FICO: SMER MUSÍ VYHRAŤ VOĽBY

Robert Fico, predseda Smer-SSD: Pani prezidentka oklamala celý národ. Dnes sme už mohli mať po voľbách a nová vláda mohla konať. Namiesto toho máme viac chaosu a chudoby. Je niekoľko dôvodov, prečo prezidentka v termíne volieb oklamala Slovensko. Po prvé, stotožnila sa s názorom, že do 30. septembra treba pozatvárať opozíciu a odstrániť každého, kto bojoval proti zneužívaniu trestného práva na likvidáciu opozície.

Foto sita/peter rusko
Dátum 15.09.2023

Doc. JUDr. Robert Fico, CSc., sa narodil 15. septembra 1964 v Topoľčanoch. Vyštudoval právo na Právnickej fakulte Univerzity Komenského. Stál pri zrode Deklarácie o zvrchovanosti SR, hlasoval za ňu v SNR, ako aj za Ústavu SR a 1. januára 1993 sa tešil zo vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Slovenskú republiku zastupoval ako agent pred Európskym súdom pre ľudské práva a Európskou komisiou pre ľudské práva. Je zakladateľom politickej strany Smer-SSD, ktorá je na politickej scéne viac ako 20 rokov. V politike pôsobí už viac než tri desaťročia a štyrikrát so svojou stranou vyhral parlamentné voľby. Bol trojnásobným premiérom, dnes je lídrom opozície a najhlasnejším kritikom súčasnej amatérskej vlády. Verí, že v septembri 2023 opäť vyhrajú voľby a budú rozhodovať o tom, ako bude vyzerať budúca vláda, ktorá by mala vyviesť SR z ekonomického i politického marazmu. V januári 2023 získal Cenu Extra plus za Prácu v prospech SR za právne i realizačné posilnenie ekonomických i sociálnych základov budovania Slovenskej republiky a ochranu manželstva i rodiny ako evolúciou potvrdeného, principiálne jedinečného zväzku muža a ženy.

ROBERT FICO: Chcem ubezpečiť každého, aj nášho voliča, aj nevoliča, že krátko po zatvorení všetkých volebných miestností bude mať Smer-SSD v svojej centrále všetky zápisnice zo všetkých tých tisícov volebných miestností a budeme schopní úplne presne na jeden hlas porovnať oficiálne výsledky s naším paralelným sčítaním.

V septembri 2023 nás čakajú predčasné parlamentné voľby. Hoci ste sa niekoľkokrát snažili o presunutie termínu na jún (a na začiatku s tým nemala problém ani hlava štátu), nepodarilo sa a prezidentka SR predĺžila životnosť OĽaNO až do 30. septembra. Prečo prezidentka SR konala proti vlastnému národu?

Áno, pani prezidentka oklamala celý národ. Dnes sme už mohli mať po voľbách a nová vláda mohla konať. Namiesto toho máme viac chaosu a chudoby. Je niekoľko dôvodov, prečo prezidentka v termíne volieb oklamala Slovensko. Po prvé, stotožnila sa s názorom, že do 30. septembra treba pozatvárať opozíciu a odstrániť každého, kto bojoval proti zneužívaniu trestného práva na likvidáciu opozície. To sa aj deje. Po druhé, do 30. septembra chcela dať priestor rozpadnutej vládnej koalícii, aby sa spamätala a najmä chcela pomôcť svojmu Progresívnemu Slovensku, aby sa zviditeľnilo. Aj to sa deje. A po tretie, prezidentka mala pokyny, aby zabezpečila všelijaké nezmyselné nákupy amerických zbraní, ako napríklad vrtuľníky pre námornú pechotu, ktoré naozaj nepotrebujeme. Je šialené sledovať, s čím všetkým prezidentka súhlasí a koho podporuje. Pevne stojí za obvinenými vyšetrovateľmi čurillovcami, za prezidentom PZ SR Štefanom Hamranom, hoci robí neuveriteľné prešľapy a spôsobuje Slovensku škody. Mlčky sleduje ich povyšovanie, zvyšovanie platov, presuny na orgány, ktoré vedú proti nim vyšetrovanie, čo je ako z knihy Hlava XXII. A keď bolo treba týchto ľudí odstaviť, konala okamžite, odvolala vlastného ministra vnútra Ivana Šimka, ktorý sa nevedel s maniermi Hamrana stotožniť, a odstavila aj riaditeľa SIS Michala Aláča, vraj preto, že je obvinený. A čurillovci nie sú obvinení? Prezidentka sa postavila na stranu zločinu. Na stranu zneužívania trestného práva proti opozícii. Nesie veľkú vinu za to, ako sa dnes Slovensko pričinením jej nevydareného Ódora vyvíja.

