GRÖHLING: MUSÍME ZABEZPEČIŤ ŠKOLY VYŠŠOU MIEROU OČKOVANIA

Minister školstva Bratislav Gröhling vyzýva rodičov, žiakov a učiteľov, aby sa ešte počas mesiaca august dali zaočkovať a pomohli tak zabrániť šíreniu koronavírusu na školách.

Foto SITA/JANA BIROŠOVÁ
Dátum 03.08.2021

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) vyzýva rodičov, žiakov aj učiteľov, aby ešte v auguste využili možnosť očkovania. Ako uviedlo ministerstvo školstva, miera zaočkovanosti na Slovensku sa postupne zlepšuje, no stále stúpa pomerne pomaly. Aspoň prvú dávku dostalo na Slovensku 41 percent obyvateľov. Slovensko sa tak v očkovaní ocitlo pod priemerom štátov Európskej únie, ktorý je 59 percent, ako aj pod priemerom Európy, ktorý je 48,9 percenta. V očkovaní ho predbehli aj Maďarsko a Rakúsko (58 percent), Poľsko (48 percent) aj Česko (52 percent). Najviac zaočkovaných aspoň prvou dávkou má Island (78 percent), Dánsko (72 percent) a Spojené kráľovstvo (69 percent).


„Vyššia miera zaočkovania zabezpečí lepší chod škôl. Zatiaľ je zaočkovanosť vyššia hlavne na západnom Slovensku, vďaka čomu na školách vznikne menej ohnísk a triedy sa tak vyhnú prerušeniu prezenčnej výučby,“ priblížil minister školstva. Okresy s najvyššou mierou zaočkovanosti sú Bratislava (60 percent), Senec (52 percent), Dunajská Streda (51 percent), Pezinok (50 percent), Trnava (47 percent), Trenčín, Banská Bystrica a Galanta (zhodne 45 percent), Žilina, Piešťany, Myjava a Šaľa (zhodne 44 percent). Medzi okresy s najnižšou mierou zaočkovania patrí Gelnica a Revúca (27 percent). Nasleduje Poltár (28 percent), Rimavská Sobota (29 percent), Kežmarok (31 percent), Krupina, Lučenec, Detva, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa (zhodne po 32 percent).

Ministerstvo vysvetlilo, že v prípade šírenia nákazy na škole bude musieť Regionálny úrad verejného zdravotníctva posielať kontakty infikovaného do domácej izolácie. „V praxi to znamená dočasnú dištančnú výučbu, pokiaľ sa izolácia neukončí,“ doplnilo. Gröhling zdôraznil, že očkovaní ľudia majú nižšie riziko ťažkého priebehu choroby, hospitalizácie, ale aj nižšie riziko prenosu ochorenia na iných. Z výskumov vyplýva, že očkovaný človek má aj nižšiu vírusovú nálož.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.