MATOVIČ PRIVÁDZA ĽUDÍ DO ZÚFALSTVA

Manažér Smatanovej: Denne mi volajú tvrdí chlapi, ktorí celý život dreli a budovali svoje existencie, plačú mi do telefónu, a už nevládzu ďalej... Veľa týchto odborne zdatných ľudí dnes začalo piť, mnohí prežívajú len vďaka lexaurínu... Nevedia už platiť leasingy, prenájmy, zamestnancov dávno prepustili, a mnohí uvažujú nad najhorším riešením.. Hrozia im exekúcie, ich rodiny prídu o všetko.

Text FACEBOOK
Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 01.10.2020

Vážený pán premiér!

Od marca veľká väčšina ľudí, pracujúcich v tzv. živej, nezriaďovanej kultúre, z objektívnych príčin (záchrany a ochrany spoločnosti), nemôže normálne vykonávať svoju prácu, už 7 mesiacov.

Ja osobne, moji kolegovia z Hudobnej únie Slovenska, a z ostatných bratských asociácií, na úkor svojich rodín a vlastných prostriedkov /ktoré, mimochodom, nezarábame/ 5 mesiacov chodíme a stretávame sa s predstaviteľmi vlády, ministrami, štátnymi tajomníkmi, hľadáme riešenia /najprv sme Vám chceli pomôcť nájsť cesty, ako by sme mohli pracovať, posledné mesiace už, žiaľ, iba ako pomôcť ľuďom, čo si sami nevedia pomôcť v situácii, ktorú nezavinili/, ponúkame cesty, schémy, snažíme sa aj za Vašich úradníkov tie možnosti nájsť, pretože nám bolo jasné, že si musíme pomôcť sami, lebo situácia, v ktorej ste sa ocitli, sa nezvláda ľahko, a žiaľ, je to aj vidieť. 

Neplakali sme, nerobili sme Vám "zle", pracovali sme. Aj za vás.

Pamätáte sa ešte, ako sme oproti sebe sedeli, v júni, na Úrade vlády, a Vy sám ste nám nechceli veriť, koľko je všetkých povolaní a ľudí, v ktorých mene sme za Vami prišli kultúrne a slušne vyjednávať?

S tým sme sa stretávali na rokovaniach s ministrami a štátnymi úradníkmi často. Pritom sme používali iba verejne dostupné čísla zo štatistík ministerstiev, prípadne štatistického úradu. Áno, posledných 5-6 týždňov sa situácia začala meniť, pretože naši ľudia sú čoraz zúfalejší, a médiá konečne začali hovoriť o tejto kritickej situácii. Včera ste na tlačovej konferencii verejne povedali, že vláda SR bude musieť odškodniť ľudí z kultúry a športu. Beriem to ako verejný sľub, chlapské slovo pred tisícmi svedkov.

Za mňa, a ľudí pôsobiacich v živej kultúre, Vám môžem sľúbiť to, o čo sa 5 mesiacov snažíme, že sme k dispozícii, radi pomôžeme. Áno, vieme tie profesie pomenovať, aj umelecké, aj manažérske a produkčné, aj remeselné a technické. Áno, vieme, aké schémy pomoci fungujú v rôznych krajinách EÚ, a vieme, aké schémy môžu okamžite zafungovať aj u nás.

Tých pár čísiel na osvieženie spomeniem:

V Kultúrnom kreatívnom priemysle v SR pracuje priamo 65 000 ľudí, ďaľších 155 000 v pridružených remeslách a službách, teda, spolu je to cca 9% zamestnaných ľudí v SR.

Aktuálne cca 80 000 týchto ľudí, má okolo 90% pokles pracovnej činnosti.

Sú to ľudia v produktívnom veku, odborne a výkonnostne na úrovni, živitelia rodín, teda, existenčne zasiahnutých môže byť /ak rátame aj rodiny/ okolo 300 000 ľudí...

Sú to technici, zvukári, osvetľovači, riggeri, šoféri, kulisári, kameramani, produkční, manažéri, dídžeji, servisáci, PR špecialisti, ale aj eventové agentúry, predajcovia lístkov, upratovačky, umelecké agentúry, ale aj ľudia poskytujúci gastro a nápoje na podujatiach, hudobné kluby, kultúrne priestory, a v neposlednom rade aj umelci, grafici, fotografi... Ak som na niekoho zabudol, ospravedlňujem sa.

Teda, sú to ľudia, ktorí spoločne tejto krajine vyrábajú cca 1,7% HDP /očistené už od spotreby, samozrejme/, ktorí platia dane, odvody, hypotéky, úvery, presne ako ktokoľvek iný v tejto krajine.

Hovorím aj za nich, sami už hovoriť nevládzu. Denne mi volajú tvrdí chlapi, ktorí celý život dreli a budovali svoje existencie, plačú mi do telefónu, a už nevládzu ďalej.. Veľa týchto odborne zdatných ľudí dnes začalo piť, mnohí prežívajú len vďaka lexaurínu, majú napríklad plné sklady drahej techniky, ktorá dnes nemá žiadnu cenu, pretože ju nikto nepotrebuje, pracovať sa nedá, a budúcich cca 6-9 mesiacov sa ani nebude dať, nevedia už platiť leasingy, prenájmy, zamestnancov dávno prepustili, a mnohí uvažujú nad najhorším riešením.. Hrozia im exekúcie, ich rodiny prídu o všetko.

Pred dvomi týždňami ste povedali, že "nedovolíte kultúre a športu zahynúť", včera ste povedali, "že ich bude treba odškodniť", a ja Vás prosím, urobte to, myslite to vážne.

Títo ľudia sú na pokraji zúfalstva, a Vy ste im včera opať dali nádej. Možno nevedomky, ale, dali...

Neberte im ju. Už sa nehrajte s týmito ľuďmi, Vy ste platený úradník, ktorý má chrániť a hájiť naše záujmy, VŠETKY záujmy ľudí našej krajiny, najmä tých najzraniteľnejších.

Ak krajiny v EÚ sanujú zo spoločných zdrojov následky pandémie na nemožnosť pracovať v sektore KKP, nerobia to len z kultúrnosti. Robia to aj z hľadiska ekonomického - nechcú nechať zničiť dôležitú súčasť priemyslu, od ktorého budú čo najskôr v novom normále prijímať odvody, dane a spotrebu, ale aj sociálneho - desaťtisíce ľudí v jednom období nezvládne žiaden pracovný trh na svete, nieto ten náš, nezabúdajúc na to, aké následky môže mať takáto situácia na vývoj našej spoločnosti v blízkej budúcnosti /rozvrat rodín, alkoholizmus, depresie, samovraždy/.

Prosím, naplňte svoj verejný sľub, rýchlo, cielene, dôstojne. Existuje na to dostatok možností i prostriedkov, ale, už neexistuje žiaden čas.

Pavol Smolka, manažér speváčky Zuzany Smatanovej

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.