V RTVS ste zverejnili nahrávku, ktorá jasne usvedčuje Eduarda Hegera, že súhlasí s likvidáciou strany Smer-SSD. Môže sa toto diať v demokratickom štáte?

My sme zverejnili ako dôsledná opozičná strana celý rad dôkazov potvrdzujúcich, že odloženie termínu volieb na 30. septembra bolo motivované predovšetkým snahou odstaviť nás. Viete, oni nie sú schopní voľby vyhrať demokratickým, férovým spôsobom. Tak sa rozhodli hrať vabank. Obúchať Trestný zákon každému o hlavu, chrániť udavačov a zločincov na NAKA a ÚŠP a najmä urobiť všetko preto, aby po voľbách nemohol víťaz volieb zostaviť vládu. Veď prezidentka to aj vyhlásila, že víťaza volieb automaticky nepoverí zostavením vlády. Vraj sa s ním porozpráva. O čom? O počasí? Prezidentka je politicky nesvojprávna a je na ňu smutný pohľad. Jediným receptom na túto absurdnú nedemokratickú situáciu je požiadať voličov ľavice, aby prišli do volieb v masívnom počte. Ak Smer-SSD získa nadštandardný výsledok, teda nad 20 percent, všetky tieto nedemokratické chúťky prezidentky pomáhať PS a udržať Ódorovu vládu pri moci musia zhorknúť. Vo voľbách 30. septembra 2023 nepôjde ani o demokraciu, ani o návrat mafie, ani o ohrozenie zahraničnopolitickej orientácie Slovenska. Pôjde o to, či na Slovensku budeme mať suverénnu vládu zloženú z politikov s mandátom z demokratických volieb, alebo nesuverénnu partiu sorosovcov držiacich sa pri moci nedemokratickými prostriedkami.

Predseda Smer-SSD Robert Fico, poslanci NR SR a podpredsedovia strany Smer-SSD Ľuboš Blaha, Richard Takáč a Ladislav Kamenický pri odovzdávaní viac ako 600-tisíc podpisov občanov za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách, ktoré prezidentka SR ignorovala a podľa predstaviteľov strany Smer-SSD tým zmarila referendum.

Pred voľbami máme vždy takú slovenskú módu. Politické strany, hoci ani nevedia, aký budú mať výsledok, sa navzájom vylučujú a kladú si rôzne podmienky. Osobitne zaujímavé je vyhlásenie Hlasu-SD, že nebude spolupracovať so stranou Republika, lebo má záujem zorganizovať referendum, či si ľudia želajú, aby Slovensko zostalo v NATO...

NATO nemá na Slovensku dobrú povesť. A môže si za to samo, veď si spomeňme, akú kampaň chceli na Slovensku organizovať pred voľbami. Kampaň orientovanú na voličov Smeru a opozície, aby zmenili svoj názor. Našťastie, Smer-SSD na to prišiel a bol úspešný, kampaň pred voľbami nebola a nebude. Pozerám sa na referendum, akékoľvek, jednoducho. Každý má právo vyzbierať 350-tisíc podpisov a žiadať referendum na otázky, ktoré sú v súlade s Ústavou SR. Otázka, či si občania želajú zotrvanie SR v NATO, je legitímna a keď takéto referendum na Slovensku bude, občania budú mať možnosť priamo vysloviť svoj názor. Nemyslím si, že pre uplatňovanie základných ústavných práv by sme mali hneď niekoho vylučovať zo spolupráce.

Asi všetkých prekvapilo, s akou otvorenosťou ste komunikovali cestu, ktorou sa chce Smer-SSD vybrať pri konsolidácii verejných financií. Myslíte si, že nájdete po voľbách strany, ktoré by mali záujem ísť rovnakou cestou ako vy?

