EURÓPA BUDE POKRAČOVAŤ V PRIJÍMANÍ MIGRANTOV

Andor Šándor: Vláda má legitimitu v zákonoch, ale podarí sa jej to udržať, len kým to ľudia budú podporovať. Keď prestanú, tak je koniec. Nežijeme v Severnej Kórei ani Číne, že by nás represívne štátne orgány dokázali primäť k poslušnosti

Foto AP
Dátum 29.04.2020

Bývalý náčelník Vojenskej spravodajskej služby ČRbezpečnostný expert, generál Andor Šándor poskytol rozhovor spravodajskej agentúre SITA, v ktorom tvrdí, že reštrikcie počas krízy musia byť jasne zdôvodnené a iba na nevyhnutnú dobu. Upozorňuje, že vláda bude musieť urobiť inventúru krízy a zabezpečiť strategickú sebestačnosť krajiny. Plošná kontrola sim kariet v 5,5-miliónovej krajine s tisíckou nakazených už podľa neho zaváňa policajným štátom. „Štát by mal v prvom rade v rámci strategickej komunikácie vlády jasne hovoriť ľuďom čo, akú dobu a prečo robí, na maximálne akú dlhú dobu to bude robiť a garantovať, že to v žiadnom prípade nezneužije. Ak raz štát robí reštrikcie, nesmie podľahnúť tlaku lobistov. Nemôže napríklad ako u nás na Veľkú noc, najväčší kresťanský sviatok, pod tlakom otvoriť hobbymarkety a chrámy božie nechať zatvorené. To sú veci, ktoré ľudia vidia a nerozumejú tomu. Vláda to bude ťažko zdôvodňovať a ťažko môže čakať, že ľudia to dodržia. Vláda má legitimitu v zákonoch, ale podarí sa jej to udržať, len kým to ľudia budú podporovať. Keď prestanú, tak je koniec. Nežijeme v Severnej Kórei ani Číne, že by nás represívne štátne orgány dokázali primäť k poslušnosti.

Kontrola každého občana štátom

Reštrikčné opatrenia musia byť jasne zdôvodnené, vysvetlené a vždy iba na nevyhnutnú dobu, kým je problém. Jedna vec je, keď cez operátora štát posiela SMSky občanom, s tým nemám problém, je to anonymné, operátor to rozošle. Ale aby si štát odsúhlasil zákonom sledovanie všetkých sim kariet operátorov na území štátu, to mi príde trochu za hranou. Ak štát urobí chytrú karanténu s dobrovoľným súhlasom občanov, keď poskytnú svoje údaje v telefóne, tak tomu rozumiem, ale robiť to plošne, to mi nepríde ako žiaduce ani vo vzťahu k tejto dobe, ani vo vzťahu k číslam. Máte na Slovensku tisíc nakazených a je vás 5,5 milióna. Preto nie je úplne nutné mať pod kontrolou sim karty občanov, to zaváňa policajným štátom. Ak už raz štát má veľa informácií, tak ho potom môže lákať s nimi ďalej niečo robiť“ hovorí Šándor.

Brutálne pošliapanie ekonomiky

„Celkom brutálne sme šliapli na brzdu takmer všetkého a tieto opatrenia nám vystavia veľký účet, ktorý budú splácať ešte generácie našich detí. V Česku je už napríklad vidieť tlak na to, aby sme neobetovali segment dovoleniek a turistiky, na ktorú je naviazaných množstvo odvetví počínajúc leteckou dopravou, cez stravovací biznis a ďalšie. Samozrejme, že teraz je ešte príliš skoro uvažovať o niečom, čo bude aktuálne až o mesiace. Nevieme úplne presne s čím máme do činenia a ako sa ten vírus môže chovať o týždeň-dva.

Ja si jednoducho nemyslím, že bude tendencia zásadným spôsobom obmedziť turistiku. Tento rok sa skôr budú niektoré miesta samé pred príjazdom turistov chrániť alebo nebudú úplne tým hlavným cieľom. To sa dá predpokladať, lebo koronavírusová epidémia zasiahla rôzne krajiny rôznym spôsobom. Ale že by to znamenalo koniec, tomu neverím. Turistika je fenomén nielen ako rozvinutý priemysel, ale aj ako spôsob života. Naučili sme sa ňou žiť a cestovať a tak si nemyslím, že sme psychologicky nastavení na výrazne obmedzenia. Mnoho ľudí z Čiech aj Slovenska, ale aj iných krajín predsa dnes vlastní nehnuteľnosti v prímorských krajinách a bude chcieť leto tráviť tam.

Nebude to rovnaké ako vlani, to asi nie, ale určite sa nejaký segment otvorí, aj keď neviem odhadnúť jeho veľkosť. Myslím si, že 27% štátneho rozpočtu Chorvátska závisí od príjmov z turistiky. Neviem si predstaviť, že by chorvátsky premiér neloboval“ konštatuje Andor Šándor.

Migrácia sa nezastaví

Andor Šándor odpovedal aj na otázku ohľadom zastavenia migrácie z chudobných alebo nebezpečných častí Afriky či Ázie do Európy a USA súvisiacu s možným šírením epidémie koronavírusu. „Poznáme rozhodnutie Donalda Trumpa zastaviť akúkoľvek migráciu do USA, vydávanie zelených kariet a podobne. Nepoznáme príčinnú súvislosť medzi migrantmi a rozšírením tej choroby. Nemyslím si, že migranti boli tí, ktorí tú chorobu priviezli do Európy. Ale dá sa očakávať a predpokladať, že tie členské štáty EÚ, ktoré boli viac naklonené migrácii a k tomu, aby prijímali ekonomických migrantov, budú musieť brať do úvahy aj epidemiologickú záťaž. Pre niektoré európske štáty sú však migranti ekonomicky dôležití. Ak teda Európa bude chcieť pokračovať v ich prijímaní, bude musieť zabezpečiť jednu vec – nesmie to byť chaotické. Nesmie to byť vo veľkých číslach, lebo bude nekontrolovateľné, kto a v akom zdravotnom stave sa do EÚ snaží dostať. Zároveň je nepochybné, že členské štáty EÚ ako je Poľsko, Česko a Maďarsko budú ešte viac trvať na nulových kvótach. Tento rok bude tlak na prijímanie migrantov v rámci únie podstatne menší ako v rokoch 2014-2015“ povedal Andor Šándor.

(Zuzana Devera, SITA, webnoviny.sk)

Gen. Ing. Andor Šándor je bývalým náčelníkom Vojenskej spravodajskej služby ČR a uznávaným odborníkom na otázky bezpečnosti, hrozby terorizmu a krízový manažment. Pôsobí ako súkromný poradca v oblasti bezpečnosti. 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.