MATOVIČOV INFEKTOLÓG JARČUŠKA: MUSÍME PREDSVEDČIŤ FICA, ŽE VAKCÍNA JE UŽITOČNÁ CHÉMIA

Bude očkovanie na koronavírus dobrovoľné alebo povinné? Účinná vakcína na Covid-19 je už na spadnutie, Slovensko vie, že z nej bude chcieť zásoby najmenej pre 3 milióny ľudí.

Foto TASR/EXtra plus
Dátum 10.08.2020

Bude očkovanie na koronavírus dobrovoľné alebo povinné? Účinná vakcína na Covid-19 je už na spadnutie, Slovensko vie, že z nej bude chcieť zásoby najmenej pre 3 milióny ľudí. Stále ale nevie, či im očkovanie nariadi alebo nie. 

ČÍTAJTE TIEŽ: MATOVIČOV PORADCA JARČUŠKA: POVINNÉ OČKOVANIE TREBA NARIADIŤ VŠETKÝM OBČANOM!

Lenka Mayerová, šéfredaktorka Extra plus:

 

Ľudia, ktorí sa vraj nedajú zaočkovať budú vystavení obmedzeniam. Napríklad budú musieť nosiť rúška, dodržiavať odstupy a budú mať problém s cestovaním, neskôr môžete mať problém, že vás nepustia do obchodu, do kina, do reštaurácie, do spoločnosti, ale čo je ešte horšie, že zostanete bez zamestnania, tým pádom zostanete bez príjmu a na okraji spoločnosti...  

Diskusia sa už rozvíja, vody rozčeril aj jeden z vysokopostavených politikov. Svetová zdravotnícka organizácia eviduje 26 vakcín na koronavírus, ktoré výrobcovia už skúšajú na ľuďoch. Šesť z nich pokročilo do tretej, záverečnej fázy. Či a kedy tu ale bude účinná a bezpečná vakcína, ešte presne nevedno. V plnom prúde je už ale diskusia o tom, či bude povinná.

Jarný prieskum SAV a dvoch súkromných spoločností ukázal, že dobrovoľne by sa dalo zaočkovať asi 40% ľudí, čo je na kolektívnu imunitu málo. Portál tvnoviny.sk sa tento týždeň pýtal aj politikov. Proti očkovaniu sa vyjadril len predseda Smeru.

„Skúsime pána Fica presvedčiť, že toto je užitočná chémia, ktorá pomôže zabrániť šíreniu infekcie a pomôže aj ekonomike," komentoval Ficove vyjadrenie infektológ Pavol Jarčuška.

„Ak má niekto takéto výroky, tak sa zahráva so životmi tisícok ľudí na Slovensku," dodal ďalší infektológ Peter Sabaka. Lekári uisťujú, že Európa ide po bezpečnej vakcíne, ktorá nebude o nič horšia ako doterajšie. A je tu napríklad aj možnosť, že by vláda oprášila ambíciu zriadiť Fond na odškodnenie prípadných nežiadúcich účinkov.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.