Verejné financie sú rozvrátené, v tomto roku čakáme deficit na úrovni až 7 percent a verejný dlh na hlavu stúpol z 8 500 eur v roku 2019 na 12 000 eur v roku 2023. A všetci si myslia, že jediná cesta je škrtanie sociálnych výdavkov, ako to naznačujú ódorovci a progresívci. Spomeňme si na názor experta PS, ktorý je presvedčený, že dôchodky na Slovensku sú vysoké a na ich úkor by sa mali riešiť iné priority v sociálnej oblasti. V tomto máme jasno. Konsolidácia verejných financií nemôže ísť na úkor dosiahnutého sociálneho štandardu a musí byť pomalá, najviac 0,5 percenta HDP ročne. To nám vytvorí priestor na udržanie sociálneho štandardu a v kombinácii s európskymi fondmi a súkromným sektorom na masívne investície. Slovensko musíme, obrazne povedané, rozkopať. Stavebníctvo nám stojí a až teraz vidíme, aký efekt to má na iné priemyselné odvetvia, na nábytkárstvo, výrobu sanity a pod.

Za takýto plán vás asi v Bruseli nepochvália...

Trafili ste klinec po hlavičke. Musíme byť suverénni a nebáť sa ísť do nevyhnutných konfliktov s Bruselom, ak ide o slovenské národno-štátne záujmy. Koncentrácia všetkých možných verejných, súkromných a európskych zdrojov na obrovské investície musí byť kombinovaná aj s dôslednou politikou solidarity silných so slabými a regulačnou politikou. Hádam si nikto nemyslí, že necháme bankám celý tohtoročný rekordný zisk na úrovni 1 mld. eur v čistom! Určite ho v podstatnej časti použijeme, aby sme držiteľom hypotekárnych úverov pomohli splácať hypotéky s podstatne vyššími úrokovými sadzbami a súčasne motivovali ďalších, aby si brali hypotéky s prijateľnými úrokmi na úrovni 1 až 1,5 percenta. To rozhýbe spomínané zamrznuté stavebníctvo. A pri energiách nebudeme váhať použiť reguláciu a kompenzácie. Otvorene priznávame, že predstavujeme finančne mimoriadne náročný vládny program. Máme však len dva varianty. Prvý, škrtiť, dusiť, obmedzovať verejné investície, orezávať sociálny systém. Čaká nás ešte väčšia chudoba a nezamestnanosť, ale v Bruseli a Svetovej banke budú spokojní, lebo budeme mať nízky deficit. Alebo po bé, pomaly konsolidovať, požičať si na infraštrukturálne projekty a tešiť sa z hospodárskeho rastu, rastu spotreby a životnej úrovne. Ako v tom vtipe, hneď kričím po bé, po bé, po bé.

ROBERT FICO: Všetkých občanov vyzývam a prosím: masívne sa musíte zúčastniť na parlamentných voľbách a dať dostatok hlasov opozícii, aby voľby nemohli byť zmanipulované a najmä, aby ich nemohli spochybniť. Nemôžeme pripustiť, aby aj po parlamentných voľbách vládla dočasne poverená Ódorova vláda.

Nechcem do vás rýpať, ale vyhli ste sa zdravotníctvu a školstvu. To vás netrápi? Ste ľavicová strana a nič nehovoríte o týchto témach...

Nevyhýbame sa, len sa nechceme zapojiť do diskusií typu, ako zúžiť poskytovanú zdravotnú starostlivosť a ako zaviesť alebo zvýšiť poplatky v zdravotníctve. To nič nevyrieši. Zdravotníctvo na Slovensku musí byť poctivo dofinancované, to nie je súkromná firma orientovaná na zisk. A preto sa hlásime k variantu pomalej a opatrnej konsolidácie verejných financií. Rozmýšľajme aj o tom, či v prípade absolventov lekárskych fakúlt nezavedieme povinnosť preplatiť náklady na štúdium, ak sa absolvent rozhodne okamžite po skončení vysokej školy odísť do zahraničia. Štát má za danej kritickej situácie morálne právo na takýto postup. Pokiaľ ide o školstvo, prestaňme experimentovať, vráťme sa k zdravému rozumu vo vzdelávaní, odmietnime rodovú ideológiu vo vzdelávaní a najmä majme už konečne odvahu povedať, že Slovensko nepotrebuje ročne stovky nových a nových politológov alebo podobných odborov, na ktoré študenti nejdú preto, lebo to chcú robiť, ale preto, že sa to ľahko študuje a na konci je vysokoškolský diplom. Toto je doslova vyhadzovanie peňazí do vetra.

