KRAJČÍ PODPORUJE ČIERNU PRÁCU A OHROZUJE ZDRAVIE ĽUDÍ

Kaderníctva aj všetky salóny sú už niekoľko týždňov zatvorené. Pracujú v nich väčšinou živnostníčky, ktoré takto prišli o príjem. Minister zdravotníctva im odkazuje, že môžu klientov chodiť strihať domov. Tie však z toho nadšené nie sú. Oveľa vyšší hygienický štandard totiž majú v salóne.

Foto TASR
Dátum 08.02.2021

Kaderníctva aj všetky salóny, ktoré poskytujú služby, sú už niekoľko týždňov zatvorené. Pracujú v nich väčšinou živnostníčky, ktoré takto prišli o príjem. Minister zdravotníctva im odkazuje, že môžu klientov chodiť strihať domov. Tie však z toho nadšené nie sú. Oveľa vyšší hygienický štandard totiž majú v salóne.

Podľa covid automatu sú služby v čiernej fáze, teda v tom najvyššom stupni varovania, zakázané. Čierne je z tohto pohľadu momentálne celé Slovensko. Navyše máme zákaz vychádzania. Avšak výnimkou z tohto zákazu je cesta do práce. A tam niekde sa nájde malá škára na to, aby sa za cestu do práce považovala návšteva kaderníčky u vás doma. „Ozvalo sa mi cez 900 či už malých živnostníčiek alebo salónov krásy. Ani jedna z nich nebola rada z tejto správy, dokonca to robí veľký konflikt medzi nami a našimi klientami, pretože sú na nás nahnevaní, pokiaľ nie sme ochotní prísť domov a idú inam. Takže momentálne to bez debaty podporuje čiernu prácu," hovorí majiteľka salónu krásy.


Majitelia salónov, ale aj malí živnostníci nám vysvetľujú, že na rozdiel od domácnosti si v takýchto priestoroch dokážu kompletne vydezinfikovať nielen nástroje, ale aj všetky dotykové plochy a celú miestnosť. Preto očakávajú od vlády, že im nastaví podmienky na to, aby mohli pracovať. „Fungujú všetky veľké fabriky, sú tam rameno o rameno. My sme, podľa mňa extrémne svedomite dodržiavali všetky tie nariadenia, ktoré boli dané. Testuje sa tak, či tak. Prečo nejdeme na to, že s negatívnym testom? Ja som s tým úplne v poriadku," dodáva majiteľka salónu. Pravdou je, že už len otvorenie akejkoľvek prevádzky, kde sa starajú o ľudské telo, je podmienené vysokými hygienickými normami. Dezinfekcia, či sterilizácia nástrojov musí byť samozrejmosťou aj mimo pandémie. S prostredím súkromného bydliska sa to nedá porovnávať. „Je sa tam, spí sa tam, štatisticky najviac baktérií sa nachádza v ľudských domácnostiach a my naozaj máme tak sterilné prostredie, že sa môžeme porovnávať so zdravotníckymi zariadeniami," dodáva.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.