KORČOK CHCE ROZBIŤ V4

Roman Stopka: Ak sami nebudeme ochotní bojovať za svoj štát, neurobí to nikto a rozpadneme sa zradou nami vybraných predstaviteľov. Žiaľ, mnohí z našej národnej inteligencie, pohltení ľahostajnosťou štátnikov, podľahli procesu okrádania slovenského národa a na podporu národných záujmov reagujú až pod tlakom provokácií.

Foto SITA/UV SR
Dátum 28.08.2021

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó rokoval v marci tohto roka s primátorom Komárna a poslancom NR SR Györgyom Gyimesim (OĽaNO)o dvojakom občianstve bez vedomia slovenskej diplomacie. Štvrtého augusta sa predseda maďarského parlamentu László Kövér zúčastnil na odhalení pamätníka vysídleným Maďarom v Šamoríne, opätovne bez vedomia ministra zahraničných vecí SR. V oboch prípadoch ide o porušenie zaužívaných diplomatických postupov. Ako si vysvetľujete kroky predstaviteľov maďarskej vlády a nie je to podľa vás ohrozovanie suverenity SR do budúcnosti?

ČÍTAJTE TIEŽ: „CHYSTAJÚ“ NEPOSLUŠNÍ „CHLAPCI“ ORBÁN A ZEMAN PREKLESENIE MAPY?

Robert Fico, predseda strany Smer-SD a poslanec NR SR

Neohlásená prítomnosť maďarského ministra zahraničných vecí v Komárne, ako aj návšteva predsedu maďarského parlamentu v Šamoríne významným spôsobom zasiahla do vnútorných záležitostí Slovenska. Odmietame takéto vstupovanie maďarských politikov na územie Slovenska s požiadavkami, ktoré sofistikovaným spôsobom spochybňujú povojnové usporiadanie Európy. A zároveň odmietame presadzovanie dvojakého občianstva získaného len na etnickom princípe. V tomto musí byť slovenská diplomacia obozretná a razantnejšia. Ale na druhej strane sa vôbec nečudujeme maďarským politikom, že využívajú neschopnosť ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka a celej vládnej koalície vo vlastný prospech, keď vidia rozpor v koalícii a podporu Igora Matoviča majú na svojej strane. Slovenský minister sa totiž oveľa viac staral do venezuelských, bieloruských problémov, vyhosťoval ruských diplomatov a popri tom mu predstavitelia Maďarska opakovane vstupovali na územie Slovenska a riešili slovenské zákony. Vďaka vládam so stranou SMER – SD sme stabilizovali slovensko-maďarské vzťahy. Nebolo by dobré, ak by sme prišli o takéto vzťahy preto, že slovenská diplomacia zaspala, alebo preto, že maďarská strana vníma chaos pod vedením OĽaNO, a tak si môže dovoliť to, čo by sme my netolerovali.

Roman Stopka, predseda strany Práca slovenského národa, PSN

Z maďarskej strany ide o taktiku postupného ohlodávania štátotvorného záujmu slovenského národa a zároveň o pozvoľné zostrovanie maďarónskej agresivity, aby si ľudia zvykli na iredentou pretláčané postoje natoľko, že budú považované za samozrejmý nárok. Takto ohrozujú územnú celistvosť Slovenskej republiky. Horšie ako ich postup sú kroky našich predstaviteľov a pasivita odbornej inteligencie, smerujúcej k obnove Československa. Ignorujú skúsenosť, ako s využitím sudetských Nemcov Hitler chystal mníchovskú zradu. Malými krokmi pripravujú verejnosť na nimi podporovanú katastrofu. Dnes už nie je zo slovenskej strany potrebné dávať propagandistické vyhlásenia k provokačným aktivitám maďarských politikov. Je však veľmi potrebné predchádzať im rozhodným a nekompromisným postojom a opatreniami, chrániacim právo a zmluvne potvrdený záujem SR. To je úloha štátnych orgánov SR, ale tie nekonajú. Ak sami nebudeme ochotní bojovať za svoj štát, neurobí to nikto a rozpadneme sa zradou nami vybraných predstaviteľov. Žiaľ, mnohí z našej národnej inteligencie, pohltení ľahostajnosťou štátnikov, podľahli procesu okrádania slovenského národa a na podporu národných záujmov reagujú až pod tlakom provokácií. Zlu treba predchádzať, kým je malé. Konať neskoro býva veľmi nákladné až katastrofické. To by si mali uvedomiť predovšetkým štátnici, pretože aká je štátna politika, taká býva reakcia voličov.

