JEDNODUCHO LUNTEROVCI

Ondrej Lunter so svojím otcom by mali Banskobystrickému kraju vrátiť 4,5 milióna eur. Banskobystrický kraj sa za ostatných päť rokov neposunul vôbec vpred, ba naopak. Vedenie Banskobystrického samosprávneho kraja doslova nezvládlo dôveru občanov, ktorú získal Ján Lunter, a to najmä preto, že spáchali podvod na voličoch. 

Foto BRANISLAV RAČKO TASR
Dátum 19.10.2022

Banskobystrický kraj sa za ostatných päť rokov neposunul vôbec vpred, ba naopak. Vedenie Banskobystrického samosprávneho kraja doslova nezvládlo dôveru občanov, ktorú získal Ján Lunter, a to najmä preto, že spáchali podvod na voličoch. Ján Lunter sa stal predsedom BBSK, ale úrad riadil jeho neskúsený syn Ondrej Lunter, ktorý sa po piatich rokoch rozhodol kandidovať na post predsedu BBSK s podporou liberálnych a progresívnych síl. Počas piatich rokov na úrade doslova prekvitalo rodinkárstvo, spory s dopravcami, ktoré BBSK na celej čiare prehral, ale aj neschopnosť čerpať eurofondy.

LUNTER DISKVALIFIKOVAL SOTÁKA ZA ÚSPECH

 

 

Zdá sa, že Lunterovci radi diskvalifikujú ľudí za úspech. Svoje o tom vedia nielen manažéri SAD Zvolen a SAD Lučenec, ale aj šéf Klubu 500 a generálny riaditeľ Železiarní Podbrezová. V augustovom vydaní v roku 2020 sme priniesli čitateľom článok, v ktorom sme informovali o tom, ako Súkromnú spojenú školu Železiarne Podbrezová Lunterovci vylúčili z možnosti uchádzať sa o podporu v rámci projektu Catching-Up Regions – vraj je až príliš dobrá.

Nie je tajomstvo, že Ján Lunter a Vladimír Soták voči sebe neprechovávajú vrúcne vzťahy. Nevedno, či išlo o jedno z neoficiálnych hodnotiacich kritérií, podľa oficiálnych informácií sa však hodnotenie vypracovalo na základe výsledkov prieskumu zamestnávateľov, výsledkov prieskumu všetkých stredných odborných škôl pôsobiacich na území BBSK, hodnotenia na základe schválených hodnotiacich kritérií, doplnkových informácií a štatistických údajov. V zmysle zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám sme sa Banskobystrického samosprávneho kraja písomne opýtali na bližšiu špecifikáciu vágne stanovených kritérií a taktiež na obsadenie komisie, ale s odpoveďou sa nikto neunúval. Ako sa uvádzalo v stanovisku k výberu pilotných škôl, Súkromná stredná spojená škola Železiarne Podbrezová sa umiestnila medzi najlepšími strednými odbornými školami nielen v sektore PRIEMYSEL. Z dôvodu uplatnenia subregionálneho hľadiska a s dôrazom na odstraňovanie súčasného a budúceho nesúladu odborného vzdelávania a trhu práce bola za sektor PRIEMYSEL ako pilotná škola napokon vybratá Spojená škola v Detve. V porovnaní so školou v Podbrezovej bol vraj výber podporený výraznejšími územnými dôsledkami v rámci nastavených hodnotiacich kritérií.

Generálny riaditeľ podbrezovských železiarní Vladimír Soták v tom čase požiadal o prehodnotenie podkladových materiálov pre projekty, ktoré chcú jednotlivé školy zrealizovať, pri niektorých vraj totiž nevidí reálnu šancu na úspech. „Nie som si istý, či si uvedomujete, že Železiarne Podbrezová dávajú do štátneho rozpočtu každý rok 25-27 miliónov eur. Nemáte právo na rozdávanie finančných prostriedkov na stavanie vzdušných zámkov. Som presvedčený, že mnohé z týchto iniciatív pekne vyzerajú len na papieri. Je zaujímavé, že vám neprekáža, keď bojujeme za infraštruktúru pre celý kraj, neprekážalo vám, keď sme sa s Klubom 500 podieľali na tom, aby Banská Bystrica nebola vylúčená z dotácií na úkor iných krajov. Keď však máte niečo dať do železiarní, tak sa vám trasú ruky,“ uviedol v tom čase Soták v žiadosti o prehodnotenie rozdelenia finančných prostriedkov a zaradenie železiarenskej školy do projektu. Ak by Podbrezová predsa len mala šancu zapojiť sa, zrekonštruovala by budovy súkromnej spojenej školy a zváračskú školu. Vylúčiť zo súťaže najlepšieho len preto, že je najlepší, nemôže predsa nikomu normálnemu pripadať ani spravodlivé, ani správne.

