MATOVIČ CHCE SPUSTIŤ ELEKTRONICKÉ HLASOVANIE PRE SLOVÁKOV ŽIJÚCICH V ZAHRANIČÍ

Experti upozorňujú, že pri voľbách cez internet vznikajú nástrahy vo forme kupovania hlasov, zastrašovnia a nátlaku.

Foto TASR
Dátum 12.10.2020

Vláda Igora Matoviča sľúbila zaviesť elektronické hlasovanie pre Slovákov zo zahraničia. Je to priamo v programovom vyhlásení a podmienkou je zváženie rizík. Experti od nás aj zo sveta dlhodobo odkazujú, že zatiaľ nepoznáme riešenie, ktoré by bolo bezpečné. Obyčajní ľudia sa pred voľbami spýtali ľudí a tí zahlasovali, že si e-voľby želajú. Dali to do programu vlády a premiér túži tento sľub splniť. 

Okrem kyberbezpečnosti je pri hlasovaní cez internet pomerne problematické zabezpečiť tajnosť hlasovania, vyhnúť sa riziku nátlaku, zastrašovania či kupovania hlasov a následne demokratickú legitimitu výsledkov. Na ministerstve vnútra už mesiace pôsobí pracovná skupina zložená z politikov i odborníkov. Poslanec Milan Vetrák opisuje azda najrealistickejší návrh - vybrať si najbližšie na test jednu profesnú skupinu v zahraničí, napr. profesionálnych vojakov. Volebný pozorovateľ organizácie Občianske oko Peter Novotný je skeptický. „Mnohé štáty to testovali a odstúpili. Je to možné vylepšiť, korešpondenčne poštou zo zahraničia," uviedol Novotný. Pracovná skupina pracuje paralelne aj na tejto úlohe. Je zhoda, aby sa voľba poštou rozšírila z parlamentných, minimálne aj na prezidentské a európske voľby a vychytávajú chyby, ktoré sa vyskytli pri posledných voľbách. V hre je návrh aj na to, aby posielanie návratných obálok zo zahraničia hradil štát. Keď sa ale pozrieme na skúsenosti tých, ktorí hlasovanie cez internet skúšali, vidíme, že očakávané benefity, ani finančnú úsporu, ani vyššiu účasť to neprinieslo.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.