Boli ste desať rokov predsedom vlády, prečo toto všetko prichádza na rad až teraz?

Veď to. Vajatali sme, podliehali sme smiešnym kompromisom, pozerali, čo píšu médiá a hovorí zahraničie. Aj preto otvorene hovorím, že máme záujem ísť len do vlády, ktorá bude odvážna. Máme toľko skúseností v Smere-SSD, že takáto odvaha nebude politicky samovražedná, ale že bude viesť k želanému cieľu – k vyššej kvalite života na Slovensku a k posilneniu slovenskej suverenity. Použijem príklad Rómov. Ale najskôr oddelím tých, ktorí chcú, od tých, ktorí nechcú. No a s tými, ktorí nechcú, sa nedá nič iné, len na úvod im vysvetliť, že bez povinností nebudú žiadne práva. Viete, od roku 1990 nemal na toto nikto odvahu. Hneď ako sa urobil nejaký tvrdší krok, vrhlo sa na nás zahraničie, slovenské médiá, mimovládky. A tak sme nechali vyrastať generáciu Rómov po generácii bez perspektívy. Bude mať nová vláda odvahu na zmenu prístupu? Za seba potvrdzujem, že ja áno.

Na to sme teda veľmi zvedaví! Máte nejaký tip, ako voľby 30. septembra dopadnú?

Nemám tušenie, aké budú volebné výsledky. Radi by sme percentuálne voľby vyhrali a za základ novej vlády chceme považovať spoluprácu Smeru-SSD a Hlasu-SD, lebo sme sesterské strany v Strane európskych socialistov, poznáme sa a máme príbuzné programy. Všímame si zmenu rétoriky Hlasu-SD v posledných dňoch a vítame ju. A budem držať palce SNS, aby získala podstatne viac ako päť percent. V kampani robíme kontaktné verejné zhromaždenia, myslím, že na vysokej spoločenskej, politickej aj kultúrnej úrovni. Cítim, že Smer-SSD ožil ako pokropený svätenou vodou, vidím to na našich ľuďoch, ako hrdo chodia, lebo vedia, že sme nikomu neublížili, že sme nekradli ročne 3 mld. eur, ako pomätený Igor Matovič vykrikuje, že ich politická reprezentácia Smeru-SSD dôsledne a profesionálne zastupuje. Zorganizovali sme národnú oslavu výročia SNP 29. augusta vo Zvolene, lebo naši najvyšší ústavní činitelia sa boja ísť medzi ľudí a v podstate zrušili oslavy. Vo Zvolene sme spolu so Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov pripravili naozaj dôstojné oslavy tohto míľnika moderných slovenských dejín. A tradične 1. septembra na Deň Ústavy SR v Košiciach sme sa zišli na proteste za právny štát. Ten začneme na Slovensku postupne obnovovať, ale prvým rozhodujúcim krokom musí byť vyhnanie Daniela Lipšica z ÚŠP, a to so všetkou hanbou. Potom už príde 30. september, keď sa ľudia rozhodnú, čo chcú. Naša ponuka je zrozumiteľná a profesionálne pripravená. Držme si palce.

Veľmi často ste komunikovali hrozbu falšovania volebných výsledkov. Stále ju vidíte ako reálnu?

Samozrejme, po tom, čo nám tu predvádza prezidentka s premiérom v demisii, ako prešli na stranu zločinu, ako tu diktuje tempo nejaký policajtík Hamran, všetko je možné. Som veľmi rád, že v parlamente bol schválený zákon, ktorý nám umožňuje robiť si kópie zo všetkých volebných zápisníc. Chcem ubezpečiť každého, aj nášho voliča, aj nevoliča, že krátko po zatvorení všetkých volebných miestností bude mať Smer-SSD v svojej centrále všetky zápisnice zo všetkých tých tisícov volebných miestností a budeme schopní úplne presne na jeden hlas porovnať oficiálne výsledky s naším paralelným sčítaním. Už nám ukradli referendum, odložili voľby desať mesiacov po páde Hegerovej vlády, výsledky volieb nedovolíme sfalšovať. Že by toho boli schopní, nepochybujem ani sekundu.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.