MAĎARI UROBIA VŠETKO PRETO, ABY SEDELI V SLOVENSKOM PARLAMENTE

Štefančík: Maďarský premiér bude robiť všetko preto, aby si získal Maďarov žijúcich na Slovensku. Robí to cez futbal, robí to cez vzdelanie a bude to určite robiť aj cez politiku.

Foto TASR/AP
Dátum 08.08.2020

BRATISLAVA 8. augusta (SITA/extraplus.sk) - Spojenie Strany maďarskej komunity (SMK), Mostu-Híd a hnutia Spolupatričnosť je víťazstvom zdravého rozumu.

Roman Stopka
predseda Práce slovenského národa (PSN)

 

Vláda Slovenskej republiky by sa mala, kým je čas, jednoznačne vyjadriť a profilovať voči vytváraniu podmienok na narúšanie medzinárodného práva a nepodporovať tvorbu ďalších podmienok na skresľovanie historickej pravdy.

 

 

ČÍTAJTE TIEŽ: MAĎARI ÚTOČIA NA SLOVENSKÉ HRANICE

 

Pre agentúru SITA to uviedol politológ Radoslav Štefančík z Fakulty aplikovaných jazykov Ekonomickej univerzity v Bratislave. K dohode o vytvorení spoločnej maďarskej strany prišlo podľa Štefančíka aj vďaka tomu, že sa Béla Bugár stiahol z vedenia strany Most-Híd. Podľa politológa je to dôkazom toho, že roztrieštenosť maďarských strán bola spôsobená len osobnými animozitami a nie obsahovými rozpormi.

Lídrom novej strany by mal byť podľa Štefančíka človek, ktorý dokáže osloviť Maďarov žijúcich na Slovensku, ale aj spolupracovať so Slovákmi. „Je dôležité, aby sa maďarské strany netlačili niekde smerom k Orbánovi a k takému autoritárskemu režimu, ktorý tam maďarský premiér nastolil. Aby išli skutočne demokratickou cestou, ktorá je momentálne viac typická pre Slovákov ako pre Maďarov,“ uviedol Štefančík.

Maďarský premiér bude podľa neho robiť všetko preto, aby si získal Maďarov žijúcich na Slovensku. „Robí to cez futbal, robí to cez vzdelanie a bude to určite robiť aj cez politiku. Záleží na Maďaroch žijúcich na Slovensku, do akej miery mu to dovolia,“ dodal.

Podľa Štefančíka majú spojené maďarské strany vysokú šancu dostať sa do parlamentu. „Myslím si, že typická maďarská karta, ktorá sa kedysi využívala na volebný boj, už nie je aktuálna. Napriek tomu ešte veľmi veľa Maďarov, najmä staršej generácie, volí na základe štátnej príslušnosti,“ uviedol politológ. Maďarské fórum Zsolta Simona sa k iniciatíve vytvoriť spoločnú maďarskú stranu zatiaľ nepripojilo. Štefančík si myslí, že to nesúvisí s obsahovými rozpormi medzi stranami, ale skôr so samostatným postupom predsedu fóra Simona. „Je to skôr taký sólový hráč, ako človek, ktorý by sa mal riadiť nejakým konsenzom. Nie je to prekážka, ale zasa to je osobná záležitosť medzi jednotlivými politikmi,“ povedal.

O založení spoločnej maďarskej strany dnes médiá informoval predseda strany SMK Krisztián Forró. Líder Mostu-Híd László Sólymos priblížil, že všetky tri politické subjekty podpíšu 20. augusta v Komárne deklaráciu o vytvorení spoločnej strany.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.