KOLLÁR CHCE PREHĹBIŤ SPOLUPRÁCU S RUSMI

Predseda NR SR a líder hnutia Sme rodina Boris Kollár prijal ministra pre vedu a vysoké školstvo Ruskej federácie Valerija Faľkova. Témou ich rozhovoru bola medziparlamentná spolupráca a jej prehlbovanie či ekonomické vzťahy. 

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 12.11.2021

Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) vo štvrtok prijal v reprezentačných priestoroch Bratislavského hradu ministra pre vedu a vysoké školstvo Ruskej federácie Valerija Faľkova. Témou ich rozhovoru bola medziparlamentná spolupráca a jej prehlbovanie či ekonomické vzťahy. TASR o tom informovali z Kancelárie NR SR.

Stretnutie sa uskutočnilo v súvislosti s aktuálnym  21.  zasadnutím slovensko-ruskej medzivládnej komisie pre hospodársku a vedecko-technickú spoluprácu. Tá sa tento rok koná v Bratislave a Faľkov pôsobí ako spolupredseda tejto komisie.

Predseda slovenského parlamentu ocenil účasť vysokých  predstaviteľov ruského parlamentu na oslavách 77. výročia SNP  v Banskej Bystrici. "Vzťah medzi našimi krajinami je dobrý," uviedol Kollár. Jednou z tém bola aj medziparlamentná spolupráca, ktorá je významným a dôležitým prvkom udržiavania korektných bilaterálnych  vzťahov oboch krajín. Skupina priateľstva NR SR s Ruskou federáciou  je počtom svojich členov druhou najväčšou spomedzi krajín, s ktorými  Rusko na parlamentnej úrovni spolupracuje, pričom má 38 členov z celého politického spektra.


Na stretnutí sa zúčastnil aj predseda skupiny priateľstva a  predseda Zahraničného výboru NR SR Marián Kéry (Smer-SD), ďalej predseda Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Richard Vašečka (OĽANO) a poslanec NR SR Tomáš Taraba (nezaradený). Kancelária pripomenula, že Ruská federácia dlhodobo patrí medzi významných obchodných partnerov Slovenska. Ruský minister pre vedu a vysoké školstvo vidí priestor na ďalšiu ekonomickú spoluprácu našich krajín v oblasti elektropriemyslu a vodíkových áut. Kollár tvrdí, že s Ruskom má Slovensko dobré osobné aj obchodné vzťahy. "Na tom by sme radi ďalej pracovali,“ doplnil.
  
Šéf slovenského parlamentu považuje za dôležité, aby sa zintenzívnila spolupráca v oblasti vzdelávania. Faľkov v tejto súvislosti dodal, že ruské univerzity neexistujú len pre profesorov a študentov, ale aj pre partnerov Ruskej federácie. Pripomenul, že Ruská federácia spúšťa nový program zameraný na fyziku. Slovenským vedeckým kolektívom ponúkol možnosť spolupracovať na tomto projekte.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.