KRČMÉRY: DAJME SA OTESTOVAŤ, POTOM SI VIAC UŽIJEME VIANOCE

Úspechom by bolo podľa infektológa Vladimíra Krčméry, keby sme otestovali aspoň 50% Slovákov. Mali by sme potom pokojnejšie Vianoce a viac by sme si ich užili. 

Foto TASR
Dátum 20.10.2020

Premiér Igor Matovič spolu s ministrami ohlásil plošné testovanie Slovákov na COVID-19. Síce ešte nepoznáme odpoveď na základnú otázku, či bude testovanie dobrovoľné alebo povinné, infektológ Vladimír Krčméry je presvedčený, že je to správny krok. Vysvetľuje, že ak sa chceme vyhnúť ešte drastickejším opatreniam, potrebujeme vedieť, aký je skutočný počet infikovaných ľudí v populácii a všetkých okamžite izolovať. Je to podľa neho účinný spôsob, ako spomaliť šírenie nákazy. Naznačil, že ak bude projekt úspešný, budeme si musieť ustrážiť aj hranice.

Je niekoľko dôvodov. Po prvé, dá nám to reálny obraz o epidémii v populácii. Po druhé, identifikujeme pozitívnych a hneď dostanú informáciu, že majú ísť do samoizolácie a tým sa zníži počet infikovaných. Tretím dôvodom je, že keď sa zníži počet infikovaných, klesne nám tlak na nemocnice. Štvrtý dôvod je, že poznáme príklady aj z Európy a juhovýchodnej Ázie, kde sa netestovali plošne celé krajiny, ale mestá a viedlo to k zníženiu epidémie. Piaty, veľmi dôležitý dôvod je, že nám to umožní zmierňovať tvrdé opatrenia. To je asi najdôležitejší dôvod. Opatrenia nám budú pomaly ničiť ekonomiku a vďaka tomuto projektu ich budeme môcť postupne rušiť. Tvrdí Krčméry pre TVnoviny.sk.

Za posledných desať rokov sme všetci absolvovali niekoľko podobných akcií, len sa inak volali. Napríklad voľby alebo referendá. Mali by sa do toho okrem armády zapojiť aj školy. Školy sú veľké, a preto sa dá zabezpečiť, že sa tam nebude zhromažďovať na jednom mieste veľa ľudí. Samozrejme, je normálne, že sa ľudia boja. Ale dá sa to zorganizovať tak, aby sa ľudia nezhlukovali. Ako príklad si môžeme zobrať dve čínske mestá, ktoré týmto pretestovaním prešli. Majú skoro 10 miliónov obyvateľov a počas testovania sa nakazil jeden.  Mali by sme urobiť predkolo a vychytať prípadné riziká, aby sme vedeli aj testovať rizikových ľudí. To sú najmä klienti DSS, hospitalizovaní pacienti a zdravotníci, ktorí sú práve v službe. Viem si predstaviť, že zapojíme aj dobrovoľníkov medzi zdravotníkmi a sociálnych pracovníkov, ktorí budú chodiť testovať tých ľudí, ktorí z rôznych dôvodov nemôžu prísť na odberné miesto. Dodal Krčméry. 

Ja som lekár a v medicíne máme vždy viac scenárov. Keď nevyjde liečba antibiotikami, ideme na druhý spôsob a vždy máme aj tretí spôsob a nakoniec existuje ešte experimentálna liečba. Každopádne, všetky scenáre sú nepríjemné. Preto je dôležité, aby sme sa všetci spojili a pozvali čo najviac ľudí, aby uspokojili svoju zvedavosť a zároveň zistili, ako sa majú správať. Som rád, že koaličné a opozičné strany sa spojili. Pokiaľ ich podporíme aj mediálne, bude to záslužné. Vláda a odborníci to podporujú práve preto, aby sme nákazu dostali do stavu, že na narodenie Ježiša Krista príde uvoľnenie atmosféry a pravá radosť, ktorú si každý zaslúži a tento rok si to možno budeme viac vážiť. Uzavrel Krčméry. 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.