MATOVIČOV POSLANEC GYIMESI ROZDÚCHAVA NÁRODNOSTNÉ VÁŠNE

Poslanec OĽaNO Juraj Gyimesi súhlasí s tým, aby sa znenie "My národ slovenský", zmenilo na "My občania slovenskí", pretože chápe, že u niekoho to môže vyvolávať pocit druhej kategórie.

Foto TASR/MICHAL SVÍTOK
Dátum 05.06.2020

BRATISLAVA 4. júna (TASR/extraplus.sk) - Krok predstaviteľov SMK s predložením radikálnych požiadaviek maďarskej komunity bolo opľutím podanej ruky. Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) to vo štvrtok uviedol v súvislosti s odovzdaním súboru požiadaviek, mieriacich napríklad k vytvoreniu "Maďarského okolia" na Slovensku spravovaného Maďarmi, uznaniu maďarčiny ako úradného jazyka na úradoch a súdoch či vytvoreniu samostatnej arcidiecézy pre maďarskú katolícku obec. Matovič poukázal na to, že k tejto záležitosti došlo v utorok (2. 6.) na podujatí s názvom Minulosť sme nepísali, budúcnosť je v našich rukách. Cieľom stretnutia, konajúceho sa v období 100. výročia Trianonu, bolo vyjadriť rešpekt k najväčšej národnostnej menšine v SR a snahu nevracať sa ku konfliktom v minulosti, ale, naopak, rozvíjať súčasné dobré a priateľské vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom. "Mrzí ma, že niekto to chcel zneužiť, aby v snahe o vlastnú prezentáciu opäť rozdúchaval národnostné vášne a vracal pomery na Slovensku o tridsať rokov dozadu," uviedol premiér.

ČÍTAJTE TIEŽ: VLASTIZRADCA MATOVIČ CHYSTÁ AUTONÓMIU, OPOZÍCIA JE PARALYZOVANÁ A NÁRODNÉ SILY V TROSKÁCH

Povedal, že samotné memorandum, ktoré mu odovzdali členovia SMK, si ani nečítal. "Stačil mi spôsob, akým mi ho chceli doručiť. Je to, akoby ste vy podali ruku a miesto jej prijatia vám na ňu napľujú," povedal Matovič. "Takto sa so mnou ani so Slovákmi nikto baviť nebude," upozornil. Priznal, že incident bude mať dosah aj na vzťahy medzi OĽaNO a SMK. "Zariadime sa," skonštatoval bez ďalších konkrétností.

Ku kauze sa vyjadril aj zúčastnený minister zahraničných vecí Ivan Korčok z SaS. Memorandum maďarskej komunity, ktoré tento týždeň predložila mimoparlamentná SMK premiérovi Igorovi Matovičovi (OĽaNO), neprispieva dobrým vzťahom medzi Slovenskom a Maďarskom. Myslí si to šéf rezortu slovenskej diplomacie Ivan Korčok, ktorý memorandum považuje za odmietnutie ústretového gesta predsedu vlády. 

Memorandum Maďarov žijúcich na Slovensku predložila delegácia mimoparlamentnej SMK na utorkovom (2. 6.) stretnutí premiéra a členov vlády pri príležitosti 100. výročia podpísania Trianonskej mierovej zmluvy a Dňa národnej spolupatričnosti Maďarov. Memorandum obsahuje desať požiadaviek, ktoré je potrebné riešiť čo najskôr. Žiadajú nimi napríklad uznanie Maďarov za svojbytný politický národ v rámci Slovenska či vytvorenie Maďarského okolia spravovaného Maďarmi prostredníctvom svojich volených zástupcov.

Most-Híd varuje pred nepriateľskými odozvami na stretnutie, ktoré sa konalo na Bratislavskom hrade. Zdôrazňuje, že emócie vyvolané Trianonom nesmú ohroziť dobré slovensko-maďarské vzťahy. Most-Híd nespochybňuje dobrý úmysel predsedu vlády, "ale individuálna iniciatíva premiéra Matoviča nepomohla tomu, aby spolupráca a slovensko-maďarský dialóg aj v budúcnosti mohol byť konštruktívny". Mimoparlamentná strana upozorňuje, že zneužívanie výročia podpísania Trianonskej zmluvy slovenskými aj maďarskými stranami sa nám môže vypomstiť.

Poslanec parlamentu Juraj Gyimesi (OĽaNO)je prekvapený z návrhu memoranda. "SMK bola osem rokov vládnou stranou a nikdy nemali takúto požiadavku," povedal na štvrtkovom tlačovom brífingu v parlamente. Gyimesi si podľa svojich slov nevie predstaviť, kde by mali byť hranice územnej autonómie a kto by ju mal riadiť.

Poslanec zároveň považuje za veľmi podstatné, aby sa v preambule Ústavy SR zrovnoprávnili príslušníci národnostných menšín s väčšinovým národom. Súhlasí s tým, aby sa znenie "My národ slovenský", zmenilo na "My občania slovenskí", pretože chápe, že u niekoho to môže vyvolávať pocit druhej kategórie.

Gyimesi zároveň považuje za nedostatočné napĺňanie ústavného práva na zúčastňovanie sa vecí, ktoré sa týkajú národnostných menšín. Národná rada SR by mala podľa vládneho programu prijať zákon, ktorým sa zriadi úrad pre národnostné menšiny. Dnes totiž podľa poslanca menšiny nemajú inštitucionálnu právomoc vstupovať do vecí, ktoré sa ich týkajú. "Po dohode s pánom premiérom by som sa podujal na vypracovanie takéhoto zákona, ale dnes to ešte nie je téma," uzavrel.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.