HOTELIERI BIJÚ NA POPLACH, REŽIM OP+ ICH ZABÍJA

Aktuálne je obsadenosť hotelov a penziónov vo Vysokých Tatrách priemerne na úrovni približne 30 percent, podľa slov hotelierov sa teda v ich prípade nedá hovoriť o uvoľnených opatreniach.

Foto sita/branislav bibel
Dátum 02.02.2022

Aktuálne je obsadenosť hotelov a penziónov vo Vysokých Tatrách priemerne na úrovni približne 30 percent. Pre TASR to potvrdila riaditeľka Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Lenka Rusnáková. Zároveň dodala, že hotelierom vôbec nepomohlo uvoľňovanie protipandemických opatrení z polovice januára, skôr naopak, pravidlá považujú za prísnejšie, než boli predtým.

"V našom prípade nemôžeme hovoriť o uvoľnení opatrení, pretože fungujeme v režime OP+. Z vyhlášky vyplýva a pre nás to znamená, že ubytovať môžeme len ľudí, ktorí sú prekonaní a očkovaní, negatívny test prekonanému nestačí. Je to výrazná zmena oproti predošlému stavu. Vzhľadom na zrovnoprávnenie očkovaných a prekonaných pri vstupe do krajiny nerozumieme, prečo toto nie je aj pri ubytovaní. Prekonaný Poliak tak bude môcť vstúpiť do krajiny, ale nebude sa môcť ubytovať," povedala Rusnáková. Považuje za nelogické, že na poľskej strane ľudí na lyžovačku v Tatrách lákajú reklamy, chýbajú im však základné informácie o pravidlách na Slovensku.

Aktuálna obsadenosť ubytovacích zariadení v prevádzke Tatry Mountain Resorts (TMR) je na úrovni 40 percent. V lyžiarskych strediskách sa okrem domácich návštevníkov čoraz častejšie ozýva poľština, maďarčina či litovčina. "Objavujú sa aj lyžiarske kurzy. Priemerná denná návštevnosť v strediskách na Štrbskom Plese a v Tatranskej Lomnici je zhruba na úrovni 50 percent obdobia pred pandémiou," uviedol pre TASR hovorca TMR Marián Galajda.

Dodal, že uvoľnenejšie opatrenia pre strediská, ktoré môžu fungovať v režime OTP, v praxi zásadný vplyv na návštevnosť nepriniesli. Medzi dokladmi, ktoré prevádzkovateľ kontroluje pri vstupe do stredísk, dominujú naďalej potvrdenia o očkovaní, resp. prekonaní ochorenia. "Klienti vo väčšine prípadov rešpektujú nastavené podmienky," zhodnotil Galajda. Aj spoločnosť TMR by privítala zjednotenie pravidiel, aby platili rovnaké pre hotely, lanovky, reštaurácie.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.