KOLLÁR PRI DIPLOMOVEJ PRÁCI NEPODVÁDZAL A TITUL ZÍSKAL V SÚLADE SO ZÁKONOM

Kollár: Dostali sme politickú objednávku na obrovskú zmenu a tú mienime realizovať. Ľudia sa nenajedia z toho, či ja mám alebo nemám titul magister. Ľudia sa najedia vtedy, keď im politici naplnia tanier, zabezpečia, aby sa prestalo kradnúť a neunášal sa štát.

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 26.06.2020

Médiá i politici dnes ráno čakali na rozhodnutie a zásadné vyhlásenie predsedu parlamentu a predsedu hnutia Sme rodina Borisa Kollára v súvislosti s jeho medializovanou diplomovou prácou. Tlačová beseda meškala pol hodinu za čo sa Kollár ospravedlnil a na úvod upozornil, že nebude možné klásť otázky.

„Všetci ma veľmi dobre poznáte, viete kto som, aký život som viedol a čo som spravil. Každý vie, že pochádzam z obyčajných pomerov, z chudobnej rodiny. Viem pochopiť každého človeka, ktorý sa ocitne v núdznej situácii. Preto som urobil všetko, aby som sa z tohto prostredia vymanil, 30 rokov pomáham ľuďom a zamestnávam ľudí v mojich spoločnostiach a preto mi zrejme ľudia veria“ uviedol na úvod Boris Kollár. Novinárom následne prečítal stanovisko skúšobnej komisie k diplomovej práci Borisa Kollára, kde sa konštatuje, že predseda NR SR a predseda Sme rodiny pri diplomovej práci nepodvádzal a titul získal v súlade so zákonom a preto sa nemá za čo ospravedlňovať a nedovolí špiniť koalíciu. „Na rozdiel od iných politikov mi ľudia hovoria, že som Boris, nehovoria mi pán magister, ja som jeden z ich. Dostali sme politickú objednávku na obrovskú zmenu a tú mienime realizovať. Ľudia sa nenajedia z toho, či ja mám alebo nemám titul magister. Ľudia sa najedia vtedy, keď im politici naplnia tanier, zabezpečia, aby sa prestalo kradnúť a neunášal sa štát“ uviedol Boris Kollár.  Zároveň oznámil, že počas pôsobenia v politike nebude používať titul Mgr. pred menom, bude len Boris Kollár.

K medializovanej kauze sa vyjadrila aj Slovenská komora učiteľov (SKU), ktorá  rezolútne odmieta akceptovať možnosť podvodu ako dôsledku zlého nastavenia vzdelávacieho systému. SKU to uviedla v tlačovej správe, ktorou reagovala na podozrenia z možného plagiátorstva predsedu Národnej rady SR (NR SR) Borisa Kollára (Sme rodina).Správu agentúre SITA zaslal prezident komory Vladimír Crmoman. Podľa SKU je neprípustné, aby sa podvádzanie pri písaní záverečných vysokoškolských prác ospravedlňovalo pracovným zaneprázdnením a nepoctivosť bola normou.

„Nie je to tak dávno, čo SKU vyzývala bývalú ministerku školstva Martinu Lubyovú k maximálnej angažovanosti a zaujatiu jednoznačného postoja vo vzniknutej kauze plagiátorstva Andreja Danka. Pobúrenie učiteľskej obce, študentov aj občanov ostalo bez konkrétnych riešení. A história sa opakuje,“ uviedla SKU.

Podľa SKU je ospravedlňovanie podvádzania pri písaní záverečných prác pracovnou vyťaženosťou neakceptovateľné, o to viac, ak to takto vysvetľuje jeden z najvyšších ústavných činiteľov. Táto kauza je podľa SKU v rozpore s programovým vyhlásením vlády o zvyšovaní úrovne školstva. „Za adekvátnu odpoveď pre spoločnosť považujeme jasné preukázanie základnej politickej kultúry,“ dodala SKU.

Igor Matovič 24. júna oznámil, že nebude vyzývať predsedu NR SR Borisa na odchod z funkcie. Pre Matoviča je v súčasnosti prioritou udržanie vládnej koalície a verí, že Kollár sám dokáže zaujať adekvátny postoj k vzniknutej situácii. Matovič zároveň avizoval, že chce na jeseň pripraviť výraznú reformu vysokých škôl na Slovensku. „Celú kauzu beriem ako veľký kopanec do zadku koalície a pomknutie k tomu, aby sme na konci leta predstavili zásadnú reformu vysokého školstva. Chcem bez hanby zrušiť polovicu vysokých škôl, aj Stredoeurópsku vysokú školu v Skalici,“ ozrejmil predseda vlády.

Premiér dnes nedokáže posúdiť, či pri Kollárovi ide o rovnaký prípad, ako pri bývalom predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi. Z pozície predsedu vlády chcem, aby vláda vydržala,“ priblížil. Nebude preto vyzývať Kollára k odstúpeniu z funkcie, pretože je to podľa jeho slov svojprávny človek, ktorý k celej veci dokáže zaujať patričné stanovisko bez toho, aby ho do toho ktokoľvek tlačil.

Boris Kollár v utorok 23. júna vyhlásil, že z postu šéfa parlamentu neodíde. Tvrdil, že jeho diplomovka, ktorú obhajoval na Stredoeurópskej vysokej škole v Skalici, nie je plagiát. Argumentoval testom originality, podľa ktorého je zhoda jeho diplomovky s inými prácami 24,45 percent a „do 30 percent je to bežná prax, ktorá sa uznáva“.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.