FICO: BANKY SÚ VÍŤAZOM PANDÉMIE

Súčasná vláda zatiaľ neminula ani euro na riešenie aktuálnej situácie v súvislosti s novým koronavírusom pre ľudí a firmy.

Foto TASR/Martin Baumann
Dátum 16.04.2020

Súčasná vláda zatiaľ neminula ani euro na riešenie aktuálnej situácie v súvislosti s koronavírusom pre ľudí a firmy. Nikto pritom tak nezarobí na pandémii, ako banky na Slovensku. Uviedol to v stredu na tlačovej konferencii predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico.

Podotkol, že ak je niekto "víťazom" pandémie na Slovensku, sú to práve banky. Poukázal pritom na schválený vládny zákon o odklade splátok úverov. Ten podľa Fica síce umožňuje odklad splátok na deväť mesiacov, súčasne však budú musieť ľudia počas obdobia odkladu platiť úroky.

"Obrovské zisky, zarobia na ľuďoch, ktorí si odložia splátky, zvyšujú úrokové sadzby, zvyšujú poplatky a pravdepodobne im bude odpustený ešte aj bankový odvod," vyhlásil Fico v súvislosti s bankami v SR. Zdôraznil tiež, že Smer-SD navrhoval, aby v prípade odkladu splátok ľudia neplatili úroky. Opätovne vyzval vládu, aby sa k tomuto zákonu vrátila.

Zároveň sa zaujímal, koľko peňazí aktuálna vláda reálne ponúkla ľuďom a firmám. Kabinet podľa neho nemá žiadny plán. "Smer-SD musí s ľútosťou konštatovať, že táto vláda zatiaľ neminula ani euro pre ľudí a pre firmy a stratila mesiac vnútornými hádkami a neschopnosťou. Musíme konštatovať, že ak niekto zatiaľ vyhráva, sú to predovšetkým banky, ktoré zarobili neskutočným spôsobom a zarobia na tejto pandémii," dodal Fico.

Poslanec Smeru-SD Ladislav Kamenický vyčíslil, že napríklad pri hypotekárnom úvere vo výške 100.000 eur s dĺžkou splácania 30 rokov ľudia pri odklade o deväť mesiacov zaplatia navyše 419 eur pri 1 % sadzbe a pri 2 % sadzbe 914 eur.

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) sa voči Ficovým vyjadreniam ohradil. "Nehorázne je, že tento človek, ktorý 12 rokov systematicky rozkrádal Slovensko a nechal nám prázdnu špajzu, že sa ešte vyjadruje," vyhlásil. Minister financií Eduard Heger (OĽaNO) dodal, že túto tému ešte komplexne vysvetlí na samostatnej tlačovej konferencii.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.