KURACINA: NAĎ CHCE NAKÚPIŤ PREDRAŽENÉ SAMOPALY

Ministerstvo brany SR chce nakúpiť samopaly za 3 900 eur kus, pritom v základnej výbave sa dajú kúpiť od slovenského výrobcu hlboko pod 1 000 eur bez DPH.

Foto KRISTIÁN MAJZLAN
Dátum 14.08.2020

Grand Power nemala práve najlepšie vzťahy s bývalou vládou a dokonca bývalý minister vnútra Robert Kaliňák im neraz pripravil krušné chvíle. Súčasný minister obrany Jaroslav Naď v nedávnom vyhlásení uviedol, že MO SR bude podporovať slovenské zbrojárske firmy. „Toto isté vyhlasovali mečiarovci, dzurindovci, ficovci a prečo by to nevyhlasovali matovičovci, veď je to osvedčené, odskúšané seno pre ovečky, nikto na svete vám predsa nemôže dať, čo vám môže ministerstvo obrany sľúbiť. Dívam sa na to s nadhľadom. Napísali sme list pánovi predsedovi vlády, ministrovi vnútra i obrany. Predstavili sme sa, kto sme, objasnili, v akej nemilosti sme doteraz boli, pozvali sme ich na prehliadku našej firmy a odpoveď od predsedu vlády bola, že nás určite nepríde navštíviť“ povedal exkluzívne pre Extra plus Jaroslav Kuracina pred tromi mesiacmi. A ako sa zdá, slovenský meritokrat a otec slovenskej pištole K100 Jaroslav Kuracina sa nemýlil vzhľadom na konanie Ministerstva obrany SR, ktoré vypísalo výberové konanie na dodávku 80 ks HK UMP v predpokladanej kusovej cene 3.900 eur.

„GRAND POWER STRIBOG AP9A3 (na fotke spolu s AP9A3S) je hlboko pod 1.000 eur. Do USA exportujeme vyše 2000 ks mesačne, od septembra by to malo prekročiť 3.000 ks. Nie sme chvalabohu na nejakých 80 ks pre naše MO SR odkázaní, ale principiálne mi prekáža dať 3 900 eur z peňazí daňových poplatníkov za plastové UMP, pretože ide o peniaze všetkých občanov SR. O peniaze každého, kto platí dane. Grand Power platí na daniach viac než dosť a vo výsledku sa tie peniaze prešafária. Toto je tá podpora domáceho priemyslu?“ pýta sa na záver Jaroslav Kuracina, ktorý pred mesiacom zožal mimoriadny úspech v Amerike. Slovenská zbraň z produkcie spoločnosti Grand Power s názvom STRIBOG SP9A1 zvíťazila v prestížnej, americkej súťaži Pistol Caliber Carbine Contest. Priaznivcov si získala najmä rozložením, ktoré využívajú najmodernejšie dlhé zbrane. Slovenské karabíny sa stali miláčikmi mnohých médií, ktoré sa zaoberajú zbraňami. Dizajnový SP9 je považovaný za jeden z najlepších karabín pištoľového kalibru (PCC). Jeho najväčším rivalom je momentálne český Scorpion EVO 3. Rovnako ako väčšina PCC zbraní, má SP9 spätný ráz, avšak na jeho konci je gumový nárazník, ktorý ho pomáha tlmiť. Nárazník je možné si prispôsobiť a upraviť veľkosť, či tvar.

Ergonomický je SP9 jednoduchší a využíva osvedčené, najmodernejšie rozloženie. Zásobník je dostupný z oboch strán a nabíjacia rukoväť je umiestnená dopredu a je ľahko prístupná. Od ostatných karabín sa líši najmä západkou. Výhody využitej západky spočívajú v tom, že je na oboch stranách rovnaká a namiesto tlačídla používa páku.

ČÍTAJTE TIEŽ: SLOVENSKÝ MERITOKRAT

Ako nám povedal majiteľ Grand Power Jaroslav Kuracina v USA sa rozbehli ešte v roku 2019.  „Bola tam súťaž na zbraň pre potreby amerických špeciálnych jednotiek. V podstate to mal byť malý kompaktný samopal, tak sme pripravili subkompakt STRIBOG a náš americký partner sa prihlásil do súťaže s naším produktom. Bolo tam až šestnásť firiem, prebojovali sme sa do prvej trojky, ale skončili sme druhí. Prvý skončil švajčiarsky produkt, ktorý bol na kus o dvetisíc dolárov drahší.

Mimochodom, je to zbraň, ktorú nakúpil Robert Kaliňák pre policajtov v základnom vybavení za 1 800 eur za kus. My sme dávali ponuku za 600 a neprešli sme. V USA to bolo čosi podobné, ponúkli sme za 1 000 dolárov a vyhrala ponuka za 3 000 dolárov. Dôvodom bolo vyššie subjektívne hodnotenie členov výberovej komisie pri švajčiarskom produkte. Samozrejme, toto prebehlo americkými médiami a bežný Američan je veľmi šetrný človek, ktorý si za dolár dá vŕtať koleno, a povedal si: Prečo by som mal niečo kupovať za 3 000, keď to môžem mať za 1 000 dolárov, veď v súťaži skončili ako druhí. Takže v konečnom dôsledku to bola pre nás penalta na bránku bez brankára. Naozaj dnes nestíhame výrobu. Američania chcú od nás 3 000 kusov mesačne, čo nie je také jednoduché dodávať, pretože máme obchodné záväzky aj na iné trhy. 

Momentálne ide celá slovenská ekonomika od desiatich k piatim, ekonómovia odhadujú desať- až dvadsaťpercentný prepad HDP a celý export Slovenska stojí. My ideme na plný výkon a exportujeme. Ako sa nám podaril prielom v USA, kde sme s verziou našej karabíny STRIBOG prerazili sa momentálne začíname naozaj stávať pojmom. Tým, že USA majú veľký trh, pre nás to znamená obrovské možnosti a predaje" uzavrel svoje vyjadrenie Jaroslav Kuracina. Na našu otázku súviciacu s pozitívnymi hodnoteniami z odborných časopisov o K100 z českých médií, ktoré píšu o slovenskom zázraku, Rusi s obdivom oceňujú, že bratia Slovania zo Slovenska sú šikovní, a uznanie pridali aj Nemci nám Jaroslav Kuracina povedal, že je to pocit zadosťučinenia. „Určite je to dobrý pocit, tým skôr, že začiatky boli mimoriadne ťažké a najmä na Slovensku, kde som desať rokov zápasil s nedôverou Slovákov v slovenský produkt. Slováci majú v génoch zakorenené sebapodceňovanie sa. To znamená, že Slovák si povie: Čo my Slováci môžeme dokázať, veď dobré je len to, čo privezieme zo zahraničia" skonštatoval majiteľ Grand Power Jaroslav Kuracina.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.