a nie dávať. Väčšina poslancov európskeho parlamentu to však asi nepochopí, pretože oni tiež len dostávajú a nič hodnotné nevytvárajú.


Robert Fico, predseda strany Smer-SD a poslanec NR SR

Otázky riešenia problému nevyhovujúceho stavu životných podmienok, v ktorých žijú prevažne občania rómskeho etnika v rôznych osadách na Slovensku, nie sú žiadnou novinkou. Ide o dlhodobý problém, na ktorého riešenie boli vynaložené milióny eur. Akákoľvek suma peňazí však problém so životnými podmienkami Rómov v rómskych osadách nedokáže vyriešiť. Dokým budú mať Rómovia z daných osád pocit, že k nim pomoc prúdi bez toho, aby museli sami niečo urobiť pre zlepšenie svojej životnej situácie, dovtedy sa situácia nezlepší. Ako hovorí staré slovenské príslovie, „bez práce nie sú koláče“. Ak sami Rómovia z konkrétnych osád nebudú mať popri právach aj reálne povinnosti, je viac ako isté, že budú žiť v rovnakých podmienkach aj v budúcnosti. Na tomto mieste sa však treba pristaviť aj pri pokrytectve rôznych zástupcov Európskej únie, ktorí chodia na Slovensko a do konkrétnych rómskych osád len preto, aby mohli neskôr bez znalosti kontextu kritizovať Slovenskú republiku a v svojich hodnotiacich správach zvýrazňovať vlastnú, i keď falošnú morálnu nadradenosť. Slovensko nie je štát, ktorý dosahuje rovnaké stupne blahobytu ako niektoré západné štáty, pri ktorých je rovnako otázka životných podmienok ľudí veľkým problémom. Ako dôkaz slúžia predmestia veľkých miest vo Francúzsku, Nemecku alebo napríklad vo Švédsku. Vynaloženie niekoľko miliárd eur na riešenie problému, pri ktorom chýba účinná stratégia, je vyhadzovaním peňazí do vetra, a to navyše v období, keď by tieto peniaze skôr potrebovali všetci občania Slovenskej republiky, aby mohli zvládnuť zvyšovanie cien, rekordnú infláciu a blížiacu sa energetickú krízu, ktorá sa prejaví v tuhej zime. Odmietame preto pokrytectvo politikov z Bruselu, ktorí sa akoby vyhrážajú a produkujú kategorické vyhlásenia bez znalosti kontextu a generačných problémov na Slovensku.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.