LEKÁRI: POČET PACIENTOV V NEMOCNICIACH NEKLESÁ, LEBO TAM ZOSTÁVAJÚ LEŽAŤ DLHO

Analytik Ivan Bošňák tvrdí, že počet hospitalizovaných ľudí v nemocniciach už výrazne nestúpa, upozorňuje na jedno číslo. V januári totiž na Slovensku zomrelo na COVID-19 viac ľudí, než počas celého roka 2020.

Foto TASR
Dátum 02.02.2021

Minister zdravotníctva Marek Krajčí v pondelok (1. 2.) informoval, že situácia ohľadom koronavírusu je na Slovensku veľmi zlá, súčasný lockdown nezaberá , a tak sú v hre ďalšie sprísnené opatrenia.Lekári z nemocníc aj dátoví analytici však upozorňujú na niečo celkom iné. Počet pacientov v nemocniciach neklesá medzi inými aj preto, že tam zostávajú ležať dlhšie ako pred mesiacom. Navyše, lockdown podľa nich funguje a prináša aj výsledky, no oproti iným krajinám ho máme zavedený krátko.

„Lockdown priniesol výsledky, vidíme to aj v nemocniciach, nie je taký prudký nárast ako sme to videli na začiatku januára, takže všetky obmedzenia, ktoré ľudia zažili a doteraz dodržiavajú, naozaj malo účinok a veľmi nám pomohlo v nemocniciach," uviedol Peter Visolajský, predseda Lekárskeho odborového združenia. Podobne vidí úspech lockdownu aj dátový analytik. Vysvetľuje, že v porovnaní s ostatnými krajinami, ktoré sa uzavreli v novembri alebo v decembri, sme my začali s uzáverou až začiatkom januára a za sebou teda máme len štyri týždne.

„Holandsko, Belgicko, Rakúsko, nakoniec aj Maďarsko, áno, Čechov nechajme bokom, tí si idú vlastnú ligu, tak všetci zaviedli lockdowny skôr, vyštartovali skutočne skôr, my sme zatiaľ zmrzli na štarte. Spustili sme ho od 4. januára a teraz máme pocit, že mali by sme ich dobehnúť, mali by sme byť tam, kde sú oni. No nie sme tam, pretože musíme byť trpezliví," vysvetľuje Ivan Bošňák, analytik Dáta bez pátosu. Pred mesiacom bol na nemocnice obrovský tlak, každému pacientovi hľadali lôžko, pribúdali ich desiatky denne, a tak domov posielali niektorých pacientov skôr, než bolo treba.

Kým počet hospitalizovaných ľudí v nemocniciach nám teda výrazne už, našťastie, nestúpa, analytik upozornil ešte na jedno číslo, ktoré by nás malo zaujímať, a to počet úmrtí. V januári totiž na Slovensku na covid zomrelo viac ľudí, než počas celého roka 2020.

„Poviem relatívne optimistickú správu, že úmrtia nám už veľmi nerastú, stále sú okolo 100, ale už nie sú 150," hovorí Bošňák.

Zdôrazňuje tiež to, že nepribúda nárazovito ani počet pacientov vo vážnom stave. Najviac sme mali na pľúcnu ventiláciu naraz pripojených 330 ľudí. „Nešlo to na 400, išlo to dole na 310, 313, takže je to nižšie ako to bolo. Tak môžeme povedať minimálne, že sa to stabilizovalo,“ tvrdí.

„Keďže my máme lockdown, ktorý veľa ľudí síce dodržuje, ale množstvo ľudí to porušuje a nekontroluje sa to, tak nevieme ľahko vyrátať ten deň, kedy by mal výrazne klesať počet pacientov v nemocniciach, hoci ten počet prijatých už nie je taký vysoký,“ hovorí Visolajský. Bošňák dodáva, že musíme byť trpezliví a lockdown určite zaberá.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.