KAZACHSTAN - KRAJINA VEĽKEJ STEPI

ODOMKNUTÝ ČLÁNOK: Deviata najväčšia krajina sveta leží na križovatke Európy a Ázie. Tisíce rokov sa toto miesto nachádzalo na bode stretnutia civilizácií, uprostred Veľkej hodvábnej cesty. Dnes Kazachstan symbolizuje stabilitu a mierové spolužitie ľudí z rôznych etnických skupín. 

Foto ADOBE STOCK
Dátum 05.04.2021

Ešte pred rokom nám patril svet. V priebehu niekoľkých hodín sme sa dokázali ocitnúť na opačnej strane zemegule a cestovanie po Európe nemohlo byť slobodnejšie. Stačilo však niekoľko mesiacov a všetko sa zmenilo. Dnes potrebujeme potvrdenie aj na to, aby sme mohli vyjsť z domu, ísť do práce či do banky. Je zakázané stretávať sa, baviť sa, cestovať. Nič však netrvá večne a hoci zatiaľ to pomyselné svetielko na konci tunela nevidno, skôr či neskôr sa objaví. A zatiaľ vás – aj keď len na papieri – prenesieme za hranice všedných dní, do štátu, ktorý sa môže pochváliť smaragdovozelenými borovicovými lesmi, kilometrami veľkých kaňonov, mestami plnými života, ale i dynamickým pokrokom.

J. E. Roman Vassilenko, veľvyslanec Kazašskej republiky na Slovensku:

 

Zoznámte sa so štátom, v ktorom starovek susedí so súčasnosťou a jedinečné orientálne tradície sú úzko prepojené s budúcnosťou.

Zatúlajte sa

Deviata najväčšia krajina sveta leží na križovatke Európy a Ázie. Tisíce rokov sa toto miesto nachádzalo na bode stretnutia civilizácií, uprostred Veľkej hodvábnej cesty. Dnes Kazachstan symbolizuje stabilitu a mierové spolužitie ľudí z rôznych etnických skupín. Pohostinnosť je vraj nepriamo úmerná hustote obyvateľstva a verí sa, že v prípade Kazachstanu s jeho riedko osídlenými oblasťami je to do bodky pravda. Čím viac sa vzdialite od veľkých miest, tým je oduševnenejší a dojemnejší prístup miestnych k hosťovi. Z obyčajného turistu sa stáva tulák a tulák bol na východe vždy vítaný. Ak sa raz rozhodnete Kazachstan navštíviť, užitočnou pomôckou vám bude kniha 101 zážitkov z Kazachstanu, ktorú vydalo Veľvyslanectvo Kazachstanu na Slovensku. Vyberáme z nej pre vás niekoľko zaujímavých tipov.

Nur-Sultan

Hlavné mesto Kazachstanu nieslo do roku 2019 meno Astana. Ide o jedno z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich miest na svete – ak odídete preč čo i len na mesiac, po návrate uvidíte zmeny, ktoré by inde trvali roky. Všetko je tu nové – ulice, domy, sochy, námestia, mosty. Väčšina zmien sa deje na ľavom brehu – novom administratívnom a obchodnom centre. Ak Orda, Chan Šatyr, Bajterek, mešita Chazret Sultan či Pyramída sú len niektoré z jeho pamiatok. Mesto nesie aj stopy dávnej minulosti – nájdete tu napríklad stredoveké osídlenie Bozok a taktiež zopár starých, rozpadávajúcich sa domov, ktoré postupne miznú.

Jazero Kajindy

Jazero sa nachádza v kazašskej časti pohoria Ťanšan, len 129 kilometrov od Almaty. Vzniklo po zemetrasení v roku 1911, ktoré vyvolalo veľký zosuv pôdy. Tá zablokovala roklinu a vytvorila prírodnú priehradu. Dažďová voda následne naplnila údolie a vytvorila jazero, ktoré je známe svojou malebnosťou, najmä lesom pod hladinou a impozantnými kmeňmi smrekov, vyčnievajúcimi z vody. Potopené stromy sa nad vodou javia ako veľké stožiare lodí duchov alebo ako oštepy tajomnej armády. Voda je taká studená, že šišky borovíc zostávajú na stromoch, a to aj po sto rokoch.

Kaňon Šaryn

Hovorí sa, že kaňon Šaryn je mladším bratom známeho Grand kaňonu v USA a patrí medzi najnavštevovanejšie miesta v krajine. Nachádza sa na hraniciach s Čínou, asi dvesto kilometrov od Almaty. Vedie k nemu veľmi nepríjemná cesta, návštevníci sa však dočkajú odmeny vo forme mimoriadne zložitých kaňonových oblúkov a jaskýň, ktoré sa týčia až do výšky tristo metrov. Sú obklopené strmými svahmi, členitými stĺpmi a príroda na tomto diele pracovala tisícky rokov.

Kazašská jurta

Pokiaľ nenavštívite skutočnú kazašskú jurtu, nemôžete tvrdiť, že poznáte pravý Kazachstan. Toto staroveké nomádske obydlie, ktoré sa v živote Kazachov používa dodnes, je jedným zo symbolov dedičstva krajiny. Niektorí chovatelia dobytka sa v lete sťahujú do žajlau, čo sú letné pastviny, a od júna do septembra žijú v jurtách. Tie majú okrúhly tvar, ktorý im dodáva maximálnu tepelnú účinnosť.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.