FACEBOOKOVÝ HOLOKAUST

Keď slniečkarom chýbajú argumenty, pristúpia k selektívnej demokracii

Hoci si väčšina mladých používateľov najrozšírenejšej sociálnej siete nepamätá na donášačstvo populárne v socializme, ktorý už len z princípu nenávidia, s touto praktikou sa pomerne rýchlo zžili. Začiatkom apríla prehrmela slovenským internetom búrka nahlasovania facebookových stránok a profilov, ktoré mali obsahovať urážlivý či nenávisť podnecujúci obsah. Čo môže niekomu znieť ako dobrý nápad, to sa v rozbúrených vodách slovenského internetu zmenilo na štvanicu poháňanú paradoxne – nenávisťou.

Schytal to Kotleba

Všetko sa začalo dočasným zablokovaním recesistickej stránky Zomri, ktorá má v súčasnosti takmer 50-tisíc „lajkov“. Obsah tejto vskutku originálnej facebookovej skupiny je rozmanitý – najčastejšie si jej administrátori robia žarty z ĽS Naše Slovensko a Mariana Kotlebu, ale neprekáža im vysmievať sa ani z Ježiša Krista, zdravotne postihnutých či mŕtvych. Práve sympatizanti ĽS Naše Slovensko mali stáť za tým, že Facebook stránku Zomri 4. apríla dočasne zablokoval. Jej administrátori preto promptne založili stránku Zomri 2.0, kde ľudí vyzývali na odvetu. Dôkazom, že sa slniečkarska obec vie spojiť, je zablokovanie stránky Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko, ktorá mala viac než 81-tisíc fanúšikov. Tým sa to však neskončilo a mladí liberáli, alebo ako nazvať partiu detí vysmievajúcich sa okrem iného i zo samovraždy Ivety Bartošovej či postihnutia Stephena Hawkinga, sa rozhodli svoju pomstu vyhrotiť do maximálnej možnej miery. Nahlásili viac než desať ďalších stránok, ktoré sympatizovali s ĽS Naše Slovensko, a podarilo sa im zablokovať i stránky Pospolitosť, My nie sme ovce či stránku poslanca Milana Mazureka. Svoje poslanie vzali naozaj zodpovedne a keď sa im minuli „prokotlebovské“ stránky, začali nahlasovať rad radom každého, kto si dovolil prezentovať názory vymykajúce sa slniečkarskemu vkusu. Ich besnenie viedlo takmer k blokáde stránok Zem a Vek, Prečo amerikanofilom hrabe a mnohých ďalších.

Cenzúra namiesto diskusie

Nie je jasné, ako chcú slniečkari pomôcť pri budovaní lepšieho Slovenska, ktoré tak veľmi „milujú“, keď sa zmôžu len na úbohé žabomyšie internetové vojny, urážky a cenzúru. Opäť raz sa ukázalo, aká selektívna je demokracia tých najdemokratickejších, akí liberálni sú tí najliberálnejší. Tí, ktorí bojujú za práva žien, imigrantov, menšín, homosexuálov, transsexuálov, bisexuálov, zoofilov či pedofilov, ale keď si niekto dovolí s nimi nesúhlasiť a prezentovať iný názor, než je ten ich, okamžite sa mu snažia zalepiť ústa. Nemajú argumenty a tak bojujú cenzúrou pripomínajúc rozmaznané dieťa, ktoré fňuká po matkinom boku, až kým nedosiahne, čo chce. Možno by neuškodilo, keby si samozvané hlásne trúby slobody a demokracie osvojili výrok francúzskeho osvietenského spisovateľa a filozofa Voltaira: „Nesúhlasím s tým, čo hovoríte, ale do poslednej kvapky krvi budem brániť vaše právo povedať to.“ Alebo bol aj on fašista?

FENOMÉN KYBERŠIKANY

Vďaka Facebooku sme spolu s priateľmi dokázali vybudovať platformu alternatívne ladeného humoru s takmer devätnásťtisíc fanúšikmi. Dnes hrozí, že o tento priestor prídeme. Môže za to fenomén kyberšikany prostredníctvom hromadného nahlasovania neškodných príspevkov počas organizovanej kampane agresívnych slniečkarov. Padli jej za obeť viaceré stránky vrátane niekoľkých oficiálnych i fanúšikovských účtov ĽS Naše Slovensko, či dokonca stránka ruského veľvyslanectva v SR. Niektoré zo zrušených stránok možno naozaj obsahovali prejavy nenávisti alebo výzvy na násilie, iné určite nie a algoritmom Facebooku postačilo, že príspevok nahlásil dostatočný počet používateľov. Takto sa napríklad podarilo zablokovať satirickú stránku Konzervy. Obsahovala humor, ktorý nebol progresívcom veľmi pochuti, no stále bola tisíckrát kultivovanejšia ako infantilná stránka Zomri stojaca na úmyselne primitívnom humore, no s otvorene slniečkarskymi sympatiami. Celý nahlasovací galimatiáš sa začal práve po tom, ako sa ju jej neprajníkom podarilo takmer zrušiť. Irónia je, že sme sa tejto nevkusnej stránky ako úprimní milovníci slobody prejavu zastali. Ako my z „Prečo amerikanofilom hrabe?“, tak aj priatelia z Konzervy. Za našu zmierlivosť sa nám slniečkarski fanatici odvďačili nahlasovaním, verbálnymi útokmi a vyhrážkami. Prekvapivé je, že Facebook nerieši masívne zneužívanie medzery v systéme a neruší (často falošné) profily zavádzajúcich nahlasovačov. Facebook je súkromná firma, no je jasné, že zlyhal, ak dovolí, aby si jedna skupina používateľov uzurpovala právo vytvoriť na sociálnej sieti názorovú uniformitu.

 

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.