Lunterovci zvýšili počet úradníkov v BBSK o sto percent

„Či sa to niekomu páči, alebo nie, tento stav v BBSK požehnali krajskí poslanci, a tak sa Ján Lunter stal gašparkom v rukách syna Ondreja. Lunterovci dostali požehnanie na svoje rodinkárstvo od poslancov BBSK. A za ich vedenia s podporou krajských poslancov BBSK sa začalo obrovské čerpanie úverov a stále sa to uhralo tak, že to požadovali niektorí poslanci BBSK. Nehovoriac o tom, že Lunterovci zvýšili počet úradníkov v BBSK o sto percent. Na začiatku mali 205 zamestnancov a dnes ich je vyše 400. Viete si predstaviť, o koľko sa tým zvýšili náklady kraja? Veď to sú milióny, ktoré tečú z rozpočtu BBSK a nejdú do rozvoja kraja,“ nahnevane konštatuje primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko. „Ondrej Lunter vyrobil v mene svojho otca pri riadení Banskobystrického kraja svojvoľne a vedome obrovský problém. Bol opakovane upozornený, že zrušenie zmluvy s autobusovými dopravcami SAD Zvolen a SAD Lučenec, rovnako ako jeho ďalšie kroky nie sú v súlade s právom a aj tak uprednostnil vlastný marketing pred záujmami kraja a zmluvu zrušil. Za nezmyslené obhajovanie tejto chyby boli Lunterovci ochotní zaplatiť právnikom milióny eur z peňazí všetkých občanov Banskobystrického kraja. Tieto financie však boli doslova vyhodené z okna. Pretože právnici od začiatku obhajovali neobhájiteľné, čo už potvrdzujú aj príslušné úrady. Teraz je čas, aby bola za tieto chyby vyvodená nielen politická, ale aj reálna zodpovednosť.Vyzývam Ondreja Luntera, ktorý rozhodol o neprávoplatnom vypovedaní zmluvy dopravcovi, aby kraju vrátil 4,5 milióna eur, ktoré náš kraj už stáli právnici za obhajobu jeho zlého rozhodnutia. Lunterovci boli opakovane upozornení na skutočnosť, že nekonajú v súlade s právom a Ondrej Lunter sa dnes nemôže vyhovárať na to, že konal v dobrej viere. Preto je jeho povinnosťou za svoje vedomé chyby vo verejnej funkcii zaplatiť. Peniaze, ktoré kraju vráti, by sa mali okamžite použiť na dofinancovanie škôl a domovov sociálnych služieb v pôsobnosti kraja, ktoré zápasia s vysokými účtami za energie,“ povedal kandidát na predsedu BBSK Adrian Polóny.

Nezmyselný spor s dopravcami

Ján Lunter ako župan BBSK so svojím synom Ondrejom Lunterom vytvorili nezmyselný a na vode postavený spor so SAD Zvolen a SAD Lučenec, pri ktorom sa snažili rôznymi spôsobmi napadnúť platnosť vzájomnej zmluvy. Po zastavení platieb za dopravu zašla situácia až tak ďaleko, že v kraji prestali jazdiť autobusy. Tento problém, ktorý Lunterovci sami spôsobili, chceli vyriešiť príkazom dopravcovi, aby autobusovú dopravu obnovil. Dopravca proti tomuto rozhodnutiu podal odvolanie nielen samotnému županovi, ale aj na nadriadené úrady. Tie BBSK trikrát upozornili, že nekonal správne, ale situácia sa aj tak neriešila. Naopak, kraj si najal drahých právnikov, ktorí ich mali v tomto spore zastupovať. Účet za právne služby v spore, ktorý kraj aj tak nakoniec prehral, sa vyšplhal až na 4,5 milióna eur. Nielen poslanci v župnom zastupiteľstve, ale aj ľudia v kraji majú právo vedieť, kedy Lunterovci vrátia kraju peniaze, o ktoré prišiel ich osobným rozhodnutím.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.