GUMOVÉ CUKRÍKY PRE POLICAJTA SÚ ÚPLATOK. MUŽOVI ULOŽILI PEŇAŽNÝ TREST 500 EUR

Pri prepise auta poskytol policajtovi úplatok vo forme najmenej dvoch balíkov cukroviniek Haribo o hmotnosti jedného balíka 360 g v hodnote 1,09 eur, teda celkovo v hodnote 2,18 eur.
Dostal peňažný trest vo výške 500 eur. 

Text FACEBOOK
Foto PEXELS
Dátum 03.10.2020

Príspevok uverejnila na svojom Facebooku stránka Súdne rozhodnutia 1. októbra 2020.

GUMOVÉ CUKRÍKY ZA 2,18 EUR SÚ ÚPLATOK! MUŽOVI ULOŽILI PEŇAŽNÝ TREST 500 EUR
Pri prepise auta poskytol policajtovi úplatok vo forme najmenej dvoch balíkov cukroviniek Haribo o hmotnosti jedného balíka 360 g v hodnote 1,09 eur, teda celkovo v hodnote 2,18 eur.
Dostal peňažný trest vo výške 500 eur. Svedok (policajt) si tieto cukríky zobral, hoci v tom čase už mal diagnostikovanú cukrovku, čo ale obžalovaný nevedel a v konečnom dôsledku svedok tieto cukríky dal kolegom pre ich deti.

Svedok sa vyjadril jednoznačne tak, že sa nikdy nestalo, aby mu obžalovaný ponúkal v súvislosti s evidenčnými úkonmi vozidiel nejaké cukríky.
V prejednávanom prípade si cukríky zobral z dôvodu, že obžalovaný mu ich priniesol ako maškrtu a ako kamarátovi a nie v súvislosti s vykonávaním zmien v evidencii motorových vozidiel. Nemal si ich však vziať. Aj keby mu nebol obžalovaný doniesol tie cukríky, svedok by predmetný evidenčný úkon pre neho urobil.

Svedok na záver svojej výpovede uviedol, že je v tejto trestnej veci tiež stíhaný. Chcel by uzavrieť dohodu o vine a treste .

Podľa rozhodnutí Najvyššieho súdu SR obstarávanie veci všeobecného záujmu je činnosťou, ktorá súvisí s plnením úloh týkajúcich sa vecí všeobecného záujmu, teda nielen rozhodovanie orgánov štátnej moci a správy, ale aj iná činnosť v oblasti uspokojovania materiálnych, sociálnych, zdravotných, kultúrnych a iných potrieb občanov a právnických osôb. Ide teda o plnenie všetkých úloh, na ktorých riadnom a nestrannom plnení má záujem celá spoločnosť alebo určitá skupina občanov, pričom sem nepatrí činnosť občanov, ktorá je výlučne prejavom ich osobných práv (viď napr. R 1/1978, R 17/1978, R 13/1990).

Medzi úplatkom a obstarávaním veci všeobecného záujmu musí byť súvislosť. Riadna evidencia vozidiel v príslušných evidenciách (bez ohľadu na to, či slúžia alebo neslúžia na podnikateľskú činnosť) určite je vecou súvisiacou s obstarávaním veci všeobecného záujmu.
V zmysle § 131 ods. 3 Trestného zákona úplatkom sa na účely tohto zákona rozumie vec alebo iné plnenie majetkovej, či nemajetkovej povahy, na ktoré nie je právny nárok. Je úplne nesporné, že svedok nemal právny nárok na prijatie cukríkov od obžalovaného v súvislosti s vykonávaním evidenčného úkonu.

O tejto skutočnosti bez akýchkoľvek pochybností vedel aj , ako o tom vypovedal na hlavnom pojednávaní, že služobné predpisy mu nedovoľujú brať dary od stránok. Je potom úplne bez významu, že cukríky odovzdal kolegom, lebo mu (žiaľ) bolo diagnostikované ochorenie na cukrovku.
Konanie obžalovaného má všetky znaky uvedeného prečinu a nič na tom nemení ani skutočnosť, že obžalovaný tvrdí opak. Rovnako nemôže byť relevantné tvrdenie obžalovaného, že je absurdné a alibistické v kontexte spoločenských vzťahov v 21. storočí v demokratickom a právnom štáte posudzovať ako trestný čin situáciu, že obžalovaný zaplatí za bežný evidenčný úkon správny poplatok a pri tom poskytne (údajne) úplatok - cukríky v hodnote 2,18 eur. Takáto bagatelizácia závažnosti skutku s poukazom na isté „slušnosti" je práve v spoločnosti nežiadúca. Ako už bolo uvedené, ak by dochádzalo k akceptácii tohto negatívneho konania, mohlo by to mať nežiadúce dôsledky na spoločenské vnímanie korupčných trestných činov.
Rozhodnutie prvostupňového súdu potvrdil odvolací súd.
Rozhodnutia pochádzajú z nášho archívu.

Rozsudok Špecializovaného trestného súdu si môže prečítať tu:
https://www.scribd.com/doc.../478164042/Korupcia-Cukriky-STS

Uznesenie Najvyššieho súdu SR si môžete prečítať tu:
https://www.scribd.com/docu.../478164252/Korupcia-Cukriky-NS
#cukrikysuuplatok #cukrikyakouplatok #korupcia
 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.