ČÍTAJTE TIEŽ: GENERÁL VESTENICKÝ: OHRÝZANIE ZVRCHOVANOSTI SR OSTRO POKRAČUJE

Miroslav Radačovský, poslanec Európskeho parlamentu a predseda strany Slovenský PATRIOT

Médiá si všimli, že sa Laszló Kövér zúčastnil na odhalení pamätníka vysídleným Maďarom v Šamoríne, avšak málokto si všimol, že 22. 6. 2021 skupina poslancov EP (Verts/ALE) zaslala EK otázku, týkajúcu sa Benešových dekrétov. Jej podstatou sú prezidentské dekréty prijaté v roku 1945, ktoré „diskriminujú“ etnických Nemcov a Maďarov na Slovensku. Tí mali byť zbavení občianstva a majetku, mali sa zaviesť nové pravidlá ako nútená práca, ktorá vraj vážne porušila ich základné ľudské práva. Táto politická skupina vyčíta slovenskému parlamentu, že uznal neprerušenú platnosť Benešových dekrétov, a to v roku 2007. Ďalej sa v tejto otázke konštatuje, že ide o diskriminačné praktiky SR a javí sa to ako porušovanie európskych zákonov. Ak zoberieme do úvahy, že maďarský predseda parlamentu odhalil pamätník vysídleným Maďarom v Šamoríne, tak je absolútne zrejmé, že tento akt sa týka práve Benešových dekrétov, o čom v konečnom dôsledku rozhodli víťazné mocnosti v Postupime po skončení 2. svetovej vojny. V tomto ja vidím nedôslednosť politiky MZV SR. V prípade, že by sa schválilo to, že Rada Európy bude rozhodovať kvalifikovanou väčšinou, bez možnosti práva veta, mohlo by to znamenať, že EK by rozhodla, že Benešovými dekrétmi boli porušené práva menšín, teda aj práva tzv. vysídlených Maďarov, a SR by nemohla použiť právo veta. Bol by to krok k zrušeniu Benešových dekrétov, čo by z právneho a ekonomického hľadiska znamenalo dokonalú katastrofu, predovšetkým na juhu Slovenska.

ČÍTAJTE TIEŽ: RADAČOVSKÝ: ZRUŠENIE BENEŠOVÝCH DEKRÉTOV BY ZNAMENALO KATASTROFU NA JUHU SLOVENSKA

Andrej Danko, predseda Slovenskej národnej strany

Suverenitu a zvrchovanosť tejto republiky ohrozujú Čaputová, Sulík, Matovič a Kollár svojou neschopnosťou a nepripravenosťou na riadenie štátu, tak sa potom aj k nim správajú okolité štáty. Slovenské a maďarské vzťahy sa najmä v rámci V4 dostali na vynikajúcu úroveň. Počas nášho pôsobenia som nikdy nezachytil územné alebo iné požiadavky maďarských predstaviteľov. Korčok útočí na Maďarskú republiku. Korčok útočí na tieto vzťahy najmä preto, že potrebuje rozbiť V4. Liberálovi Korčokovi sa nepáči funkčná V4, preto v tejto téme opakovane útočí. Funkčná V4 je nebezpečím pre Brusel. Ak budú Poliaci, Maďari, Slováci a Česi držať pokope, dokážeme sa vzoprieť do budúcna mnohým hlúpostiam, ktoré bude Brusel čím ďalej viac presadzovať.

Milan Uhrík, poslanec Európskeho parlamentu a predseda hnutia REPUBLIKA

Za hrozbu pre našu suverenitu považujem v prvom rade diplomaciu, ktorá vždy poslušne podlieha požiadavkám zahraničia a nie je schopná hájiť náš národný záujem. Bohužiaľ, takáto poddajná diplomacia nás zastupuje už desaťročia. Veď medzi Lajčákom, Beňovou, Korčokom a Klusom nie je prakticky žiadny rozdiel. O prezidentke Čaputovej nehovoriac. Tá by ako najvyšší reprezentant SR mala zasiahnuť vždy, keď je diplomacia pomalá a nevýrazná pri obhajobe slovenských záujmov. Zuzana Čaputová však nerobí nič, je tam len na okrasu. Pôsobenie zahraničných aktérov na našom území treba vždy sledovať a asertívne k nemu pristupovať. Z pohľadu Maďarska je pochopiteľné, že myslí na Maďarov za hranicami. Žiaľ, Slovensko aktívnu politiku voči Slovákom nielenže nerobí, ale pred tou cudzou sa ani len nebráni. A to pochopiteľné nie je. Jednotlivé regióny SR vrátane tých južných musia mať vo vláde oporu a stabilitu, na ktorú sa môžu kedykoľvek spoľahnúť. To sa týka aj vyhrocovania maďarsko-slovenských vzťahov, ktoré sú pred blížiacimi sa voľbami v Maďarsku už tradične silnou predvolebnou témou. Musíme brániť našu zvrchovanosť a dôstojnosť, avšak nemali by sme byť tými, ktorí budú tieto konflikty začínať.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.