KOSOVSKÁ VLÁDA ZRUŠILA OBCHODNÉ REŠTRIKCIE VOČI SRBSKU

Kosovo očakáva, že Srbsko ukončí kampaň blokujúcu jeho snahy o uznanie.

Foto AP
Dátum 06.06.2020

BELEHRAD 6. júna (TASR/extraplus.sk) - Kosovská nová vláda v sobotu - len tri dni po nástupe k moci - zrušila všetky obchodné bariéry voči Srbsku. Podľa agentúry DPA sa tak otvára cesta pre obnovenie rozhovorov sprostredkovaných EÚ s cieľom normalizovať vzťahy medzi Prištinou a Belehradom.

Nový predseda vlády Avdullah Hoti však zdôraznil, že ide iba o dočasné rozhodnutie a Kosovo ho môže zvrátiť v prípade, ak Srbsko odmietne prestať blokovať snahy o jeho medzinárodné uznanie.

"Očakávame, že Srbsko ukončí kampaň blokujúcu snahy o uznanie Kosova," povedal Hoti na tlačovej konferencii. Kosovo podľa jeho slov taktiež očakáva, že jeho partneri, Európska únia a Spojené štáty, budú vyvíjať nátlak na Belehrad. 


Kosovská vláda koncom mája oznámila zákaz dovozu výrobkov zo Srbska, ktoré nie sú označené pečiatkou "pre Kosovskú republiku". Kosovo pritom v apríli zrušilo 100-percentné clo na dovoz tovarov zo Srbska. V novembri 2018 Kosovo uvalilo tieto clá v reakcii na snahy Srbska blokovať vstup Kosova do medzinárodných organizácií.

Reakcia Západu na tento krok bola nesúrodá: zatiaľ čo Európska únia s ním vyslovila spokojnosť, Spojené štáty vyhlásili, že toto opatrenie Kosova je nedostatočné a clá voči Srbsku treba zrušiť úplne.

Kosovo, bývalá srbská provincia obývaná prevažne Albáncami, vyhlásilo v roku 2008 jednostranne nezávislosť. Jeho suverenitu uznali USA a väčšina štátov EÚ. Srbsko ani jeho spojenec Rusko k takémuto kroku nepristúpili, pričom vzťahy medzi Belehradom a Prištinou sú stále napäté.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.